"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
KJLO: sõdurite saatmine Kasahstani vastab rahvusvahelistele normidele (0)
09. jaanuar 2022
Scanpix

Rahuvalvajate saatmisega Kasahstani tegutsevad Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsiooni (KJLO) riigid vastavalt rahvusvahelistele normidele, ütles KJLO esindaja. 

“Need sammud polnud mitte vaid kiired ja hästi koordineeritud sammud, vaid need viidi läbi ka täiesti seaduslikult,” ütles KJLO poliitilise koostöö nõunik Igor Panarin YouTube’i kanalil SolovyovLive.

“Kõik sammud olid hästi koordineeritud, normatiivse-õigusliku rahvusvahelise staatusega,” ütles ta. 

“Kui Kasahstani president palus abi, viidates välismõjurite ohule, käivitas see kaks artiklit (kollektiivse julgeoleku lepingus),” ütles Panarin. 

KJLO rahuvalvekontingent, mis koosneb peamiselt Vene õhudessantväelaste eliitüksustest, on saadetud Kasahstani. 

Kokku on Kasahstanis praeguse seisuga kuni 2500 KJLO rahuvalvajat ning seda arvu suurendatakse, kui seda vaja läheb, ütles KJLO pressiesindaja Vladimir Zainetdinov reedel. 

Kontingenti juhib Vene õhudessantväelaste komandör kindralpolkovnik Andrei Serdjukov. 

Kohale on saadetud ka sada Armeenia rahuvalvajat, kes osalevad vaid strateegiliselt oluliste rajatiste kaitsel, teatas Armeenia kaitseministeerium. 

Ka on teateid Valgevene ja Tadžikistani sõdurite saatmisest Kasahstani. 

Olukord Kasahstanis pingestus 2. jaanuaril, kui Manggõstau oblastis Žanaözenis algasid meeleavaldused kütusehinna järsu tõusu pärast.

Need kasvasid üle ulatuslikeks majanduslike ja poliitiliste nõudmistega protestideks kogu riigis. 4, jaanuaril leidsid Almatõs aset kokkupõrked meeleavaldajate ja julgeolekujõudude vahel.

5. jaanuaril vallandas president peaministri ja kogu riigi territooriumil kehtestati kuni 19. jaanuarini eriolukord. 

6. ja 7. jaanuaril meeleavaldused paljudes piirkondades jätkusid, olles muutunud kohati vägivaldseks. Kokkupõrgetes on surma saanud kümneid protestijaid ja julgeolekujõudude liikmeid.

Riiki on saadetud Venemaa juhitava kollektiivse julgeolekuleppe organisatsiooni (KJLO) väed. 

Kasahstani president Kassõm-Džomart Tokajev kuulutas reedel, et peale päevi kestnud rahutusi ei alustata protestijatega mitte mingeid läbirääkimisi, vaid riiki rünnanud “relvastatud bandiidid” tuleb hävitada.

Kasahstani strateegiliste objektide kaitse on KJLO-le üle antud

Kasahstanis on rajatud KJLO ühendatud rahuvalvekontingendi kontrollpunktid ja terve rea strateegiliste objektide kaitse on neile üle antud, kanti president Kassõm-Žomart Tokajevile ette pühapäeval toimunud operatiivstaabi koosolekul.

“Õiguskaitseorganid ja kaitsevägi võtavad meetmeid, et taastada riigis kord ja seaduslikkus, tagada eriolukorrast kinnipidamine piirkondades,” seisab presidendi veebilehel avaldatud teates.

Samuti märgitakse, et jõustruktuurid viivad asulates läbi “puhastust” (zatšistka).

“Võetakse operatiivmeetmeid terroristide asukoha kindlakstegemiseks ja kinnipidamiseks, tõendite kogumiseks ja dokumenteerimiseks ning asjakohaste kontrollide läbiviimiseks,” kinnitab teadaanne.

Nazarbajev otsustas Kashstani julgeolekunõukogu Tokajevile üle anda

Kasahstani endine president Nursultan Nazarbajev otsustas loovutada riigi julgeolekunõukogu juhi koha ametisolevale presidendile Kassõm-Žomart Tokajevile, et ta saaks korratustele operatiivselt reageerida, teatas ekspresidendi pressiesindaja Aidos Ukibai.

“Ta ise otsustas Julgeolekunõukogu esimehe koha presidendile üle anda, kuna teadis hästi, et rahutused ja terror nõudsid riigi juhtkonnalt kiiret, karmi ja kompromissitu vastust,” kinnitas Ukibai pühapäeval. 

Ukibai sõnul on Nazarbajev ja Tokajev alati olnud ühel pool barrikaadi, kaitstes oma rahvast, riiki ja selle tulevikku.

“Esimese presidendi kohta liigub massiteabevahendites ja suhtlusvõrgustikes palju valekuuldusi ja provokatiivseid väiteid,” ütles ta. “Praegustes tingimustes käsitleme sedalaadi tegevust kui katset destabiliseerida poliitilist olukorda ja õõnestada riigi põhiseaduslikke aluseid.”

President Tokajev teatas 5. jaanuaril, et asus riigi julgeolekunõukogu juhiks. Varem kuulus see võtmetähtsusega positsioon Nazarbajevile. 

Tokajevi pressiesindaja Berik Uali kinnitas, et Tokajev on riigi kõrgeim ametiisik ja ta on teinud viimaste sündmuste käigus kõik otsused iseseisvalt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.