"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Koroonapositiivsete vaktsineerimise staatus selgub nüüd kord nädalas (0)
04. jaanuar 2022
Foto: Scanpix

Alates jaanuarist avaldab terviseamet info nakatunute vaktsineerimise staatuse kohta kord nädalas, vahendab BNS.

«Kuivõrd terviseameti peamine eesmärk on säilitada pandeemia tingimustes tervishoiusüsteemi toimepidevus, siis on meie jaoks eelkõige oluline jälgida raske haigestumise ja haiglaravi näitajate trende. Seetõttu ei kuva me edaspidi igapäevastes teadetes infot nakatunute vaktsineerimise staatuse kohta,» selgitas terviseamet.

Paljudel vaktsineeritutel on kaitse nõrgenenud

Vaktsineerimise algusest on möödas üle aasta ning praeguseks on lisandunud mitmed lisafaktorid, mida immuniseerimise tõhususe juures arvesse võtta. Paljude nakatunute puhul on vaktsineerimisest möödunud üle poole aasta, mis toob kaasa vaktsiini efektiivsuse languse. Koroonaviiruse omikroni variandil on läbimurde tõenäosus mõnevõrra suurem ning nakatuda võivad ka vaktsineeritud inimesed.

«Nakatumiste juures on oluline mõista vaktsineeritud ja vaktsineerimata ühiskonnagrupi erisusi – tegemist ei ole võrdsete gruppidega, et neid saaks lisaselgitusi andmata võrrelda. Niisiis tuleks vaktsiini efektiivsuse hindamisel eelkõige arvesse võtta nakatumiste osakaalu vastavas grupis, mitte kõikide nakatumiste kohta,» rõhutas amet. 

Kui vaadata raskeloomulise Covidiga haiglasolijate vaktsineerimise staatust, siis on vaktsineerimata inimeste osakaal 80,9 protsenti. «See on kõige olulisem näitaja! Terviseamet ja teadusnõukoda on seda rõhutanud algusest peale, et vaktsiin ei kaitse sajaprotsendiliselt nakatumise eest, vaid vähendab haiguse raskeloomulise kulgemise tõenäosust. Kordades,» märkis amet ja lisas, et vaktsiin on praegu saadaolevast parim kaitse koroonaviiruse vastu.

Jätkub vaktsineerimise kohta meeldetuletuste saatmine

Alates teisipäevast jätkub teavituste saatmine neile, kellel on aeg kolmandaks vaktsiinidoosiks.

COVID-19 vaktsiini tõhustusdoos on kolmas kaitsesüst, mis on vajalik täiskasvanud inimestele, kui vaktsineerimiskuurist on möödas Pfizer/BioNTechi ja Moderna vaktsiinide puhul vähemalt kuus kuud ning AstraZeneca ja Jansseni vaktsiinide puhul viis kuud. Aja saab broneerida üleriigilises digiregistratuuris, oma perearsti juures, lähima vaktsineerija telefonil või raviasutuse registratuuris.

Tõhustusdoos on vajalik eeskätt üle 65-aastastele elanikele. Soovi korral võivad tõhustusdoosi saada kõik üle 18-aastased. Uuringud on näidanud, et aja jooksul nii vaktsineerimise kui läbipõdemise teel saadud immuunsus nõrgeneb, eakatel rohkem ja kiiremini kui alla 65-aastastel.

Tõhustusdoosile saavad minna kõik inimesed, kellel on esimesest vaktsineerimise kuurist möödas viis või kuus kuud, olenevalt eelnevast vaktsiinist. Need inimesed, kes soovivad kontrollida ettenähtud perioodi möödumist ehk kas aeg tõhustusdoosiks on käes, saavad seda teha üleriigilises digiregistratuuris aadressil www.digilugu.ee

Aja broneerimiseks ei pea ootama ettenähtud perioodi täitumist – üleriigiline digiregistratuur lubab tõhustusdoosiks aja broneerida kohe. Tõhustusdoosi on võimalik teha kõikide vaktsineerijate juures üle Eesti, olenemata esimese doosi tegemise kohast. Nagu esimene ja teine doos, on ka tõhustusdoos inimestele tasuta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.