"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Eesti suurim roheenergiat tootev hüdroelektrijaam jätkab kohtu otsusel tööd (0)
14. jaanuar 2022
Linnamäe hüdroelektrijaam. Foto: Scanpix

„Rõõmustan, et tänu kohtu määrusele saab jaam tööd jätkata, kuid tunnen nördimust, et ajal, kui riigis on tootmisvõimsuste puudus ning rahvas ägab kõrgete elektrihindade tõttu, peab taastuvenergia tootmiseks võitlema kohtus Keskkonnaameti õigusvastase ja pahatahtliku  tegevusega,“ ütles Linnamäe hüdroelektrijaama omanikfirma Wooluvabrik OÜ juht Vahur Kivistik.

Tallinna Halduskohus peatas esialgse õiguskaitse määrusega Keskkonnaameti katse sulgeda 30. juunist Eesti suurim taastuvenergiat tootev hüdroelektrijaam Linnamäel.

“Keskkonnaamet töötab vastu valitsuse poolt 2019. aastal võetud selgele seisukohale, et kalakaitse pole Linnamäel tähtsam kui muinsuskaitse ja sotsiaalmajanduslikud väärtused. Praegune valitsus pole varasemat seisukohta muutnud, mistõttu tuleks valitsuse otsusele vastu töötavaid keskkonnaametnikke karistada,“ lausus Vahur Kivistik.

Kaladele läbipääsu rajamiseks hüdroelektrijaama seiskamist ning paisu lõhkumist taotlev Keskkonnaamet keeldus elektri tootmiseks veeloa pikendamisest kuni tänavuse aasta lõpuni. Sellise otsusega jätnuks Keskkonnaamet muinsuskaitse all oleva hüdroelektrijaama ilma hädavajalikeks rekonstrueerimistöödeks riigi poolt määratud toetusest. Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet PRIA määras Linnamäe hüdroelektrijaama rekonstrueerimiseks ligi 140 000 euro suuruse toetuse lisatingimusega, et Wooluvabrik OÜ peab esitama 2022. aasta lõpuni kehtiva vee erikasutusloa.

Kohus pidas valeks Keskkonnaameti otsust pikendada vee erikasutusluba vaid 2022. aasta juunini, sest niimoodi tekitataks Wooluvabrikule suurt ja põhjendamatut kahju.

Keskkonnaamet üritab veeloa pikendamisest keeldudes Linnamäe hüdroelektrijaama ja paisjärve hävitada alates 2013. aastast, mistõttu elektrit toota ja keskkonnaväärtusi säilitada saab juba mitu aastat tänu kohtu poolt antavale õiguskaitsele.

Õiguskantsler avaldas varem, et paisjärve säilitamise üle peab langetama lõpliku otsuse valitsus. Jüri Ratase valitsus võttis seisukoha, et elektrijaam ja paisjärv jäävad, kuid valitsuse määrust seni pole.

Linnamäe elektrijaama olulisust regionaalses energiajulgeolekus kinnitavad nii Teaduste Akadeemia energeetikanõukogu kui ka Maaülikool. Muinsuskaitseamet ja Jõelähtme vald kaitsevad seisukohta, et pais, elektrijaam ja paisjärv moodustavad ühtse tervikväärtuse, mis väärib säilitamist.

Ainulaadne keskkonnakooslus tagab looduskaitse aluste nahkhiirte asustuse, kuid ka ajalooliste asulakohtade säilimise. Kaalukausil hoitakse  ühelt poolt kahe tuhande majapidamise aastaringne varustamine rohelise elektriga ja teisalt paisu lõhkumisega saavutatav ligi 1000 täiskasvanud lõhekala. Pais võeti II maailmasõja eelse Eesti Vabariigi kauneima tööstusehitisena muinsuskaitse alla 2015. aastal.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.