"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Sutt: vesinikust saab rohepöörde üks peamine alustala (1)
06. jaanuar 2022
Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt. Foto: Mats Õun

“Vesinikust saab tulevikus rohe- ja innovatsioonipöörde üks peamine alustala, mille arendamine loob juurde tarku ja kõrgepalgalisi töökohti, vähendab meie tarbijate energiakulusid ning saame välja vahetada kõrge süsinikulekkega tehnoloogiad,“ ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt, kelle sõnul on maailmas algamas vesinikutehnoloogiate läbimurre ja seepärast on oluline sammuda eesliinil ja toetada Eesti projekte.

Valitsus andis täna põhimõttelise heakskiidu toetada Eesti ettevõtete osalemist üle-euroopaliste vesinikuprojektide (IPCEI) väärtusahelates ning lisaks erarahale investeerida vesinikutehnoloogiatesse ka riigi poolt.

Vesinikutehnoloogiate kaasrahastuse võimalikud allikad lisaks Euroopa Liidule on rakendusuuringute programm, teadus- ja arendustegevuse meetmed, Ida-Viru ettevõtluse teadmusmahukuse toetus, „Euroopa horisont“ programm ja vajadusel CO2 kauplemistulu aastatel 2022–2026.

Suti sõnul on Eestis hetkel investeerimisküpsetest ettevõtetest Euroopa Komisjoni heakskiitu ootamas kolm ettevõtet, kellel on suur potentsiaal panustada kogu Euroopa Liidu vesinikuenergia tulevikku. „Eesti ettevõtete potentsiaal arendada vesinikul põhinevat kõrgtehnoloogiat on suur, millega suurendame energia tootmist ja tarbimist keskkonnasõbralikul viisil. Oluline on, et need meie kõigi jaoks kasulikud tulemused ei jääks investeeringu puudumise tõttu toppama,“ lisas ta.

IPCEI võimaldab tuua kokku avaliku ja erasektori tegevused, et viia läbi ulatuslikke väärtusahelapõhiseid koostööprojekte ning aidata kaasa ekspordile, Euroopa Liidu majanduse kasvule ja konkurentsivõimele.

Samuti saavad tulevikus meie ettevõtted kaasa rääkida EL-i vesiniku väärtusahela loomisel ning olla partneriteks teistele rahvusvahelistele ettevõtetele.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

uskmatu-toomas
9. jaan. 2022 14:18
Selle asemel,et jahuda vesinikust võiksid parem vastata küsimusele - miks meie digiriigis inimesed toetuse saamiseks peavad suhtlema päevi ametnikega ja nende imestega suhtlemiseks võetakse tööle sadu ametnikke ?