"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Kaja Kallas: otsime võimalusi taastuvenergia projektide kiirendamiseks, et tuua turule rohkem tootmisvõimsusi (0)
13. jaanuar 2022
Peaminister Kaja Kallas Foto Mats Õun

Peaminister Kaja Kallas sõnas tänasel valitsuse pressikonverentsil, et kabinetinõupidamisel möödus elektri- ja energiaturu tähe all terve hommikupoolik ning arutlusele tulid paljud erinevad aspektid ja võimalikud lahendused tekkinud olukorrale. „Rääkisime pikalt sellest, kus on kitsaskohad ja kuidas tuua turule rohkem tootmisvõimsusi,“ lausus ta.

Esimese aspektina tõi Kallas välja keskkonnakaitse, kus peamiseks küsimuseks on see, kuidas loodus ja energeetika saaks koos eksisteerida. „Ka taastuvenergia projektidega edasi liikumisel on kitsaskohad,“ ütles ta. „Teine aspekt on planeeringute kestus ja nende tegemine selliselt, et taastuvenergia projektidega oleks võimalik ka arvestada. Kolmas oluline aspekt on kohalike omavalitsuste motivatsioon ja neljandaks suurprojektide finantseerimine.“

Kallase sõnul sai otsustatud mitmete asjade üle, mis aitavad protsesse kiirendada. „Näiteks Estlink 3 loomine Soomega liigub edasi ja merepargi planeeringute kehtestamise saame selle aasta esimeses pooles tehtud,“ lausus ta.

Kallas edastas ka palve riigikogule, kus on tema sõnul seismas vähemalt kaks seadust, mis takistavad energiaturu arengut – ehitusseadustik ja elektrituru seaduse muutmine. „Riigikogule oleks suur palve nende eelnõudega kiiresti edasi liikuda,” lausus ta. “Näiteks elektrituru seaduse muutmine annab võimaluse fikseeritud hinnaga lepinguid sõlmida nii, et ka tootjatel oleks motivatsioon pakkuda soodsamaid tingimusi – lepingud fikseeritud pikema aja peale.“

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus kirjeldas energiateemalist arutelu kui lahendustele keskenduvat. „Kõige kiiremini rakendub ellu võimalus taotleda kodumajapidamistel investeeringutoetust, et oma väiksemaid energialahendusi luua – näiteks päikesepaneele,“ ütles ta.

Rahandusminister avaldas ka lootust, et meil avaneb kiiresti võimalus kasutada ka Euroopa Liidu rahasid, mis puudutavad just energiasääste. „Hetkel meil on kasutada järgmisteks aastateks üle 400 miljoni euro aga see ootab praegu Euroopa Komisjoni poolset lõpliku heakskiitu,“ lausus ta.

Taristuminister Taavi Aas sõnas, et viimaste aastate jooksul on väga palju ära tehtud, kuid tulemusi peab veel ootama  – investeeringud võtavad aega ning on olnud ka takistusi. „Tuuleparkide puhul on tehtud olulisi otsuseid ja kaitseväe uued radarid võimaldavad tuuleparkide arendamistm,“ rääkis ta.

Aasa sõnul on üks olulisemaid teetähiseid kohaliku kasu seadus ning loodetavasti saab juba järgmisel nädalal minna sellega kooskõlastusringile ja sealt kiiresti edasi riigikokku.

„Üks suuremaid takistusi on kohalike omavalitsuste ja inimeste vastuseis tuuleparkidele,” ütles ta. “Paraku tuulikuid ei taha keegi enda lähedale ning loodetavasti kohaliku kasu seadus aitab seda olukorda parandada, et need kes tuulikute lähedal elavad, hakkaksid kasu saama. Ühelt poolt me saame kõik aru, et keskkonda tuleb hoida, aga teiselt poolt ka tuuleenergia on see, mis aitab keskkonda hoida. Me ei saa nii, et ütleme, et keskkonda peab hoidma, aga tuulikuid ei taha. Siin tuleb leida kompromiss.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.