"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
Sannik: kiirtestimine koolides jätkub ka õppeaasta teises pooles (0)
05. jaanuar 2022
Haridus- ja teadusministeeriumi kriisijuht Rain Sannik. Foto Mats Õun

Haridus- ja teadusministeeriumi kriisijuht Rain Sannik märkis kolmapäevasel pressikonverentsil, et nii nagu selle õppeaasta alguses, nii ka õppeaasta teises pooles on kõige olulisem koolide avatuna hoidmine ja kontaktõppe tagamine.

“Oluline on koolide avatuna hoidmine, kontaktõppe tagamine. Kiirtestimine peab jätkuma ka õppeaasta teises pooles ning olema tagatud juunikuuni,” märkis ta. 

Sanniku sõnul tuleb kahel järgneval nädalal korraldada testimist kaks korda nädalas kogu kooliperele.

Kiirtestimine on oma tõhusust tänaseks tõestanud

“Oleme ministeeriumi poolt saatnud koolidele suunised, et järgmisel kahel nädalal korraldataks kiirtestimist kaks korda nädalas. Varem paluti testida vaktsineerimata inimesi, kuid nüüd on terve koolipere testimine vajalik,” selgitas ta. 

“Kuna koroona levik on endiselt laialdane, siis selline soovitus koolidele anti. Kiirtestimine on oma tõhusust tänaseks tõestanud,” kinnitas Sannik. 

Sanniku sõnul on haridusministeerium küsinud koolidelt iganädalast tagasisidet ning sellist seiret jätkatakse ka järgmisest nädalast ja andmeid ootab ministeerium igaks reedeks kella 14-ks. 

Sanniku sõnul on jätkuvalt tungivalt soovitatav kanda siseruumides ja ka koolibussides maske, mis vähendab viiruse levikut.

Aastavahetus toob uue nakatumiste juurdekasvu

Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma sõnul ei ole COVID-19 epidemioloogiline olukord Eestis hetkel tõsine. „Kui vaatame kahenädalast trendi, siis haiglaravi vajavate patsientide hulk on stabiilne,“ ütles ta.

Peadirektori kohusetäitja sõnul on kõrge nakatumiste juurdekasv just omikrontüve ja pühade tõttu. „See annab märku, et liiga optimistlik ei tohi omikroni suhtes olla,“ lausus ta.

Aastavahetuse kollete informatsioon tuleb tema sõnul suuremas jaos järgmisel nädala. „Mida me praegu näeme, on erinevad nakatumised, mis ei ole kokku andnud kolde arvu,” selgitas ta. “Selleks, et rääkida koldest, peame natukene ootama. Aastavahetus toob kindlasti meile uue nakatumiste juurdekasvu.“

Härma sõnul on hetkel kõige suurema haigestumisega Tartumaa. „Omikrontüvi on sisse toodud erinevatest välisriikidest, peamiselt Suurbritanniast,“ ütles ta. „Jaanuaris näeme omikrontüve rekordit, aga see ei ole sama tõlgendusega, mis delta tüve juures oli.“

Järgmisel nädalal alustavad koolid taas õppetööga ning on oodata kõrgemat nakatumist. „Kuna järgmisel nädalal lähevad lapsed kooli ja pered tulevad tagasi reisidelt, siis toob see kindlasti endaga kaasa kõrgema nakatumise,“ sõnas Härma. „Nakatumine kasvab kindlasti järgmisel ja ülejärgmisel nädalal ning seda kuni jaanuari lõpuni välja.“

Härma lisas, et Euroopa riikides võetakse praegu uue tüve pärast vastu uusi otsuseid, kuid mis saab Eestis, pole veel selge. 

Kiik: jaanuar on tõhustuskuu!

„Ühest küljest ei ole terviseameti hinnangul haiglate olukord nii ärev, kuid omikrontüve nakatumiste juurdekasv toob endaga kaasa teadmatust,“ ütles pressikonverentsil tervise- ja tööminister Tanel Kiik.

Minister lisas, et praeguseks on 300 000 inimest lasknud end tõhustusdoosiga vaktsineerida ning kutsub ka teisi üles seda tegema. „Tänane parim kaitse on lasta end vaktsineerida ja kui oled seda juba teinud, siis vaktsineerida tõhustusdoosiga. Jaanuarikuu ongi tõhustuskuu,“ lausus ta.

Mittevaktsineeritutele paneb Tanel Kiik südamele end kindlasti vaktsineerida. „Mittevaktsineeritutel ei tasu võtta loteriid ja loota, mil see viirus neid kätte saab. Võib juhtuda, et satute haiglaravile või hoopis nende hulka, kes on meie seast lahkunud,“ sõnas ta.

Kiik tõi välja, et tööandjad peaksid uurima, kas nende töötajad on terved ja vaktsineeritud. „Kutsume üles tööandjaid jälgima, kuidas oma töötajaid ja töökeskkonda tervena hoida,“ lausus ta.

Minister lisas, et arvestada tuleb kõikide inimeste tervisega, sest Eestis on palju töökohti, kus ei ole võimalik teha kaugtööd. „Alates 30 töötajast saab vaktsineerimise korraldada ka töökohas,“ sõnas ta.

Nii nagu 2021. aastal on ka 2022. aastal vaktsineerimine kõikidele Eesti inimestele tasuta ja kättesaadav. Kiige sõnul ei tohiks sellist võimalust kasutamata jätta.

„Eestis on vaktsineerimine kõikidele tasuta, sellist võimalust oleks patt mitte kasutada,“ lausus ta. „Samamoodi nagu lõpetasime 2021. aasta, alustame ka uut aastat üleskutsega: vaktsineerida, vaktsineerida, vaktsineerida!“

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.