"Ei ole normaalne, kui kolm elutähtsat valdkonda ning lisaks kütus, gaas ja elekter võtavad eestlaste sissetulekutest 60 ja rohkem protsenti."

Sirje Potisepp, toiduainetööstuse liidu juhataja
Riik tahab anda võimaluse tõsta II samba makset kuni 6 protsendini (0)
10. jaanuar 2022
Foto Scanpix

Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile kohustusliku kogumispensioni makse määra vabatahtliku tõstmise seaduseelnõu väljatöötamise kavatsuse, millega soovitakse pakkuda teise sambaga liitunutele võimalust vabatahtlikult oma kogumispensioni makse määra tõsta 4 või 6 protsendini.

Kogumispensioni makse määr on teise samba loomisest arvates olnud 2 protsenti. Erandiks on vaid olnud maksete peatamise ja hilisema kompenseerimise perioodid 2009–2017. aastatel ning 2020. aasta 1. detsember kuni 2021. aasta 31. august.

Võimaliku regulatiivse lahendusena on kaalutud kogumispensionide seaduse muutmist selliselt, et vaikimisi oleks kogumispensioni makse endiselt 2 protsenti, kuid teise sambaga liitunul oleks soovi korral võimalik valida makse määraks 4 protsenti või 6 protsenti.

Eeliseks on lihtsus

Etteantud makse määrade eeliseks on rahandusministeerium sõnul selle lihtsus. Kui makse määra valik oleks täiesti vaba, oleks makse korrektne kinnipidamine oluliselt keerukam tööandjate jaoks ja selle tasumise kontrollimine omakorda maksu- ja tolliametil.

“Ühelt poolt on eesmärgiks hoida valikut piisavalt lihtsana ning seepärast on piirdutud kahe võimaliku  uue makse määraga. Kõrgem makse määr võimaldab pensioniks rohkem raha koguda, et makse  määra tõstmise puhul on aga tegemist pensionikoguja vabatahtliku otsusega, peavad makse määrad  olema ka realistlikud. Makse määr 4 protsenti on samas suurusjärgus kolmandasse sambasse vabatahtlikult tehtavate sissemaksete keskmise määraga, mis 2019. aastal oli 3,5 protsenti kogu maksustatavast tulust. Isikud, kes soovivad ja kel on võimalik panustada rohkem, saavad valida makse määra 6 protsenti,” seisab seaduseelnõu väljatöötamise kavatsuses. 

Vaikimisi jääb kõigi teise sambaga liitunud isikute jaoks kehtima senine makse määr 2 protsenti. Selleks, et tõsta oma makse määr 4 või 6 protsendini tuleb esitada vastav avaldus.

Valitud makse määr jääb kehtima tähtajatult

Uut avaldust saab esitada nagu teisi teise samba avaldusi, kas kontohaldurile või otse pensioniregistri pidajale. Valitud makse määr jääb kehtima tähtajatult kuni ei ole esitatud uut avaldust uue makse määraga. Uue makse määra valikul saab kaaluda lahendusi, kus makse määra saab valida kord aastas või kolmel korral aastas.

Uue makse määra valik kolmel korral aastas oleks analoogne teise sambaga liitumisele ja sambast  lahkumisele, mis mõlemad saavad samuti toimuda kolmel korral aastas ehk 1. jaanuaril, 1. mail ja 1. septembril.

Teise sambaga on praegu liitunud 665 000 inimest, kes ei ole veel teise samba pensionieas. Nendest 177 000 inimest on otsustanud küll teisest sambast lahkuda, kuid nad saavad kümne aasta pärast uuesti liituda.

Makse määra vabatahtlik tõstmine puudutab üksnes isiku palgalt kinnipeetavat 2-protsendist makset. Sotsiaalmaksu kogumispensioni 4-protsendist osa makse määra tõstmine ei puuduta. Seega ei mõjuta väljapakutud muudatused esimese samba eelarvet ega selles sambas teenitavaid pensioniõigusi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.