"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Energiahinna hüvitis Üheksa lapse ema Marina: tulemas on uued elektriarved ja ma kardan neid vaadata (0)
11. jaanuar 2022

“Praegu on tulemas uued elektriarved ja ma ei ole isegi valmis neid vaatama. Ma kardan. Ma muidugi lähen toetust taotlema oma linnaosavalitsuse sotsiaalosakonda, kus head töötajad aitavad mind,” rääkis üheksa  lapse ema Marina Toropova.

Viimased kuud on Põhja-Tallinnas elaval 9-lapselisel perekond Toropoval elektriarved olnud kahekordsed. Energiahinnatõus on  sundinud perel  loobuma mitmetest  asjadest ning kahtlemata plaanivad nad  taotleda energiahinna hüvitist. Pereema Marina plaanib hüvitise taotlemiseks pöörduda oma linnaosavalituse poole, kuhu saab telefoni teel juba täna tulevaks esmaspäevaks aja broneerida. 

Pereema ütles, et kui varem maksis elektri eest umbes 40 eurot, siis nüüd rohkem kui 80 eurot ja see on ainult kahetoalise korteri eest. „Maksame poole rohkem kui tavaliselt,“ sõnas pereema. „Üle-eelmisel kuul oli 60, tuleb välja, et iga kuu 20 eurot rohkem.“  

Marina lisas, et küttehind on ka veel tõusnud. „Me ootame praegu arvet ja ma ei tea ausalt,“ lausus ta. „Kõik läks kallimaks, ka toit. Ma ei ole valmist isegi uut arved vaatama, ma kardan. Abikaasa rahustab mind kogu aeg. Me ei saa mitte midagi teha. Niikuinii tuleb kõik nagu tuleb. Abikaasa on selline väga rahulik inimene ja ta kogu aeg rahustab mind, aga mina küll väga muretsen.“ 

Linnaosavalitsustesse on taotluste menetlemiseks värvatud 15 uut töötajat. Tallinn on avanud ka infotelefoni 600 63 00, mis on loodud nii linnakodanike kui ka korteriühistute jaoks ja sealt saab küsida täpsemalt toetuse kohta. Avaldusi saab esitada nii enda linnaosavalitsusse kohale minnes, paberkandjal kui ka elektroonilisel teel iseteeninduskeskkonnas taotlen.tallinn.ee.  

Võimalik on vastuvõtule eelregistreerida

Mustamäe linnaosavalitsuse infospetsialist Marika Rohulaid soovitas inimestel minna kõigepealt rahandusministeeriumi leheküljele, et vaadata kalkulaatorit, kas üldse saab toetust ja kui suur see  toetus on.  

“Me tõesti kardame, et inimesed tulevad koroonaajal massiliselt. Me ikkagi loodame, et see registreerimine aitab natukene pidurdada seda tungi siia,” lausus Mustamäe linnaosavalitsuse infospetsialist  Marika Rohulaid.

Rohulaiu sõnul arvavad mustamäelased, et kõik on natukene keeruliseks tehtud. „Mõned siin räägivad, et võiks kohe automaatselt toetus maha arvestada,“ lausus ta. „Neid nagu jooksutataks liiga palju.“  

Toetust makstakse inimestele või peredele, kelle keskmine netosissetulek jääb alla 2021. aasta mediaanpalga. See on üksi elaval inimesel 1126 eurot, kahest täiskasvanust koosneval leibkonnal 1689 eurot ning kahe täiskasvanu ja kahe alla 14-aastase lapsega perel 2365 eurot. Toetust makstakse 80 protsenti hinnatõusust.

Tallinna abilinnapea Betina Beškina rõhutas, et veebruari lõpuni ootab linn avaldusi septembrikuu kohta. “Palume, et inimesed, kes taotlevad septembrikuu eest hüvitist, ei teeks seda mitte hiljem kui veebruaris,“ lausus ta. „Viis kuud on maksimaalne aeg, mille eest saab taotleda. Võib taotleda ka ühe kuu eest, kuid võib korraga taotleda ka mitme kuu eest. Tagantjärgi siis viis kuud on see aeg, millega me arvestame.”

Tallinnas on  potentsiaalseid toetuse saajaid kuni 60  tuhat peret.   Kas ja kui palju tema pere toetust võiks saada, saab igaüks kontrollida kalkulaatori abil rahandusministeeriumi koduleheküljel.  Energiahinna hüvitist saab taotlema hakata alates 17. jaanuarist.

Eelistada tuleks taotluse esitamist veebis

„Teeme online keskkonda taotlen.tallinn.ee. mugava võimaluse, kuidas toetust taotleda,“ lausus Beškina. „Ja kindlasti kutsume digipädevaid inimesi kasutama just veebi võimalusi ning abistada ka neid lähedasi, kes ei oska arvutit kasutada. Nendele, kes ei ole digipädevad ja kellel pole abilisi, neil on võimalik tulla linnaosavalitsusse, kus inimene on registreeritud. Eelnevalt soovitame aeg kokku leppida ja koha peal taotlus esitada. 

Beškina sõnul on siiamaani hästi palju helistanud just korteriühistud. „Riigi regulatsioon näeb ette ka seda, kuidas peab arve välja nägema, seda võetakse arvesse,“ lausus ta. „On kindel vorm, kuidas arve peab välja nägema, selleks, et taotleda toetust. Soovitan inimestel ja korteriühistutel see järgi vaadata.“ 

Beškina ütles, et kõigile on toetus 90 protsenti hinnakasvust ja piirsummad on 10 kuni 500 eurot. „Arvestame leibkondadega,“ lausus ta. „Kui on üks inimene, see on samamoodi leibkond.“  

Kas ja kui palju tema pere toetust võiks saada, saab igaüks kontrollida kalkulaatori abil rahandusministeeriumi koduleheküljel. https://www.rahandusministeerium.ee/et/energiakulude-huvitamine 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.