"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Balti jaam pärliks Vana-Kalamaja Alma poe omanik Alma Sooäär: siis kaovad siit ära joodikud ja vargad (0)
19. jaanuar 2022

Balti jaam ja selle ümbrus, mida külastavad tuhanded inimesed, hakkab võtma kaasaegse linna ilmet. Vanad plekk-kioskid on Vana-Kalamaja ja Nunne tänava vahelt maha lammutatud. Nende asemele rajatakse ajalooline pärna-allee. Vana Balti jaam saab lõpuks kaasaegseks tõmbekeskuseks.

Tänane plats Balti jaamahoone juures on kõle ja tühi bussiparkla, kus aeg-ajalt kodutud või joodikud kogunevad. Peagi loodab linn luua siia kauni puiestee. Siinset liiklusruumi jagavad omavahel mitmed vahendid ja jalakäijad. Balti jaama kõrval olev plats saab täielikult uueks. Siia rajatakse pärnaallee, õigemini taastatakse kunagine. See avab Vana-Kalajama tänava otse Nunne tänavale.

“Täna on Balti jaama esine ala ja Balti jaama bussipeatus rohkem nagu bussiparkla ja see esine ala on ka rohkem selline laiem kõnnitee, mis oli enne putkade ja kioskitega kaetud. Nüüd tekib siis reisiterminali ootepaviljoni ette jalakäijate väljaku ruum, kus on ka täitsa mõnus bussi oodata ja bussiparkla muutub organiseeritumaks bussijaamaks,” selgitas Tallinna Linnaplaneerimise ameti arhitekt linnaplaneerija Jaak-Adam Looveer. “Uue lahenduse järgi tekib otse ülepääs Nunne tänava otsast Balti jaama platsile nii jalakäijatele kui jalgratturitele. See tuleb valgusfooriga.”

Uuendamist ootab põnevusega ka Vana-Kalamaja Alma poe omanik Alma Sooäär, kes siinkandis juba 30 aastat poodi peab ja on ühtlasi ise ka Kalamaja elanik. “Siis kaovad siit ära niisugused pahad inimesed nagu joodikud ja vargad,” oli Kalamaja poepidaja Alma Sooäär veendunud.

Balti jaama platsi ümberkujundamine on üks osa suurest Vana-Kalamaja tänava muutmisest tänapäevasemaks ja jalakäijasõbralikumaks. Ühtlasi avaneb vanalinn paremini Kalamajale ja vastupidi.

“Toompea vaade on väga iseloomulik Balti jaama rongiga sisse sõites. Miks mitte ka nüüd, kui need kioskid on ära lammutatud, Vana-Kalamaja tänava poolt tulles ikkagi näed, kuhu sa lähed, et seal on see Toompea – tuled ühest asumist ja lähed teise,” selgitas Vana-Kalamaja tänava arhitektuurikonkursi võitja, Kavakava arhitektibüroo arhitekt Indrek Peil.

Ehitusluba on saadud ja peagi kuulutatakse välja ehitushange. Loodetavasti juba sel kevadel algavad esimesed tööd. Paari aasta pärast aga on koht pea tundmatuseni muutunud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.