"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
algab remont Laagna teed saab peagi ületada turvalisema tunneli kaudu (0)
06. jaanuar 2022
Mustakivi jalakäijate tunnel. Foto Albert Truuväärt

Jalakäijatele müügikioskite arvelt ruumi võitnud Mustakivi tunneli remonditööd valmivad aprilliks.

Esimese kaasava eelarve hääletusel Lasnamäel ülekaalukalt kõige enam hääli saanud Mustakivi jalakäijate tunneli uuendustööd algasid aasta alul. 1411 häält saanud idee ühe autori Anastasia Šarõmova sõnul võiks tunnelist lähiaastail saada atraktiivne paik üle linna.

„Olen varem Lasnamäel elanud pikki aastaid ja juba lapsena Mustakivi tunnelist pea iga päev läbi jalutanud,“ rääkis naine.  „Nüüd elavad piirkonnas minu vanemad ja seetõttu kasutan tunnelit praegugi sageli. Läbikäigu nüüdne interöör on aga aegunud, kuid aastate pärast võiks sellest saada atraktiivne paik üle linna!“

Selleks, et tunnel kujuneks sõbralikuks ja turvaliseks linnaruumiks, arenevad ehitustööd mitmes järgus. Linna keskkonna- ja kommunaalvaldkonda kureeriva abilinnapea Vladimir Sveti sõnul viiakse esmalt läbi tunneli remont, senine müügikioskite rida demonteeritakse ning korrastatakse nende alt paljanduvad pinnad.

„Kuna seeläbi suureneb tunneli läbikäidav osa, paigaldatakse tunneli lakke lisavalgusteid ning olemasolevad valgustid asendatakse led-valgustitega. Peale selle eemaldatakse niiskusest kahjustatud seinakattematerjalid ning korrastatakse betoonist seinad ja laed, korrastatakse tunneli põranda ebatasasused ning sadeveerennid. Uuendatakse ka treppide käepidemed,“ kirjeldas Svet remondi käiku ja lisas, et ehitustöid tehakse korraga poole tunneli ulatuses.

Abilinnapea sõnul on järgmisena plaanis muuta ka tunneli arhitektuurset lahendust. 

„Seega kaasava eelarve vahenditest tunnel remonditakse ning lähema kolme aasta jooksul luuakse sinna eraldi projektina ka sisekujundus,“ ütles Svet.

„Mulle meeldiks, kui sisekujundus meenutaks loodust ja kasutaks puitu, mis looks praeguses hallis ja külmas tunnelis sooja ja sõbraliku tunde,“ ütles Šarõmova, kes on õppinud meediagraafikat kunstiakadeemias Tallinnas ja täiendanud end disaini alal Peterburiski. „Eri toonides kujundatud valguslahendus mõjub teraapiliselt. Rütmikad värvid annavad energiat ja lisavad optimismi!“

Mustakivi tunneli remondib AS TREF Nord, tööd lõpevad aprilli alguses.

„Ehkki praegused Mustakivi tunnelis asuvad kauplemiskohad likvideeritakse, jääb sinna tulevikus siiski üks kauplemisruum, mille opereerimiseks viiakse läbi eraldi konkurss,“ lisas Svet, kelle sõnul jääb tunnel jalakäijatele remonttööde ajal avatuks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.