"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Kasahstani presidendi rahvusvahelise koostöö eriesindaja Erzhan Kazykhani avaldus riigis toimunud sündmuste kohta (0)
11. jaanuar 2022

Kasahstan elas üle kogu riiki haaranud vägivallalaine, mis õõnestades põhiseaduslikku korda, on käsitletav rünnakuna meie omariikluse vastu.

2. jaanuaril 2022. aastal Kasahstani läänepiirkondades alanud rahumeelsete meeleavalduste põhjus oli veeldatud gaasi hinnatõus. Arvestades üldsuse muret inflatsiooni ning sotsiaalsete ja majanduslike probleemide kuhjumise pärast, tegi president Tokayev otsuse elutähtsate toodete ja teenuste hindu ohjata.

4. jaanuari avalduses palus president, et inimesed ei alluks meeleavalduste käigus provokatsioonidele ning kutsus üles vastastikusele usaldusele ja dialoogile.  Kahjuks võtsid terroristid Almatõs ning mõnedes teistes piirkondades rahumeelsed meeleavaldused enda kontrolli alla. Nende tegevus põhjustas vandaalitsemist, vägistamisi ja massilist vägivalda.

Olukorra järsu teravnemise tõttu võttis president üle riikliku julgeolekunõukogu esimehe koha ja kuulutas välja eriolukorra. Kõigele vaatamata vägivallalaine eskaleerus, millega kaasnesid rünnakud administratiivhoonete, sõjaväebaaside ja tsiviilasutuste vastu, samuti Almatõ lennujaama ning kohalike ja välismaiste lennukite hõivamine.

Viimastel andmetel tapsid ekstremistid ja terroristid 18 korrakaitsetöötajat. Üle 700 politseiniku ja sõjaväelase ning enam kui 1000 tsiviilisikut sai vigastada ning viibib haiglaravil. Kaks noort sõdurit sunniti laskuma põlvili ja nende pead raiuti maha. Rünnati ka kiirabitöötajaid ja tuletõrjujaid. Ükski demokraatlikus ühiskonnas toimuv protest ega meeleavaldus ei õigusta inimeste ründamist ja tapmist.

Korra taastamiseks kutsuti vastavalt ühise julgeoleku lepingu artiklitele 2 ja 4, appi Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsiooni liikmesriikide rahukaitsjad, kes jäävad riiki, kuni olukord on stabiliseerunud. Nende ülesanne on strateegiliste punktide ning administratiivhoonete kaitse.

Kasahstani valitsuse meetmed pole suunatud rahumeelsete protestijate vastu. Meie julgeolekuväed võitlesid vägivaldsete mässajatega, kes panid toime terroriakte. Kasahstani olukorra kiiret arengut arvestades hoidugem ennatlike järelduste tegemisest ning lubagem tõe väljaselgitamiseks viia sündmuskohtades läbi uurimine.

Kasahstani Vabariik kinnitab, et on pühendunud õigusriigi põhimõtete järgmisele. Kõik rakendatavad meetmed on kooskõlas põhiseade ning rahvusvahelise õiguse normidega.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.