“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Nakatumine kasvab kiiresti Koolidirektor: kaheksateistkümnes klassis on tuvastatud nakkushaigused ja neid tuleb järjest juurde (2)
18. jaanuar 2022

Tallinna koolid on täna väga erinevas olukorras, kolm kooli on täielikul distantsõppel, samas 12-st koolist ei ole teateid nakatunutest ja distantsõppele üleminekust üldse tulnud. 1255 õpilasega Pae gümnaasium oli esmaspäeva hommikul õpilastest tühi. Kogu kool on saadetud nädalaks distantsõppele, sest teateid nakatunud õpilaste ja õpetajate kohta tuleb praktiliselt iga tund. 

Tallinna Pae Gümnaasiumi direktor Izabella Riitsaar ütles, et juba eelmise nädala lõpus tajuti, et situatsioon hakkab väljuma kontrolli alt, kuna üha rohkem hakkas tulema teateid õpilaste haigestumise kohta ja ka õpetajate massilise haigestumise kohta. „Katkestasime kontaktõppe ja saatsime üheks nädalaks kogu kooli distantsõppele. Praegu on 12 õpetajat diagnoositud Covid positiivseks ja kolm ootavad veel testi tulemuse kinnitamist,“ lausus ta.

Riitsaar lausus, et hetkeseisuga on juba kaheksateistkümnes klassis tuvastatud nakkushaigused ja neid tuleb järjest juurde. „Praktiliselt kõik õpetajad on vaktsineeritud, mõni on saanud ka tõhustusdoosi, mõni on läbi põdenud, aga kahjuks ei päästa see olukorda,“ lisas ta. 

Hoopis teine pilt avanes aga Kalamaja põhikoolis, kus haigestunud õpilasi on 18 ja kaheksas erinevas klassis. Ühtegi tervet klassikomplekti koju pole saadetud. Haigestunud õpetajaid on hetkel üks.  

Pärast vaheaega kasvas haigestumine kordades

Kalamaja Põhikooli direktor Piret Rõõmussaar sõnas, et nende koolis esimene nakatumise laine oli väga suur septembris. „Võib-olla see mõjutab ka, et õpetajaid on meil praegu ainult üks,“ rääkis ta. „Kõik haigestunud on vaktsineeritud ja tänu sellele need haigused ei kulge ägedalt ja on kergekujulised. Alates 12-aastastest on meil vaktsineerituse tase üsna kõrge.“

Rõõmussaar lausus, et isolatsioonid toimuvad vastavalt sellele, et kuidas klassides olukord on. „Need kes on kiirtestiga negatiivsed ja on vaktsineeritud, need saavad koolitööd jätkata,“ lausus ta. „Aga muidugi see ei puuduta neid õpilasi, kes on alla 12-aastased. Kui nad on algklassides ja vaktsineerimata, siis lähevad rohkemad koduõppele ja kui on läbi põetud, siis need lapsed saavad kooliteed jätkata. Praegu ühtegi tervet klassikomplekti kodus ei ole. Ühes kolmandas klassis on suur hulk lapsi isolatsioonis ja ainult need kes on läbi põdenud, on koolis. Nendel on võimalus kolme päeva jooksul PCR teha ja kui see osutub negatiivseks, siis nad saavad kooli naasta. See on siiski lühem aeg.“ 

Siiski on aga võrreldes koolivaheaja eelse õppenädalaga nakatumiste arv koolides pärast vaheaega kordades tõusnud. Haigusjuhtumid õpilaste hulgas on tõusnud neljakümnelt 363-ni, õpetajate hulgas kolmelt 72-ni ja klassides oli enne vaheaega haigusjuhtumeid 26, nüüd aga 266. Otsest paralleeli nakatumise ja vaktsineerimise vahel ei tõmmata, sest nakatuvad ka näiteks kolmanda süsti saanud. 

Kolmes koolis on täielik distantsõpe

Tallinna Haridusameti juhataja Andres Pajula sõnul juhtub tihtilugu ka seda, et inimesed põevad haigust kaks või kolm korda. „Kindlasti on selle haiguse puhul väga keerukas anda hinnanguid,“ lausus ta. „Ei saa öelda, et need koolid, kus kõik õpetajad on vaktsineeritud, siis seal on olukord väga hea ja nüüd need koolid, kus õpetajate vaktsineeritus või õpilaste vaktsineeritus on madalam, siis seal on puhangud suuremad. On olnud juhtumeid, kus tegelikult vaatamata kõrgele vaktsineeritusele -näiteks nagu eelmise laine ajal oli Tallinna Reaalkoolis, kus õpetajate vaktsineerituse tase oli väga kõrge, kuid haiguspuhang tuli sisse ja tekitas palju probleeme.“ 

Pajula ütles, et praegu on kolmes koolis täielik distantsõpe. „Nendes koolides on ääretult suur õpilaste nakatumine,“ lausus ta. „Kindlasti kõige suurem probleem distantsõppele saatmisel on õpetajate probleem. Kui õpetajad on haigestunud või eneseisolatsioonis, siis kool peab sellist otsust tegema. Kindlasti nakkusahelaid on kõige mõistlikum katkestada selliselt, et nakatunud koolis ei ole ja selles mõttes on kõige parem minna siis nädalaks distantsõppele nagu tegi Pae gümnaasium.“

Pajula sõnul rõõmustab aga see, et umbes kaheteistkümnes koolis pole teadaolevalt ühtegi nakatunut. Haridusametist lubatakse, et koolid lähevad edasi juhtumipõhiseks ehk kui haigus on muutumas intensiivsemaks, läheb kool distantsõppele. 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

elukestev õpe
18. jaan. 2022 18:58
Rahu saaks majja nii, et igasugune haigekassa kulul vaktsineerimine ja testimine lõpetada. Piirangud lõpetada. Tavaline elu. Oma kulu ja kirjadega vaktsineeri ja testi ja istu isolatsioonis. Kõik on võrdsed. Diskrimineerimist polegi. Aga kes on vaktsineerimisse ja "dekameroonirežiimil" olemisse ise ressurssi panustanud, neile oleks haigemajas ka teatud privileegid. Et saaks osta end esimesse klassi, nagu raudteel. Koolis peaks õpetajate tähelepanu saama võrdselt kõik (minutiarvestus personaalses pühendumises). Distantsõpe võiks olla selleks suutlike privileeg. Ja siis ka personaalne töö õpetajaga digiühenduse kaudu.
ninnunännu
18. jaan. 2022 16:56
Haritud koolidirektoril tuleb üllatusena, et gripihooajal inimesed haigestuvad. Ainult odavat paanikat külvata.