"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
pane tähele Loe, millised on olulisemad muutused sotsiaaltoetuste ja -hüvitiste süsteemis (0)
06. jaanuar 2022

Alanud aasta toob sotsiaaltoetuste ja -hüvitiste süsteemis kui ka uute ja paremate teenuste näol 21 olulist muudatust.

Toetuste ja teenuste täisnimekiri: https://www.sm.ee/…/tervise-too-ja-pereeluga-seotud…

Olulisemad näited eesolevatest muudatustest:
✔️ Tõusevad vanadus- ja rahvapension, samuti üksi elava pensionäri toetus. 1. aprilli indekseerimisega tõuseb pension ca 38 euro võrra, mis teeb keskmise vanaduspensioni suuruseks 591 eurot. Üksi elava pensionäri toetus tõuseb seniselt 115 eurolt 200 euroni. Antud toetust makstaks üks kord aastas oktoobris.
✔️ Töötasu alammäär tõuseb 654 euroni ja minimaalne tunnitasu on 3,86 eurot. Töötasu alammäära 70 eurone tõus, on ühtlasi viimase 10 aasta suurim.
✔️ Suureneb ajutise töötamise (tööampsude) töötasu lubatud maksimumsuurus, mis võib olla kuni 261,6 eurot kuus, ilma et selle arvelt väheneks töötuskindlustushüvitis.
✔️ Lapsevanematel tekib võimalus kuni kaks kuud olla samal ajal kahekesi vanemapuhkusel ja saada mõlemal samal ajal vanemahüvitist. See on oluline samm tagamaks peredele paindlikkus töö ja pereelu ühildamisel.
✔️ Lapsendajapuhkuse ja lapsendaja vanemahüvitise tingimusi muudetakse nii, et puhkusele ja hüvitisele on õigus kõikidel lapsendajatel ja ka hoolduspere vanematel. Lapsendaja vanemahüvitis on 100% vanema varasemast sissetulekust. Lisaks suureneb seoses alampalga tõusuga ka hoolduspere vanematele makstava toetuse alammäär, mis on edaspidi 327 eurot kuus lapse kohta.
✔️ Jõustuvad paindlikumad võimalused kombineerida osakoormusega töötamist ja puhkamist ning vanemate hoolduskoormuse jaotamist. Samuti antakse lapsepuhkust edaspidi mõlemale vanemale eraldi ja lapsepõhiselt, millega laheneb lapsepuhkuse päevade kasutamise probleem kärgperedes.
✔️ Suuremat hambaravihüvitist hakkavad saama ka töötud ja toimetulekutoetuse saajad, tasuta hambaravi laieneb vähipatsientidele.
✔️ Jätkub haiguspäevade varasem hüvitamine ning seda kuni 2022. aasta lõpuni. See võimaldab inimestel juba esimeste haigussümptomite tekkimisel koju jääda. Samadel tingimustel saavad haiguslehel olles hüvitist ka nakatunute lähikontaktsed.
✔️ Suureneb ka töövõimetoetus, aga selle täpne suurus selgub alles I kvartali lõpus, kui toimub sotsiaalmaksuga indekseerimine.
ℹ️ Täpsemalt kõigist muudatustest: https://www.sm.ee/…/tervise-too-ja-pereeluga-seotud…🔹 Töötasu alammäär: https://www.sm.ee/…/tootasu-alammaar-touseb-2022-aastal…🔹 Vanemapuhkuste ja hüvitiste süsteem: https://www.sm.ee/…/vanemapuhkuste-ja-huvitiste…🔹 Hambaravi hüvitis: https://www.sm.ee/…/tulevast-aastast-saavad-korgendatud…

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.