“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Tallinnas esitati keskpäevaks elektrooniliselt tuhat toetustaotlust Alates tänasest saab Tallinnas taotleda energiahinna hüvitist (3)
17. jaanuar 2022

Tallinnas esitati keskpäevaks elektrooniliselt tuhat taotlust kõrgete energiahindade hüvitamiseks, rääkis Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti juhataja Raimo Saadi.

“Täna õhtuks laekus https://taotlen.tallinn.ee/ e-keskkonda 1930 taotlust. „Taotlemine on e-keskkonnas väga aktiivselt ja sujuvalt käima läinud,“ ütles tervishoiuameti juhataja Raimo Raadi. „Positiivne on see, et on nii noorema ealisi kui eakaid, kes on meie keskkonnas taotluse teinud ehk see e-taotlemine on kasutatav sõltumata east.“

Praegustel andmetel ei ole ülevaadet, kui paljud inimesed Tallinna linnaosades kohapeal taotlusi esitasid. „See info tuleb minuni homme hommikul, hetkel tegelevad inimesed ikkagi aktiivselt e-taotluste tegemisega,“ ütles Raadi.

“Kui seda meedet välja töötati, arvestati, et Tallinnas võiks olla ligi 60 000 leibkonda, kes võiks seda toetust saada. See sõltub palju sellest, mis on energiakulud olnud,” rääkis ta. Seda, mis lõplik taotluste arv olema saab, selgub Saadi sõnul lähinädalail. Saadi sõnul on 15 töötajat toetuste väljajagamiseks juurde palgatud. 

“Päeva esimesed tunnid olid aktiivsed, keskpäevaks oli e-keskonnas esitatud juba tuhat taotlust. Meie spetsialistid hakkavad neid nüüd järgemööda üle vaatama,” ütles Saad, kinnitades, et elektrooniline keskkonda avalduste vastuvõtmiseks kokku ei jooksnud.

“Keskkond kinni ei jooksnud, arvestades kogu taotlemise mahtu ja süsteemi keerukust, tegid meie IT-spetsialistid sinna aeg-ajalt uuendusi. Pidime peale laadima kaks uuendust, mis tähendab, et süsteem tuli taaskäivitada,” selgitas Saadi katkestuste põhjust. 

Taotlusi toetuse saamiseks elektri, gaasi ja kaugkütte kallinemise leevendamiseks saab Tallinnas esitama hakata esmaspäeval, 17. jaanuaril.

Tallinna abilinnapea Betina Beškina sõnul on hüvitise eesmärk toetada väikse ja keskmise sissetulekuga leibkondi kallinenud energiakulude tasumisel, et hinnatõusu mõju leevendada.

“Toetust saab taotleda möödunud aasta septembrist kuni tänavu märtsini tehtud ja tehtavate kulutuste osaliseks kompenseerimiseks,” lausus ta. “Septembri energiakulude hüvitamiseks tuleb taotlus esitada hiljemalt veebruaris. Märtsis saab taotleda hüvitist kulude katmiseks, mis on tehtud oktoobrist alates.“

„Homme teeb Tallinna linn kell 17.30 korteriühistutele infotunni, mis toimub veebi teel kahes erinevas keeles. Sinna on kaasatud ka rahandusministeeriumi esindaja, kellega koos käsitletakse energia toetusega seonduvaid küsimusi just korteriühistute vaatest ning selgitatakse kuidas kajastada energiakulude  mahuühikuid arvetel.“

Korteriühistute esindajad, kellel ei ole võimalik homsel veebi infotunnil osaleda, saavad seda järgi vaadata neile saadetud lingil.

Toetuse saajaid on mitukümmend tuhat peret

Beškina sõnul on Tallinnas potentsiaalseid toetuse saajaid mitukümmend tuhat peret. “Seetõttu oleme Tallinna linnaosavalitsustesse värvanud taotluste menetlemiseks 13 uut töötajat, kellele tagame väljaõppe selle ja järgmise nädala jooksul,” lausus ta. “Lisaks sellele oleme infotelefoni käigus hoidmiseks värvanud täiendavalt kaks spetsialisti.“

Elektrooniline iseteeninduskeskkond taotluste vastuvõtmiseks on kavas avada esmaspäeval, 17. jaanuaril aadressil https://taotlen.tallinn.ee/. Alternatiivina hakatakse pakkuma võimalust registreerida vastuvõtu aeg linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonnas, kus töötaja aitab taotluse esitada.

Tallinn on avanud energiatoetuse infotoe telefoni 600 6300. Numbrilt saavad energiatoetuse kohta nõu küsida nii linlased kui ka korteriühistud. Energiatoetuse telefon on avatud esmaspäeviti kell 8.15–17.45, teisipäevast neljapäevani kell 8.15–16.45 ja reedeti kell 8.15–15.45.

Beškina sõnul tuleks taotlemisel eelistada elektroonilist iseteenindust. „See võimaldab taotluse esitada kõigile väiksema ajakuluga ning ühtlasi aitab ennetada koroonaviiruse levikut. Kutsun ühtlasi digipädevaid inimesi üles aitama elektroonilise taotluse esitamisel oma eakaid lähedasi, et neid säästa viirusepuhangu eest,“ ütles Beškina.

Toetust saab taotleda maksimaalselt viie kuu eest korraga

Toetust hakkab maksma selle linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakond, kelle territooriumil inimene rahvastikuregistri andmetel elab. Toetust saab taotleda maksimaalselt viie kuu eest korraga, nii et liigse asjaajamise vältimiseks on võimalik taotleda hüvitist mitme kuu kulude kompenseerimiseks korraga, juhul kui see taotlejale jõukohane on. Taotlust ei saa esitada tagasiulatuvalt taotluse esitamise kuupäevast rohkem kui viis kuud varasema energiatarbimise kohta, mistõttu tuleb möödunud aasta sügise kulude hüvitamise taotlus esitada aegsasti.

Toetust makstakse inimestele või peredele, kelle keskmine netosissetulek jääb alla 2021. aasta mediaanpalga. See on 2022. aastal üksi elaval inimesel 1126 eurot, kahest täiskasvanust koosneval leibkonnal 1689 eurot ning kahe täiskasvanu ja kahe alla 14-aastase lapsega perel 2365 eurot. Taotleja esitatud dokumentide alusel, mis näitavad tarbitud energia kogust ja vastavat kulu, makstakse toetust 80 protsenti energia maksumusest, mis ületab elektril 12 senti kilovatt-tunni kohta, gaasil 4,9 senti kilovatt-tunni kohta ja kaugküttel 7,8 senti kilovatt-tunni kohta.

Taotlemisel esitatavatel arvetel peab elektri tarbimiskogus olema esitatud megavatt-tundides või kilovatt-tundides, gaasi tarbimiskogus võib olla esitatud ka kuupmeetrites. Kui kortermaja kütmist korraldab korteriühistu ise elektri või gaasiga, saab taotleda toetust kütmiseks kasutatud elektri- ja gaasikulude kallinemise hüvitamiseks.

Seda saab teha korteriühistu esitatud arve alusel, mis esitab lisaks tarbimiskuludele ka korteri kütmiseks kulunud elektri tarbimiskoguse kilovatt-tundides või megavatt-tundides ja gaasi tarbimiskoguse kuupmeetrites, kilovatt-tundides või megavatt-tundides. Vajadusel peaks taotleja vajalike andmetega dokumentide saamiseks pöörduma oma korteriühistu poole. Toetuse minimaalne määr on 10 eurot ja ülempiir 500 eurot taotluse kohta kuus.

Kas ja kui palju tema pere toetust võiks saada, saab igaüks kontrollida kalkulaatori abil rahandusministeeriumi koduleheküljel: https://www.rahandusministeerium.ee/et/energiakulude-huvitamine

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Sirje Raamat
6. märts 2022 19:52
Tere! Minu energiatoetuse avaldust ei menetleta, kuigi ma ei saa aru, milles on asi! Taotlus ei lase midagi lisada ja märkuste lahter on liiga väike. Taotlesin elektrienergia kompensatsiooni aadressle Käbi 30, Aespa küla. Eelmise aasta rahvastikuregistrijärgne aadress oli mul Valdeku 112a-32, alates selle aasta algusest Õismäe tee 201-59. Kõik kolm kinnisvara on minu nimel. Kompensatsiooni taotlesin Tallinnas, kuna see on minu rahvastikuregistrijärgne aadress!! Arved esitatakse mulle AS Eesti Energia Elering) poolt võrguteenuse ja taastuvenergia tasu ja elektriaktsiisi eest, AS Alexela poolt voolu eest. Seega õhe vooluühiku eest maksan kahele ettevõttele. Minu arvates ei oska taotluse menetleja eristada arve peas olevat aadressi tarbimiskoha aadressist. Tarbimiskoht on Käbi 30, arve peas oleva aadressi määrab teenuse osutaja suvaliselt (mul ei saa olla ühe teenusepakkuja juures mitut aadressi, seda enam et arved edastatakse mulle elektrooniliselt) Taotlusesse ma selgitust panna ei saa ja kui ma osasid arveid ei eemalda, ei aktsepteeri süsteem taotluse parandust. Palun menetlege taotlusi sisuliselt! Lugupidamisega Sirje Raamat. Õismäe tee 201-59
abivärk
15. jaan. 2022 21:11
https://maaleht.delfi.ee/artikkel/95597619/energiakulude-huvitamine-vaata-millal-saad-taotlust-esitada
inff
15. jaan. 2022 18:59
Eesti Korteriühistute Liit tunneb muret, et energiahüvitiste taotlemiseks peavad ühistud hakkama elanike arveid takkajärgi ümber tegema. Rahandusministeeriumi kinnitusel pole see vajalik. https://tarbija.postimees.ee/7430224/korteriuhistud-ei-pea-energiahuvitise-tarvis-arveid-umber-tegem