"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Suurbritannia vaktsineerimise eksjuht: koroonasse tuleks suhtuda kui grippi (0)
09. jaanuar 2022
Ilja Matusihis/Pilt on illustratiivne

Covid-19-sse tuleks suhtuda nagu endeemilistesse viirustesse nagu gripp ja valitsus peaks lõpetama massvaktsineerimise ning tõhustudooside kampaania, ütles endine Suurbritannia vaktsineerimise projektijuht Clive Dix.

Dix kutsus üles uuendama Suurbritannia koroonastrateegiat. “Me peame analüüsima, kas tõhustusdoosidega riskigruppide vaktsineerimine on vajalik. Suurbritannia peaks nüüd lõpetama massilise elanikkonnapõhise vaktsineerimise,” ütles Dix The Guardiani vahendusel.

Ta rõhutas siiski, et praegu käimasolevat tõhustusdooside kampaaniat ta toetab.

Ta rääkis, et riskigruppidele tuleks töötada välja vaktsiinid, mis sobivad erinevate koroonatüvede vastu.

Dixi sõnul tuleks keskenduda haiguse ohjamisele, mitte enam viiruse levikule. “Tulevikueesmärk on hoida ära raskete viirusjuhtumite progresseerumine riskigruppide seas,” lausus ta.

“Peaksime kaaluma, millal lõpetame testimise ja laseme inimestel end ise isoleerida, kui nad tunnevad end haigena, ja naasta tööle, kui nad tunnevad end taas tervena, samamoodi nagu teeme seda halva gripihooajal,” rääkis Dix.

Edinburghi ülikooli immunoloogia ja nakkushaiguste professor Eleanor Riley ütles olemasoleva vaktsiini kolmas või neljas doos ei anna väga palju juurde. “Tõendid näitavad, et immuunsus raske Covidi vastu püsib palju kauem. Ainus õigustus teise tõhustusdoosi tegemiseks saaks olla see, kui me näeksime tõendeid selle kohta, et inimesed on viis või kuus kuud pärast tõhustusdoosi raske Covidi-iga haiglasse sattunud. 

Peaminister Boris Johnson aga kirjutas, et pandeemiast väljapääsu tagab vaid vaktsineerimine ja tõhustusdooside tegemine.

Samal ajal otsustas Suurbritannia vaktsineerimise ja immuniseerimise ühendkomitee, et neljandat vaktsiinidoosi pole hetkel vaja, sest enamik kolmanda doosi saanud vanemaid inimesi on omikroni tüve vastu hästi kaitstud.

Iisrael on seni esimene riik, kus neljandaid doose inimestele süstitakse. Neid saavad üle 60-aastased ja tervishoiutöötajad, kelle kolmas süst jääb kolme kuu tagusesse aega.

Suurbritannias on koroonasse surnud üle 150 000 inimese.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.