"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Kinnisvaraülevaade Mullu purunesid viimase 15 aasta tehingurekordid (0)
04. jaanuar 2022
Foto: Scanpix

2021. aastal kasvas Eestis tehingute arv korterite ja majadega ligi veerandi võrra ning krunte müüdi lausa 55% rohkem kui aasta varem, analüüsib Eesti suurim kinnisvarabüroo Uus Maa Maa-ameti statistikat.

Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütiku Igor Habali sõnul tehti viimati nii palju tehinguid 2006. aastal. „Ka hinnad kasvasid mullu kiiresti – korterite puhul üle Eesti keskmiselt 10,9% ning Tallinnas lausa 11,6%,“ ütles Habal.

„Tehinguarvu- ja hinnakasvu taga olid globaalsed trendid – ühelt poolt kõrge nõudlus ning odav laenuraha ja teisalt pakkumiste vähesus, probleemid ehitusmaterjalide tarnete ning tööjõu kallinemisega. Eesti olukord polnud eriline ja meil oli vähe võimalusi selle mõjutamiseks,“ lisas Habal.

„Kuna uusi kortereid tuli nõudlusest vähem peale, siis inimesed ei jaksanud enam oodata ning tegid varasemast enam tehinguid järelturu korteritega. Seetõttu tegi just vanemate korterite tehinguaktiivsus viimase kümnendi suurima hüppe,“ selgitas Habal.

Alanud aasta tõotab tulla mullusega sarnane

„Kui 2022. aastal jätkub sama olukord ehk uutest korteritest on defitsiit ja laenamise hind jääb praegusele madalale tasemele, siis võib oodata eelmisele sarnast aastat koos suure tehinguaktiivsuse ja võimalik, et isegi kahekohalise hinnakasvu protsendiga,“ sõnas Uus Maa analüütik.

Igor Habali kinnitusel tähendaks see, et kinnisvarahinnad kasvavad jätkuvalt palkadest kiiremini ja keskmise sissetulekuga Tallinnas enam uut kodu ei saa. „Seetõttu kolivad inimesed järjest enam ääre- või eeslinnadesse, kus on odavam,“ lisas Habal.

„Üks väga märgiline trend on linnast välja või päris maale kolimine, mida kinnitab fakt, et kruntide, majade ja suvilate tehinguarvud ja hinnad kasvasid korteritest isegi kiiremini,“ rääkis Habal.

Eestis tehti 2021. aastal korteritega 27 213 tehingut, mis on 24,3% rohkem kui aasta varem. Tallinnas müüdi sellest 10 878 korterit, mis on 22,3% enam kui 2020. aastal. Kalleim korter müüdi veidi enam kui 1,4 miljoni eest.

Eestis müüdi mullu kokku 3757 hoonestatud elamumaa krunti, mis on 24,7% rohkem kui aasta varem. Eramu keskmine hind tõusis aastaga 17,6% 133 300 euroni. Kalleim eramu müüdi 2,5 miljoni eest.

Eelmisel aastal tehti hoonestamata elamumaa kruntidega 4707 tehingut, mis on 55% rohkem kui 2020. aastal. Krundi keskmine hind kasvas 13.7% 47 800 euroni. Riigi kalleim krunt müüdi 564 000 euro eest.

Suvilate müük kasvas mullu 19,3 protsenti 1129 tehinguni. Keskmiselt maksti suvila eest 55 400 eurot, mis on 23,3 protsenti enam kui aasta tagasi.

Tallinna korterite keskmine ruutmeetri hind tegi detsembris uue võimsa hüppe

Detsembris Tallinnas müüdud korterite keskmine ruutmeetri hind oli 2685 eurot, mida on 9% rohkem kui kuu varem ning koguni 18,6% rohkem kui aasta tagasi detsembris. Kokku tehti Tallinnas 1063 korterimüügi tehingut.

“Eriti tähelepanuväärne on, et tükk aega 2500 euro piiriga flirtinud hind jättis selle taseme detsembris üldse vahele ja ründab nüüd hoopis 2700 euro piiri,” iseloomustas 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter eelmise aasta kinnisvaraturgu iseloomustanud hinnaralli lõppakordi.

“Kogemuse põhjal võiks eeldada, et aasta esimestel kuudel hind pigem stabiliseerub, aga koduotsijate kurvastuseks ei julge keegi seda täna kindlalt lubada,” kommenteeris Vahter ning lisas, et jätkuvalt on ostjate hulgas omajagu inimesi, kes kartuses tehingust ilma jääda teevad oma otsuseid kiirustades ning detailideni läbi mõtlemata.

“Detsember oli tavatult aktiivne, sest pühadest tingitud puhkepäevi oli vähem ja tehingud toimusid aasta viimase päevani välja,” kirjeldas 1Partneri juht, kelle sõnul oli aasta varasemaga võrreldes detsembri tehinguaktiivsus ligi 12% ja tehingute koguväärtus koguni 35% suurem. Kalleim korter müüdi 856 600 euroga ning odavaim 13 180 euroga.

Detsembris tehti Tallinnas kinnisvaraga kokku 1 336 ostu-müügitehingut (novembris 1 358), eelmise aasta detsembris 1 232. Kinnisvaratehingute koguväärtus oli ca 280 miljonit eurot, s.o 40% rohkem kui eelmisel kuul (201 mln) ja ca 60% rohkem kui eelmise aasta detsembris.

Detsembris müüdi Tallinnas 26 hoonestatud elamumaa kinnistut, mis on 3 võrra rohkem kui varasemal kuul. Kalleim elamumaa sihtotstarbega hoonestatud kinnistu müüdi 1 800 000 euro eest ning soodsaim 125 000 euro eest. Elamumaa krunte müüdi 12, mis on novembriga võrreldes 5 võrra rohkem. Odavaim krunt maksis 117 000 eurot ja kalleim 1 200 000 eurot.

1Partner Kinnisvara avaldab iga kuu esimeses veerandis möödunud perioodil sooritatud kinnisvaratehingute turuülevaate. 1Partner Kinnisvara kodulehel on Tallinna kinnisvaratehingute hinnavõrdluse graafik, kust leiab lihtsa ülevaate pinnaühiku maksumuse igakuistest muutustest linnaosade kaupa.

1Partner Kinnisvara on Eesti üks juhtivatest kinnisvarafirmadest. Ettevõtte põhiteenused on kinnisvara vahendus, hindamine, haldamine, ehitamine ning investeeringute juhtimine.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.