"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Meediavahi podcast Pealinnas hinnatõusutoetusest Tehnilist jama on nii palju, et poliitilist sabotaaži pole vajagi (0)
13. jaanuar 2022

Meediavahi Pealinna podcastis käsitlesid linnade ja valdade liidu tegevjuht Veikko Luhalaid ja Allan Alaküla justkui orvuna sündinud elektri ja gaasi hinnatõusu hüvitamise skeemi. Arutati ka tuulejõu kasutuse edendamiseks nn kohaliku kasu kava, mis pakub meelehead põhiliselt omavalitsustele, kuid ei lahenda otseselt häiritud kohalike vastuseisu tuulikuparkidele.

Luhalaid tunnistas, et omavalitsuste õlule pandud hinnatõusutoetuste jagamise skeem on väga kohmakas nii jagajatele kui taotlejatele.

„Valitsuse poolt protsessi korraldamiseks linnadele ja valdadele antud raha ilmselt ei kata omavalitsuste tegelikke kulusid,” rääkis ta. “Tuleb ka arvestada, et sotsiaalvaldkonna ametnikke, kes on koroona-aastail niikuinii olnud suure koormusega, on väga raske täiendava tasuga motiveerida.”

Luhalaidi sõnul on tehnilist laadi probleeme selle toetuse väljamaksmisega sedavõrd palju, et poliitilistest sümpaatiatest lähtuvale sabotaažile seal enam väga ruumi ei jää. “Ma usun, et omavalitsused annavad selles olukorras oma parima, aga kerge pole see protsess enam ühelegi osapoolele,” arutles ta.

Toetuseta jäävad perefirmad

Alaküla tõi välja, et praeguse toetusskeemi järgi jäävad igasuguse toetuseta kümned tuhanded mikroettevõtted, kes on valdavalt perefirmad ja iseenda tööandjad. „Esiteks on kodudes ettevõtluseks kulunud ja isikliku elektritarbimise eristamine veel suurem väljakutse kui seni räägitud kortermajade küttearvete massiline ümbertegemine,” lausus ta. “Keerukate vaidluste genereerimisest olulisem aga on mikroettevõtjate üleüldse külma kätte jätmine. Kui keskmiste ja suurte ettevõtete toetusskeemi on hakatud vähemalt arutama, siis arvuliselt suurim ja majanduslikult kõige haavatavam ettevõtjate kategooria on hinnatõusuhüvitusest in corpore ametlikult ilma.”

Luhalaid nentis et eelkõige toetusskeemi korralduslike aga ka poliitiliste puuduste tõttu pole Eesti läbi aegade ühe suurima toetusraha jagamise poliitilisel otsusel praegu laval näha isa ega ema. „Seis on segane ja vastutajad kannavad maski”

Alaküla hoiatas, et sotsiaalsele stabiilsusele ohtliku ulatusega pahameeletorm võib puhkeda siis, kui inimesed kogevad kui väikese osa nende üüratutest elektriarvetest see toetus tegelikult katab. „Praeguses meediatsunamis on paljudel tekkinud täiesti väär ettekujutus, et mitmekordistunud elektriarvest suurema osa tuleb küll vaevalise protseduuriga, aga siiski riigilt tagasi. Ja kui siis selgub, et näiteks 500- või 1000-eurosest arvest saab tagasi vaid mingi veerandi, siis võivad kergesti ka meil tulla kollased vestid või veel hullem,” viitas Alaküla varasematele Prantsusmaa ja äsjastele Kasahhi sündmustele.

Kohalikele elanikele tuleks kahjud kinni maksta

Rääkides MKMi kohaliku kasu eelnõu väljatöötamise kavast avaldas Luhalaid lootust, et algsetes arueludes välja käidud häid kavatsusi kooskõlastusringidel ära ei nudita. „Kõige tähtsam, et nüüd on kohalikule piirkonnale müra, vibratsiooni, õhusaaste jpmt häiringute hüvitamine seadustamise kava olemas. Lootused on suured,” ütles Luhalaid.

Alaküla märkis, et tuuleparkidest, kaevandustest või tööstustest otseselt puudutatud kohalike elanike ja maaomanike kinnisvara väärtuse languse hüvitamise ettepanekut pole aga veel teinud ükski ministeerium ega ka mitte omavalitsus. „Ainult oma parteis sügavasse siseopositsiooni langenud Andrus Ansip räägib Taani eeskujul mitte ainult kohalikele elanikele kahjude hüvitamisest, vaid ka neis rahalise huvi tekitamisest tootmise oma tagahoovi lubamiseks,” ütles Alaküla.

„Kui omavalitsustele seadustatava pistise asemel pakutaks mõistlikku teenimisvõimalust lähiümbruse maaomanikele ja elanikele, tekiks ka Eestis üle riigi paiku, kus on teretulnud kõik kaevandused, karjäärid, tuulikud, tehased, kanalad ja polügoonid. Kuni aga jutt käib vaid kahjude osalisest hüvitamisest, siis seni jäävadki kohalikud inimesed kaitsepositsioonile mistahes arenduste puhul,” rääkis Alaküla.    

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.