"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Haigekassa: vähiravi rahapuuduse taha ei jää, 2023. aastal algab ka kopsuvähi sõeluuring (0)
17. jaanuar 2022
Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane. Foto: Scanpix

„Meie selle aasta üks eesmärke on kopsuvähi sõeluuringu käivitamine,” ütles Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane. “Sellega seoses on palju ettevalmistavaid töid, aga me usume, et riiklike sõeluuringute osas on kopsuvähk 2023.aastal täiesti olemas.“

Laane sõnul on Haigekassa 2022. aasta eelarvega eraldanud kõikide vähitüüpide raviks keskmiselt 10 protsenti varasemast suuremaid summasid ning sellele lisandub veel ka tervishoiutöötajate palgakomponendi osa, mille tulemusena tõuseb rahastamine tublisti üle 10 protsendi.

„Meie üldine põhimõte on selline, et, et kui on vähiravi patsient, siis raha taha see jää,“ kinnitas Rain Laane. Põhjuseks, miks keerulisemate vähivormidega inimesed peavad ravimite soetamiseks annetajate abi paluma, on tema sõnul asjaolu, et Haigekassa ei saa toetada nende ravimite ostu, mida pole heaks kiitnud Euroopa Ravimiamet.

„Teatavasti Eesti haigekassa maksab tervishoiuteenuste eest siis, kui ravim on meie hinnakirjas ehk siis tervishoiuteenuste loetelus, mille kinnitab vabariigi valitsus ja teeb seda reeglina kaks korda aastas. Me mäletame kõik nii-öelda Annabeli juhtumit, see on siis neli aastat tagasi, kus tuli aprillis ravim turule hinnaga 172 000 eurot ja selle ravimi me saime lõpuks aastaga nimekirja ja see on tegelikult päris kiire tempo,“ selgitas Laane.

„Ja näiteks Kingitud Elu fond aitab justkui olla sild kahe ajahetke vahel ja pakkuda võimalust sellele uuele ravimile, millel ei pruugi olla Euroopa Liidus isegi müügiluba. Meie põhimõte on, et kui see on tervishoiuteenuste loetelus, siis see peab olema kättesaadav kõikidele patsientidele, kellel on vastav diagnoos. Selliseid fonde on nii Eesti ühiskonnas kui ka Euroopas ja Ameerikas. Ja seda kasutatakse just nimelt sillana nendel hetkedel, kui seaduse järgi ei saa seda asja kompenseerida,“ lisas Laane.

Vähk avastatakse liiga hilja

Ehkki iga raviga viivitatud nädal vähendab vähki haigestunud patsiendi ellujäämise võimalusi 1–3 protsenti, avastatakse Eestis vähk tihti hilisemas faasis. Vähene osavõtt sõeluuringutest on üks põhjusi, miks avastatakse pahaloomulisi kasvajaid liiga hilja. Ka siis, kui pahaloomuline kasvaja on juba avastatud, tekib raviga alustamisel eri etappides viivitusi, näitab Riigikontrolli värske audit.

Riigikontrolli aruanne “Pahaloomuliste kasvajate avastamine ja patsiendi ravile suunamine” analüüsib patsientide ravile jõudmist nelja haiguse korral: kopsuvähk, jämesoolevähk, emakakaelavähk ja rinnavähk.

Värske auditi tulemusel soovitas riigikontroll intensiivistada sõeluuringutest teavitamist ja lihtsustada sõeluuringuile registreerimist ning luua vähikahtlusega patsientidele sujuvam ning kiirem teekond diagnostika ja ravini.           

Oluline on ka inimese enda tervisekäitumine

Haigekassa juhatuse liikme Maivi Parve sõnul on vähi õigeaegsel diagnoosimisel ja ravis oluline roll nii tervishoiusüsteemil kui ka inimese tervisekäitumisel. „Kutsume igal aastal sõeluuringule kindlas vanusegrupis naisi ja mehi, et vähile saadaks jälile võimalikult varajases staadiumis. Oluline on hoida ka oma lähedasi ja tuletada neilegi meelde, kui käes on nende aeg sõeluuringule minna,“ ütles Parv.

Vähi tekkimises mängivad märkimisväärset rolli ka negatiivsed käitumismustrid nagu tubaka ja alkoholi tarvitamine, ebatervislik toitumine, vähene kehaline aktiivsus ja sellega seotud ülekaal. Haigekassa lähimate aastate selgeks tegevussuunaks on seega ka inimeste terviseteadlikkuse kasvatamine, mis aitab kaasa nende oskustele oma tervist paremini hoida.

Kui inimene on juba vähki haigestunud, mängib ravis olulisimat rolli haiguse õigeaegne diagnoosimine. Riigikontrollile saadetud vastuskirjas tõi haigekassa välja ka vajaduse riikliku sõeluuringute juhtrühma moodustamise järele, et senisest paremini tagada käimasolevate sõeluuringute terviklik toimimine ja arendamine ning võimalike uute sõeluuringute kasutuselevõtt. „Oleme nõus võtma sõeluuringute korraldamise tervikvastutuse ja juhtimise haigekassasse, sest hetkel on vastutus hajutatud erinevate asutuste vahel,“ ütles Parv.

Täpsemini sihitud sõeluuringutest võiks olla suur abi

Haigekassa näeb suurt potentsiaali ka sõeluuringule kutsumise paremal sihtimisel ning korduvkutsete saatmisel. Samuti tuleks senisest veelgi enam kaasata ennetustegevustesse esmatasandi tervisekeskuseid, millest osades saab juba sellest aastast osaleda emakakaelavähi sõeluuringul. Lisaks on käimas Tervise Arengu Instituudi algatatud HPV kodutestimise pilootuuring. Plaanis on mugavamaks muuta ka sõeluuringule registreerumine läbi üleriigilise digiregistratuuri.

Efektiivseks vähiraviks on oluline, et ka tervishoiuteenused oleksid kättesaadavad, sujuvad ning disainitud erinevate sihtgruppide vaatenurgast neile sobivaks. Parve sõnul on teenusedisaini suurim klient avalik sektor ja sellest omakorda tervishoid. Sel aastal on haigekassa juhtimisel kaardistatud emakakaelavähi skriiningprogrammi teekond, millest saadud teavet koos arendusvajadustega kasutatakse ka teiste sõeluuringute tõhustamisel.

Pahaloomuliste kasvajate ennetuses ja ravis peab haigekassa oluliseks kasvajahaigele tervikliku raviteekonna tagamist ning selles osas käivad ettevalmistused. Hetkel rahastatakse näidisprojektide konkursil arendust, mis võimaldab jagada vähipatsiendi raviandmete kasutamist nii vähikeskuses kui esmatasandil.

2020. aastal oli rinnavähi osas sõeluuringutega hõlmatud 52% sihtrühmast, jämesoolevähi puhul 50% ja emakakaelavähi puhul 42% sihtrühmast. Eestis on seatud eesmärgiks, et sõeluuringutest võtab osa vähemalt 70% sihtrühmast.

2021. aasta esimesel üheksal kuul oli rinnavähi sõeluuringus osalenute hõlmatus 13% enam kui mullu samal perioodil. Emakakaelavähi ja jämesoolevähi puhul on hõlmatus jäänud samale tasemele. 2021 aasta algusest alates saavad sõeluuringutel osaleda ka ravikindlustuseta isikud, mis suurendab sihtgrupi suurust.

2022. aastal kutsutakse rinnavähi sõeluuringule naisi sünniaastaga 1954, 1956, 1958, 1960, 1962, 1964, 1966, 1968, 1970 ja 1972. Emakakaelavähi sõeluuringule on oodatud naised sünniaastaga 1957, 1962, 1967, 1972, 1977, 1982, 1987 ja 1992. Jämesoolevähi sõeluuringule kutsutakse tuleval aastal mehi ja naisi sünniaastaga 1954, 1956, 1958, 1960 ja 1962.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.