"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Haaberstis valmib endisaegsete ja tänapäevaste tornmajade elukvartal (1)
04. jaanuar 2022
Allikas: endover.ee/roccatowers

„Hoolimata väljakutsuvatest aegadest on kõrghooned turul väga nõutud kaup,“ põhjendas kinnisvaraarendaja Endover tegevjuht Robert Laud uute tornmajade lisandumist. „Veelgi enam, pealinna uusarenduste ladu hakkab tühjaks saama, tekkimas on uusarenduste defitsiit! Pakkumine kipub nõudlusest maha jääma, mis tähendab, et korterite hinnad jätkavad kasvamist.“

Õismäe nõukogude aegsete tornmajade rajoonis valmib kevadeks kolmas tänapäevane kõrgmaja. Neljapäeval tõstis YIT kraana paigale Haabersti viadukti lähedase kõrgmaja viienda korruse rõdupaneele. Teise Rocca Tower sarja kõrghoone juures askeldasid ehitusmehed juba seitsmenda korruse juures.

18-korruselise kõrghoone Rocca Tower II ja III ehitus annab tööd ligi 400 inimesele. Uute kerkivate tornmajade kõrgus on 70 meetrit merepinnast ning neist saab Haabersti linnaosa oluline maamärk. Juba valminud ühe- kuni neljatoaliste korteritega Rocca Tower montaaž võttis kokku viisteist nädalat: üks korrus nädala kohta. Hoone tipukõrgus on 48,6 meetrit ja ehituslikult keerulisse objekti panustas kokku ligi 300 ehitajat.  Arhitekt Rasmus Tamme loodud ja ARS Projektis projekteeritud hoonel on B-energiaklass, kolmekordsed kõrge sooja- ja helipidavusega aknad, soojustagastusega ventilatsioon ja põrandaküte. Maja ehitas Metropol Ehitus. Äripindu on büroodeks ja kaubanduseks.

Esimese pilvelõhkuja Mustamäele rajab Scandium

Elamute vahelon moodsad jõutreenimise vahendid ja mugavad istepingid, samuti kerkivad majade juurde mänguväljakud. Viieteist korruselises esimeses kõrgmajas on parkimine lahendatud kaht väiksemat hooneosa hõlmava neljakorruselise parklaga. Avar on ka lift, kuhu mahub pikutigi. Esimese pilvelõhkuja Mustamäele rajab Scandium.

„Meie nägemuse järgi saab märkimisväärse kõrgusega tornmajast Mustamäe ja kogu Lääne-Tallinna uus maamärk. Arhitektuurikonkurss on lõpusirgel ja ehitusega plaanime alustada järgmise aasta lõpus,“ ütles Scandium Kinnisvara tegevjuht Maido Lüiste ning lisas, et Mustamäe Keskus oma kaubanduse, restoranide, kino ja spordiklubiga on juba täna populaarne tõmbekeskus nii piirkonna elanike kui kaugemate külaliste hulgas. Mustamäe keskuse kõrvalkinnistud omandanud arendaja plaanib piirkonda rajada 24-korruselise kortermaja koos kuuekorruselise büroohoonega.

„Mustamäe tornmaja on unikaalne projekt, sest siiani on sarnase mastaapsusega elu-, kaubandus- ja büroopindade terviklahendusi rajatud eelkõige südalinna piirkonda,“ ütles Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu ning lisas, et Scandiumiga on pank juba aastaid teinud edukat koostööd. „Neil on hea valdkonnatunnetus ja iga arenduse puhul ka selge kontseptsioon, kellele ning mida rajatakse.“

Mustamäe tornmaja kuuekorruselisse hoonesse on plaanitud parkimine ja bürood ning 24-korruselisse osasse ühe- kuni neljatoalised rõdudega korterid. Maja välisilme ja võimalik ühenduvus Mustamäe Keskusega selgub arhitektuurikonkursiga.

„Arhitektuurikonkursi sisendiks oli Scandiumile iseloomulikult esteetiliselt kauni välimuse kõrval keskkonda austava rohetehnoloogia kasutamine,“ lisas Lüiste. „Eesmärgiks on püüelda tänasest A-klassist paremat tulemust, tegemata kompromisse arhitektuurse välisilme ja elamismugavuse arvelt.“

Ülemiste keskuse laiendus ja Tallinna väravasse kõrghoone rajamine on Mainor Ülemiste juhatuse esimehe Ursel Velve sõnul maamärgilise tähendusega. Eriti oluliseks peab Velve uute elurajoonide arendamisel ühistransporti. Septembrist marsruudil  Väike-Õismäe – Ülemiste  City reisijaid sõidutav uus  bussiliin näiteks aitab tema hinnangul kiiresti kasvava Ülemiste City arengule märkimisväärselt kaasa, kuna viiendik linnaku töötajatest elab Haaberstis. Linnaplaneerimise ameti tellitud uuringu kohaselt kasutab 95% Ülemiste piirkonna töötajatest vähemalt kolme erinevat liikumisviisi, mis tähendab, et suur osa inimestest vahetab ühissõidukeid vastavalt olukorrale.

Kesklinnas kerkib kõrghoone kaubamaja kõrvale

Kesklinnas kerkib kõrghoone kaubamaja kõrvale. Hoone suurim lubatud kõrgus on linnavolikogus vastu võetud detailplaneeringus määratud nii, et see ei ületaks kaugvaates Lauluväljaku ülemiste väravate juurest Viru hotelli ja Swissoteli kõrgust ühendavat sirget.

Tartu mnt 1 ja Laikmaa 11 kinnistu detailplaneeringuga on krundile planeeritud kuni 30 maapealse ja kuni kahe maa-aluse korrusega äri- ja eluruumidega kõrghoone, täiendades nii Maakri kõrghoonete piirkonda. Kõrgem hooneosa kõrgusega kuni 101,2 meetrit maapinnast on kavandatud krundi kaguossa. Madalam Gonsiori ja A. Laikmaa tänava äärne hooneosa absoluutkõrgusega kuni 36 meetrit liigendatakse ümbruse hoonestusele vastavalt. Hoone madalama osa ühise passaažiga äriruumid jäävad kaubandus- ja teenindusasutuste tarbeks, büroodele ning hotellile. Korterid on kavandatud kõrghoone ülemistele korrustele.

Missugune on ühe maamärgilise pilvelõhkuja kõrgus, selle kohta ühtset kriteeriumi polegi. Ka linnavalitsuse omapärase arhitektuuriga punakaspruuni seitsmekorruselist esindushoonet Vabaduse platsil võib pidada kõrghooneks, sest ulatus valmimisel selgelt ümbruskonna teistest  majadest kõrgemale. 30ndate alguse valdavalt madalate puumajadega uusehitiste seas oli nii kõrge kivimaja midagi seninägematut! Hoone sai eeskujuks hiljem väljaku äärde rajatud Kunstihoonele, hotellile Palace ning Kindlustuse seltsi majale.

Kõrghoone töötab maamärgina eelkõige kaugvaadete puhul. Vaatesektoritega arvestab planeerimisel ka linna kõrghoonete teemaplaneering, mille järgi sellised hooned on omal kohal linna city’s Liivalaia, Pronksi, Gonsiori ja A. Lauteri tänavaga ning Rävala puiesteega piiratud alal ning linnaosakeskustes.

Linna kõrghoonete teemaplaneering määratlebki kõrghoonete paigutamise olulise kriteeriumina kaugvaadete olemasolu, mis seab nad orientiirideks liiklusmaastikulegi. Sellised alad on näiteks Endla tänava, Mustamäe tee ja Paldiski maantee ristmiku piirkond, samuti A. H. Tammsaare tee, Pärnu maantee ja Järvevana tee ristmiku ning Järvel Pärnu mnt ja Viljandi mnt ristmiku piirkond. Haaberstis on kõrghoonete asumiks Rannamõisa tee ja Paldiski maantee ristmiku lähiala.

Eri riikides loetakse kõrghooneteks väga erineva kõrgusega hooneid. Näiteks Hollandis 13 m, Saksamaal 22 m ja Austrias  35 m kõrgusi. Ehitise tuleohutuse seisukohalt peetakse kõrghooneks ehitist, mille kõrgus välistab inimeste päästmise ülemistelt korrustelt maapinna tasandil töötava tuletõrjebrigaadi varustusega. 

Kõrghooned vanalinna merevaadet ei lõhu

Kõrghoonete asukohtadena määratleb linna teemaplaneeringlinnaosade- ja piirkondade keskused. Näiteks Lasnamäe Citymarketi ümbrus, Maakri kvartal, Sikupilli keskus ja Sossi mägi ning kaubanduskeskuste ümbrus Rocca al Mares. Arengupiirkonnad nagu Lasnamäe, Põhja-Tallinna ja Mustamäe tootmisalad on potentsiaalsed kohad kõrgematele büroo- ja tootmishoonetele. Samuti sobivad need Lasnamäe seni välja ehitamata keskustesse, Pärnu mnt ja raudtee vahelisele segahoonestusalale ning Keldrimäe ja Juhkentali elamute piirkonda. Magistraaltänavate ristmikena on selleks sobivad Järvevana tee ja Pärnu mnt ning Paldiski mnt ja Rannamõisa tee piirkonnad, samuti Tartu mnt ja Peterburi tee vaheline ala ning Mustamäe tee ja Endla tänava nurk.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Järjekord ka oluline
4. jaan. 2022 09:17
Kahju, et tornmajad valmivad enne metroojaama....