"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Tallinna kesklinnas rullus lahti hiiglaslik vikerkaarelipp (3)
10. jaanuar 2022

Täna kattis Tallinna Teatri väljakut ligi 300 m2 suurune vikerkaarelipp, millega avati Solarise keskuses LGBT+ õpilaste kogemustest rääkiv näitus, et avaldada toetust noorte võrdsele ja hoolivale kohtlemisele ühiskonnas ja koolis.

Lisette Sivardi ja Karl Joonas Alamaa koostöös valminud teos “Õmblusteta 10.jaanuar” ehk ligi 300 m2 suurune vikerkaarelipp valmis erinevatest kangajääkidest, sümboliseerides pilti ühiskonnast, kus kedagi ei jäeta kõrvale. 

“Tervik ei pea olema ilus ja ühetaoline, vaid peab eelkõige püsima koos ning teineteist täiendama ja toetama. Teos nõuab võrdsust ja hoolimist kõikidele inimestele ning teeb seda viisil, mis tõmbab tähelepanu ja esitab küsimusi,” selgitasid töö autorid.

Värviline lipp tõmmati aktsioonikorras kümnete inimeste abil Teatri väljakul lahti ning inimeste koostöö sealjuures oli oluline osa teose tähenduslikkusest. “See lisas lipule kui sümbolile juurde reaalsete inimeste jõu ning panuse,“ ütlesid Sivard ja Alamaa.

Eesti LGBT Ühingu tegevjuhi Kristel Rannaääre sõnul on tegemist Eesti ühiskonnas piisava tähelepanuta jäänud murekohaga: “Meie eesmärk on rohkem tähelepanu tuua, et LGBT+ noored puutuvad koolis kokku pideva kiusu ja diskrimineerimisega. Seda nii enda soolise eneseväljenduse, seksuaalsuse kui ka sooidentiteedi tõttu. Õpilased peaksid saama end vastavalt oma soovile väljendada, rahus elada ja õppida. Kartmata, et nende füüsiline või vaimne heaolu seetõttu kannataks.”

2018. aastal viidi Eesti LGBT Ühingu eestvedamisel läbi Eesti esimene LGBT+ koolinoorte uuring, kus selgus paljude õpilaste igapäevaelu kurb reaalsus. Näiteks on 68% LGBT+ õpilastest viimase aasta jooksul kogenud vaimset vägivalda oma soolise eneseväljenduse tõttu ja 57% vastanutest on vaenulikke kommentaare kuulnud lausa oma õpetajatelt. Samuti on 66% LGBT+ õpilaste kohta levitatud kuulujutte.

Šokeerivad näited noorte koolielust ja kiusamisest jõudsid Eesti avalikkuseni novembris, kui kampaania avas noorte päris lood ja kogemused koolist. Selleks, et kool oleks kõikide jaoks turvaline koht ning LGBT+ õpilased ei peaks kartma oma heaolu pärast, toob LGBT+ kogukond anonüümsed koolilood, uuringu tulemused ja uskumatuna kõlava statistika Solarise keskuses avatud näitusel kõikide huvilisteni.

Näitusel on väljas ka kogukonnaga tihedalt seotud kunstnike Vira Takinada ja Karl Joonas Alamaa just selleks sündmuseks loodud originaalteosed.

Näitus jääb avatuks kuni 30. jaanuarini.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

diplomaat
12. jaan. 2022 14:14
https://uueduudised.ee/uudis/maailm/liberaalsed-vaartused-kahandavad-laaneriikide-liitlaste-ringi/ Väidetavalt lehvis kuni Talibani saabumiseni USA Kabuli saatkonnal vikerkaarelipp, mis paneb arvama, et seegi oli üks põhjustest, miks läänemeelne valitsus nii ruttu kukkus.
uus suund
11. jaan. 2022 17:46
https://uueduudised.ee/uudis/maailm/nato-valmistub-minema-lahingusse-vikerkaarelippude-all/
Uuring kui propaganda?
10. jaan. 2022 17:31
Kas alla 16 aastastel selliste uuringute läbiviimine on seaduslik?