"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Teadusnõukoda: varasem COVIDi läbipõdemine ei kaitse omikroni nakatumise eest, vaktsiinid on peamiselt mõeldud algse tüvega võitlemiseks (4)
07. jaanuar 2022
Foto: Pixabay

„Kuna omikron erineb varasematest tüvedest olulisel määral, siis on ka see olukord tekkinud, kus varasem covidi läbipõdemine ei tähenda seda, et Omikroni ei ole võimalik nakatuda. Kui on inimesi, kes tahavad loomulikku immuunsust saada läbipõdemise tee, siis see ei ole just kõige parem mõte,“ ütles Tartu Ülikooli viroloogia kaasprofessor Margus Varjak.

COVID-19 viiruse omikron tüvi on niivõrd võimekas, et suudab nakatada isegi neid, kes varasemalt mõne teise viirustüve on seljatanud, lisaks suudab see läbi tungida vaktsiinide kaitsekilbist.

Vaktsiinid tehti teistsuguse viiruse vastu

„Tuleb tõdeda seda, et need vaktsiinid on tegelikult tehtud suhteliselt teistsuguse viiruse vastu, selle algse Wuhani tüve vastu, kus nad tõepoolest olid 90 protsenti efektiivsed. Ja kuna me teame, et omikron on ikka väga erinev juba sellest algsest tüvest, tal on väga palju mutatsioone, tema rakkudesse sisenemise mehhanism on hoopis teine ja see on see põhjus ilmselt, miks ta kopsudesse ei lähe ja ülemistes hingamisteedes on,“ selgitas Teadusnõukoja juht Toivo Maimets.

„Ma ütleksin, et me peame olema väga õnnelikud, et need algse viiruse tüve vastased vaktsiinid isegi veel aitavad omikroni vastu ja see, et nad aitavad, see on igasugustest uuringutest täiesti selge,“ lisas Maimets kelle sõnul on ravimitootjatel olemas küll võimekus spetsiifilise omikroni-tüve vastase vaktsiini tootmiseks, kuid sellest ei pruugi viiruse kiire elutsükli tõttu reaalses elus kuigi palju kasu olla.

Spetsiaalse omikroni-vaktsiini jaoks pole enam aega

„Näiteks Pfizer ütleb, et nemad suudaksid massitootmise uue tüve vastu panna kahe kuuga käima küll. Neile ei oleks mitte mingisugune probleem. Samas, kui me nüüd vaatame, kuidas Lõuna-Aafrikas juba see laine käis läbi, ja paljudes teistes riikides tundub ka, et nakatumine hakkab juba allapoole minema, siis me võime kujutada, et kahe kuu pärast ei ole lihtsalt neil vaktsiini jaoks enam sellist turgu. Ja teisest küljest, nagu öeldud, aitavad need olemasolevad vaktsiinid ikkagi väga hästi raske haigestumise eest kaitsta,“ tõdes Toivo Maimets.

„Vaktsiini eesmärk ei olegi nakatumise eest kaitsta, vaid päästa haiglasse sattumise ja surmajuhtudest,“ ütles Põhja-Eesti Regionaalhaigla infektsioonikontrolli talituse juhataja ja vanemarst Mait Altmets, kelle hinnangul on põhiliseks murekohaks meditsiinisüsteemile hetkel vaktsineerimata, vanemaealised patsiendid.

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ei keegi
8. jaan. 2022 00:05
Huvitav on jälgida sedagi, kuidas massidele (meile Teiega) tõde tilgutatakse. Algselt REKLAAMITUD 95,5% efektiivsusest ja kaheaastasest garantiist (turumajandus ikkagi!) on tänaseks saanud küsitava toimega, piiratud kasutusalga aegunud toode – Wuhani tüve vastane koroonavaktsiin. Kusjuures, ega need kaasprofessorid, professorid ja doktorid siis idioodid ei olnud. Neile pidi olema selge, nagu igale vähegi mälu omavale inimesele, et muteeruvate viiruste (muutlikus ehk viga viiruse makromolekuli ülesehitamisel on viiruse olemuslik joon, teada igale gümnaasiumiharidusega inimesele) põhjustatud haiguste, nagu gripp näiteks, tõrjumine vaktsiinidega, eriti selliste toorvaktsiinidega nagu praegused, ongi küsitav. Toime on lühiajaline, uued tüved tulevad kohe peale, kaasnevad kahjud lõpuni teadmata. Aga ikka, 95,5%, kaks aastat hooletu! „Gripivastast „vaktsineerimist toetav propaganda on viimasel ajal olnud väga jõuline, kuid kahjuks üsna ühepoole, lähtudes sageli mitte niivõrd meditsiinilistest näidustustest, kuivõrd ravimifirmade huvist teenida kasumit.“, kirjutas Viljandi Haigekassa direktor veel natuke AUSAMAL 1998ndal aastal.
ei keegi
7. jaan. 2022 23:53
Kas siis kahe kuu pärast on omikron-tüvi planeedilt kadunud? Kaheldav, ta ju alles vallutab positsioone, saamaks valdavaks. Aga Pfizer, nagu selgub, omikroni vastase vaktsiini tootmist käivitada ei viitsi, kuigi võiks. Rentaablus langeb, kasum kukub? Palju neid ravimifirmade uusi miljonäre-miljardäre juba oligi? Või kui omikron ise ongi vaktsiin vaktsineerides tahtest sõltumatult meid kõiki (sellist tõdemust saab viimasel ajal isegi kohalikust mölameediast lugeda), siis milleks sinna otsa veel Pfizeri Wuhani tüve vastane seerum susata?
lugeja
7. jaan. 2022 22:02
https://www.voltairenet.org/article209749.html Uus Lõssenko.
Minu Arvamus
7. jaan. 2022 17:52
Teadusnõukoda: varasem COVIDi läbipõdemine ei kaitse omikroni nakatumise eest, vaktsiinid on peamiselt mõeldud algse tüvega võitlemiseks . . . * Lõpuks siis tõde teada, et neist vacciinidest pole mingit kasu :)