"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Euroopa Parlamendi juhiks valiti Malta seadusandja Roberta Metsola (0)
18. jaanuar 2022
Euroopa Parlamendi juht Roberta Metsola. Foto: Scanpix

Euroopa Liidu seadusandjad valisid teisipäeval Euroopa Parlamendi uueks juhiks paremtsentristliku Malta poliitiku Roberta Metsola, seda hoolimata vaidlustest tema abordivastase hoiaku üle.

Metsola võitis pärast juhtivate poliitilise rühmituste kokkulepet 458 häälega ülekaaluka enamuse, saades kolmandaks naiseks europarlamendi eesotsas, vahendab BNS.

Oma 43. sünnipäeval valituks osutunud poliitikust EL-i väikseimast riigist saab noorim europarlamendi president.

Ameti võtab ta üle leinaajal pärast parlamendi eelmise presidendi David Sassoli ootamatu surma läinud nädalal.

Metsola kuulub parlamendi suurimasse fraktsiooni Euroopa Rahvaparteisse (EPP) ja oli parlamendi esimese asepresidendina soosik vasaktsentristlikust spiikrist tühjaks jäänud ametikohale.

“Ma arvan, et meil on veenev kandidaat: noor naine väiksest riigist,” ütles EPP fraktsiooni juht Manfred Weber.

Metsola karjäär on olnud lähedalt seotud Vahemere pisiriigi EL-i liikmesusega ja tõusmine ametikohale, kus domineerivad tavaliselt suuremate riikide seadusandjad, võib aidata tuua tähelepanu rambivalgusest sageli kõrvale jäävatele maadele.

Aastal 2003, kui Malta hääletas blokiga liitumise üle, tegi ta tudengina kampaaniat “jah”-leeris. Seejärel suundus ta Euroopa Kolledžisse Brugges, kust on pärit hulga euroametnikke, ja asus tööle Brüsselis.

Euroopa Parlamenti valiti ta kolmandal katsel aastal 2013 Malta Rahvuspartei ridades.

“Euroopa Parlamendi liikmeks saamine võttis mul pea kümme aastat. Ma võinuks alla anda,” kirjutas ta.

Parlamenti jõudes tõusis ta kiirelt ametiredelil, juhtides muu hulgas rände ja ajakirjandusvabaduse töörühmi. Asepresidendiks sai ta aastal 2020, kui Iiri seadusandja Mairead McGuinness sai Euroopa Komisjoni volinikuks.

Üks roheliste eurosaadik kirjeldas Metsolat kui mõõdukat EPP liiget ja ütles, et ta on hea poliitiliste rühmituste erimeelsuste ületamises.

Metsola nimetab end LGBTQ õigusi pooldavaks progressiiviks, kuid hääletas mullu raporti vastu, milles ärgitati kõiki EL-i liikmesriike tagama ligipääsu turvalisele ja seaduslikule abordile. Ta arutles, et see rikub Malta õigust küsimuse üle ise otsustada.

Samas on ta rõhutanud, et parlamendi presidendina jätab ta isiklikud seisukohad kõrvale ja esindab seadusandjate enamuse tahet.

“Seksuaal- ja reproduktiivtervise ja -õiguste osas on Euroopa Parlamendi seisukoht selge,” ütles ta usutluses ajalehele Malta Today.

“Parlamendi presidendina on minu kohus esindada parlamendi vaatepunkti ja kui mind valitakse, täidan ma oma kohust, nagu olen seda alati teinud.

Metsola on abielus varem Soome Koonderakonnas aktiivse Ukko Metsolaga, kellega tal on neli last.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.