"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Tallinna Vesi: Tallinna veetarbija on Euroopa keskmisest säästlikum (0)
19. jaanuar 2022
Foto: Scanpix

Eesti suurim veeteenuste pakkuja Tallinna Vesi tegi 2021. aasta statistika põhjal kokkuvõtte tallinlaste veetarbimise harjumustest, mis näitab, et kuigi veetarbimine on mõnevõrra kasvanud, kasutatakse Eestis vett Euroopa keskmisest säästlikumalt.

Tallinna Vee 2021. aasta andmed näitavad, et keskmine Tallinna eratarbija kasutas ööpäevas 98,6 liitrit vett. Ligikaudu sama palju vett kulus pealinlasel ka 2020. aastal, aga võrreldes 2019. aastaga on kodune veetarbimine kasvanud keskmiselt 5–10 liitrit ühe inimese kohta ööpäevas, vahendab BNS.

Võrreldes koroonaeelse ajaga veedavad inimesed rohkem aega kodus nii tööd tehes, õppides kui ka vaba aega veetes. Äripindadel nagu näiteks kontorid, hotellid, veekeskused, spaad ja spordiklubid tarvitatakse vett mõnevõrra varasemast vähem, seega võib öelda, et keskmine veetarbimine ühe inimese kohta pole oluliselt muutunud.

Keskmine Tallinna ja Harjumaa elanik kasutas möödunud aastal umbes 35 989 liitrit olmevett. Olmeveena käsitletakse joogiks, toidutegemiseks ja teisteks olmevajadusteks kasutatavat vett. Kui arvestada, et keskmisesse vanni mahub 150 liitrit vett, siis kasutas üks inimene eelmisel aastal kokku ligikaudu 240 vannitäit vett.

Euroopa Liidus (EL) keskmiselt kulub olmevett aga märksa rohkem – viimaste keskkonnaagentuuri andmete järgi keskmiselt 358 vannitäit vett ühe EL-i elaniku kohta aastas. Kui kasutada kogu olmevesi ära duši all, veedaks keskmine eurooplane aastas 103 tundi duši all. Kui 2021. aasta EL-i andmeid veel kogutakse, siis 2020. aastal kulus kõige rohkem vett Šveitsi, Itaalia ja Portugali elanikel. Kõige säästlikumad veetarbijad olid aga Slovakkia, Malta ja Eesti inimesed.

Euroopa elanike ööpäevasest olmeveest kulub ligikaudu 15 liitrit kätepesule, 40 liitrit vannis või duši all käimisele ja sama palju WC-s, toidu valmistamisele kulub 6 ja nõudepesule 7 liitrit, koristamisele 10 liitrit ja pesupesemisele 20 liitrit vett ööpäevas. Suured veetarbijad on ka ujulad ja spaad – kui võtta eelduseks, et kõik Euroopa Liidu elanikud käivad ujulas ja arvutada välja keskmine, kulub basseinivett keskmiselt 150 liitrit ööpäevas ühe inimese kohta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.