"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Rootsi: Estonia autoteki uus uuring algab märtsis (0)
11. jaanuar 2022
Foto Scanpix

Rootsi õnnetuste uurimise ameti asejuht Jonas Bäckstrand teatas, et Läänemeres Utö saare juures üle 27 aasta tagasi uppunud parvlaeva Estonia autoteki uus uurimine algab märtsis, kirjutab Elu24. 

«Kõik autoteki osad, kuhu on võimalik pääseda, uurime uuesti läbi,» kinnitas Bäckstrand Rootsi raadio päevakajasaatele «Ekot».

Ta lisas, et autotekile on vaba juurdepääs, kuna Estonia uppudes tuli vöörivisiir eest.

«Me ei lähe otsima hukkunuid, kuid kui leiame, teatame nendest Rootsi politseile ja prokuratuurile. Meie ülesandeks ei ole neid üles tuua,» selgitas Bäckstrand.

Rootsi õnnetuste uurimise ameti asejuhi Jonas Bäckstrandi selgituse kohaselt dokumenteeritakse vraki seisund fotode ja videote abil ning nende põhjal tehakse 3D-arvutimudel laevast. 

Möödunud aasta suvel uurisid Rootsi meregeoloogid merepõhja, kus Estonia on olnud üle 27 aasta. Nende sõnul on Estonia mõnevõrra vajunud ja selle asend on muutunud, kuna pinnas on osaliselt pehme. 

Bäckstrandi kinnitusel uurivad nad ka Dplay dokumentaalsarja võtetel Estonia vraki paremas pardas leitud auke, eriti viimasena avastatud suurt auku. Asjatundja arvates tekkisid need, kui Estonia põrkas kokku merepõhjaga.

«Kõiki kolme auku uurime põhjalikult. Lõikame osi aukudest, et teha neile detailne laboriuuring,» selgitas Bäckstrand.

Tema sõnul võib autoteki uus uurimine tõendada või lükata ümber spekulatsioone, et Estonia vedas hukupäeval Venemaalt pärit militaarmaterjali.

Bäckstrandi sõnul ei viita seni olemasolev teave, et laeval olnud last oleks mänginud Estonia hukus rolli. «Loodame, et uus uuring heidab valgust nii mõnelegi seni vastamata küsimusele ja toob selguse,» nentis ekspert.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.