"Praegu peaksime olema õnnelikud, et meil seda energiat kasvõi sellise hinnaga veel võtta on. Tulevikus on küsimus pigem see, kes energiat üldse saab."

Alar Konist, Tallinna tehnikaülikooli energiatehnoloogia instituudi professor
12% aastaga Detsembris oli Eestis euroala kiireim inflatsioon (0)
07. jaanuar 2022
Foto: Pixabay

Euroala aastainflatsioon kiirenes Eurostati kiirhinnangu järgi detsembris novembri 4,9 protsendilt 5 protsendini, Eestis kiirenes inflatsioon aga eelduslikult 8,6 protsendilt 12 protsendini, mis oli ka regiooni järseim hinnakasv. 

Eesti statistikaameti teatel tõusis tarbijahinnaindeks 2021. aasta detsembris 2020. aasta detsembriga võrreldes 12,2 protsenti, vahendab BNS.

Euroala inflatsiooni kiirenemisesse panustasid lõppeval kuul enim 26-protsendise kasvuga energiahinnad. Järgnesid 3,2 protsendiga toidu-, joogi- ja tubakakaubad, 2,9 protsendiga tööstuskaubad ning 2,4 protsendiga teenused, selgus Eurostati andmetest.

Kuu varem oli energiasegmendi aastakasv 27,5 protsenti, toidu-, joogi- ja tubakakaupade inflatsioon 2,2 protsenti, tööstuskaupade puhul 2,4 protsenti ning teenuste puhul 2,7 protsenti. 

Nendest euroala liikmesriikidest, mille kohta on Eurostatil andmed, oli inflatsioon detsembris 2,6 protsendiga aeglaseim Maltal, järgnesid 2,8 protsendiga Portugal ja 3,2 protsendiga Soome. Kiireim aastainflatsioon oli peale Eestit Leedus, 10,7 protsenti, 7,7-protsendise näitajaga järgnes Läti. 

Euroopa Keskpank (ECB) seadis 22. juulil toimunud rahapoliitika nõukogu istungil uueks sümmeetriliseks inflatsioonieesmärgiks 2 protsenti keskpikas plaanis. Varem oli selleks veidi alla 2 protsendi. ECB teatel võib tulla üleminekuperiood, mil inflatsioon uut 2-protsendist eesmärki mõõdukalt ületab.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.