"Autojuhid kahjuks ei anna endale aru, mis võib juhtuda, kui nad sõidavad isegi 5 km tunnis lubatust kiiremini. Tagajärjeks võib olla raske kokkupõrge jalakäijaga, jalakäijale võib see lõppeda koguni surmaga."

Põhja prefektuuri patrullpolitseinik Vladimir Kägonen
Positiiv galeriis avatakse broomõlitehnikas näitus (0)
13. jaanuar 2022

Esmaspäeval, 17. jaanuaril kell 18.00 avatakse Tarmo Rätsepa näitus “Taasleitud. Tänavafotograafia broomõlitehnikas”.

Fotokunstnik Rätsep on pildistanud analoogkaameraga Tallinna erinevate linnaosade igapäevaelu ning kasutanud fotode vormistamisel ajaloolist broomõlimenetlust.
Tarmo Rätsepa näituseseeria muudab eriti lummavaks veidi vastandlik sümbioos Tallinna kõige uuemate linnaosade erksatest rütmidest ja broomõlitrüki maalilisest ajatust olemusest.

Pilt: Tarmo Rätsep

Tarmo Rätsep on fotograafiaga tegelnud aastakümneid. Eritehnikate vastu hakkas ta põhjalikumalt huvi tundma viis aastat tagasi. “Analoogfotograafias huvitavad mind alternatiivsed võimalused fotograafilise kujutise saamiseks ja nende meetoditega katsetamine,“ ütles Rätsep. „Ka broomõlitehnika on tavapärasest analoogprotsessist veidi erinev ja võimaldab saada tulemusi, mida digifoto vahendeid kasutades täpselt järele teha ei saa.”

Pilt: Tarmo Rätsep

Tanel Verk Fotomuuseumist on öelnud, et Eestis on broomõlitehnikaga seotud kolm nime: Johannes Mülber (1889-1938), Ove Maidla (1959) ja nüüd siis Tarmo Rätsep (1972). Kui Mülberi tööde vormistus on ehtgraafikalik ja formaadilt väiksem, Ove Maidla on kasutanud tänapäevaseid võimalusi, nagu lainurkoptika ja infrapunafilm ning tema motiivid on formaadilt suuremad, siis Tarmo Rätsepa tööd moodustavad korrektses viimistluses tänavafotograafia seeria.
1923. aastal vendade Parikaste poolt välja antud fotoõpik kirjeldab broomõli fotomenetlust kui vääristehnikat, mille tulemusena saavutatakse ajas äärmiselt püsiv “maalitud” fotograafiline pilt, mis sarnaneb gravüüri või litograafiaga.

“Taasleitud” on fotograafi teine isikunäitus. Esimesel isikunäitusel “Pimekambri portreed” (Fotomuuseum, 2019) oli väljas pinhole tehnikas portreefotoseeria Eesti fotograafidest.

Näitus jääb avatuks 4. veebruarini 2022 galeriis Positiiv.