"Tantsimine on ju kogu inimkonnale üldomane nähtus. Seepärast on tantsukunst ka väga suures osas rahvusvaheline."

Rahvatantsu propageerija Sille Kapper-Tiisler
uuel aastal jätkab neli ennetuspunkti Möödunud aastal tehti Tallinna koroonaennetuspunktides 207 561 kaitsesüsti (0)
05. jaanuar 2022
Foto: Ilja Matusihis

„Meie eesmärgiks oli ja on teha vaktsineerimine inimestele lihtsalt kättesaadavaks, nii et see oleks mugav ja turvaline. Mida suurem osa elanikkonnast on vaktsiiniga hõlmatud, seda paremini saame haiguspuhanguid kontrolli all hoida,“ rääkis abilinnapea Betina Beškina, kelle sõnul on Tallinn koroonaennetusele lähenenud süsteemselt, mille seas on oluline roll ka vaktsineerimisel.

„Juba aprillis, kui vaktsiinisaajate sihtrühm hakkas laienema, avasime suured vaktsineerimiskeskused Tondiraba Jäähallis ja Sõle Spordikeskuses ning mais ka Kaja Kultuurikeskuses. Tallinna vaktsineerimiskeskused teenindasid lisaks tallinlastele ka mujalt tulijaid. Ühtekokku tehti seal 168 112 vaktsiinidoosi,” selgitas Beškina.

Tallinn avas möödunud aastal mitmeid koroonaennetuspunkte ja käivitas kodusvaktsineerimise teenuse neile, kes ise vaktsineerima minna ei saa. Ühtekokku tehti koroonaennetuspunktides ja kodudes 207 561 kaitsesüsti. Vabaduse väljaku punktis pakutakse jätkuvalt ka PCR ja antigeeni kiirtesti võimalust.

Vaktsineerimispunktid avati ka koolides

Augusti kahel viimasel nädalavahetusel ning 2. ja 9.-10 oktoobril olid vaktsineerimiseks avatud kümme Tallinna kooli. Eelkõige oli see mõeldud õpilastele alates 12. eluaastast, kuid oodatud olid ka kõik teised soovijad. Koolides sai kaitsesüsti 4444 inimest, millele lisandub 726 õpetajatele tehtud tõhustusdoosi. Augusti lõpuni töötas vaktsineerimispunkt linnavalitsuse hoones (Vabaduse väljak 7), kus tehti 858 vaktsiinidoosi.

Suvel nakatumiste hulk langes ja koos sellega ka vaktsineerimise aktiivsus, mistõttu otsustas linn Beškina sõnul kontseptsiooni muuta. „Muuseas pidasime oluliseks, et kõik, kellel on veel kõhklusi seoses vaktsineerimisega, saaksid küsida esmalt nõu ja siis soovi korral sealsamas ka vaktsineerida. Nii avasime koostöös eratervishoiuteenuse pakkujatega 20. oktoobril Nõmmel, Haaberstis, Põhja-Tallinnas ja Kesklinnas nõustamis- ja vaktsineerimistelgid ning kuna teenus võitis kiiresti linlaste poolehoiu, lisasime 30. oktoobril nõustamis- ja vaktsineerimispunkti ka Lasnamäele. Nõustamis- ja vaktsineerimistelkides ning -punktis vaktsineeriti kuni 9. novembrini kokku 5641inimest.“

Novembri algusest alates saab abi Vabaduse väljakul

10. novembril avati statsionaarne koroonaennetuspunkt Vabaduse väljakul, kus lisaks nõustamisele ja vaktsineerimisele saab teha PCR testi ning alates 26. detsembrist ka tasuta antigeeni kiirtesti. Tööd jätkas nõustamis- ja vaktsineerimispunkt Lasnamäel Lindakivi Kultuurikeskuses ning järjepanu avati veel kuus koroonaennetuspunkti Haaberstis, Lasnamäel, Põhja-Tallinnas ja Kristiines. Neis kaheksas koroonaennetuspunktis vaktsineeriti 10. novembrist kuni aasta lõpuni kokku 22 040 inimest. Vabaduse väljaku punktis tehti aasta lõpu seisuga 9616 PCR testi ning 1579 kiirtesti.

Alates 4. novembrist lisandus kodus vaktsineerimise teenus neile, kellel ei ole mingil põhjusel võimalik ise vaktsineerima minna. Aasta lõpu seisuga sai oma kodus kaitsesüsti 1002 inimest. Koostöös linnaosavalitsustega pakkus oktoobris ja novembris teenust ka vaktsineerimisbuss, kus tehti kokku 4738 vaktsiinidoosi.

Linn viis läbi mitu ülelinnalist teavituskampaaniat, mille eesmärk oli tõmmata tähelepanu vaktsineerimise tähtsusele ja kutsuda kaitsesüstile kõiki, kes seni seda veel teinud ei ole („Registreeri vaktsineerima“, „Kingi perele turvalised jõulud!“ jt). Samuti tuletati kampaaniatega meelde maski kandmise vajadust („Aitäh, et hoolid!“; „Ainult maskiga, palun!“).

Uuel aastal saab abi ja infot neljast koroonaennetuspunktist

Alanud aastal jätkab tööd neli Tallinna koroonaennetuspunkti, kus saab eelbroneeringuta teha nii esimest, teist kui ka tõhustusdoosi. Vabaduse väljaku nõustamis-, vaktsineerimis- ja testimispunkt on avatud iga päev kell 9–21. Nõustamis- ja vaktsineerimispunktid Haabersti Rimis (Haabersti 1), Kristiine keskuses (Endla 45), Lindakivi kultuurikeskuses (Jaan Koorti 22) on argipäevadel avatud kell 12–19 ja nädalavahetustel kell 10–17. Nõustamis- ja vaktsineerimisteenus on tasuta. PCR testi tegemine Vabaduse väljaku testimispunktis on saatekirja alusel tasuta, ilma saatekirjata tuleb tasuda 44 eurot. PCR-testi proov võetakse kas ninaneelust või kurguloputusvedelikust. Testimispunktis on võimalik kuni 16. jaanuarini teha ka tasuta antigeeni kiirtesti, mille tulemuse kohta ei anta küll tõendit, kuid positiivse testitulemuse korral tehakse sealsamas tasuta PCR test.

Eelkõige eakatele mõeldud teenusena pakub Tallinn võimalust vaktsineerimisbrigaad koju kutsuda. Vaktsineerimisbrigaadi koju kutsumiseks saab helistada telefonil 677 8448, kõnesid võetakse vastu tööpäevadel 8–20 ja nädalavahetusel 9–17. Kodusvaktsineerimise brigaadid töötavad seitse päeva nädalas kell 9–18.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.