"Eesti meedia on olnud alati veidi paremale poole kallutatud, sotsiaalmeedia uhuu-gruppe ei tasu uskuda."

Indrek Ibrus, meediaprofessor
Meediavahi podcast pealinnas Kasahhi mässu õpetlik iva Tallinnale (8)
20. jaanuar 2022
Stuudios olid hiljutine Taldõkurgani Ülikooli innovatsiooni- ja teadusprorektor Peeter Järvelaid (keskel) ning Mihhail Vladislavlev ja Allan Alaküla. Foto Bret-Maria Rikko

Meediavahi Pealinna podcastis lahati Kasahhi hinnatõusumässu allhoovuseid ja selle paralleele Eesti olukorraga. Stuudios olid hiljutine Taldõkurgani Ülikooli innovatsiooni- ja teadusprorektor Peeter Järvelaid ning Mihhail Vladislavlev ja Allan Alaküla.

Mässu sädemeks sai järsk autokütuse hinnatõus, kuid juurpõhjuseks peab Järvelaid kasahhide klannisüsteemi, millest tuleneb korruptsioon, ebavõrdsus ja rahva enamiku vaesus.

„Vaid mõni minutit pärast mulle allunud ülikooli raamatukogu juhataja noomimist helistab rektor, kes on mu alluvaga samast klannist, ja nõuab aru, et miks nii!? Seda võeti momentaalselt rünnakuna klannile,” jagas Järvelaid oma kogemusi Kasahhi süsteemiga. „On tore, kui pere, suguvõsa ja klann on suur ja võimas. Aga see on ka väga paljudele osalistele üle jõu käivalt kallis – pulmad, matused ja muud kohustused suguvõsa ees on juba nii kulukad, et inimesele endale ei jäägi enam midagi.”

Välisriikidest on suurimad huvid maavarade poolest päratult rikkas ja hiigelterritooriumiga Kasahhis lisaks Venemaale ka Hiinal ja Türgil. Alaküla pidas rahvusvahelist kaja sealsetele sündmustele silmapaistvalt tagasihoidlikuks.

„USA tavapäraselt karmi reaktsiooni asemel esitati seekord Venemaa juhitud väekontingendikese kohta vaid leebe märkus, et kas see ikka oli OK rahvusvahelise õiguse järgi. Ning ka Venemaa pole vähemalt avalikult süüdistanud Läänt mahitustegevuses,” arutles Alaküla.

Kogu vestlusring nõustus, et välismängijatest tugevnes eelkõige Venemaa positsioon ning igal juhul väheneb kohalike klannide ja nende kontrollitava riigi iseseisvus.

Alaküla meelest tuleks vaatamata paljudele erinevustele näha Kasahhi mässus siiski hoiatavat eeskuju ka Tallinnas. „Muidugi mitte sellepärast, et Tallinna linnapea on pärit Kasahstanist. Aga ka meie asume erinevate välishuvide tallermaal ja sotsiaalne stabiilsus on ka otseselt rahvusliku julgeoleku teema,” rääkis Alaküla. Järvelaid möönis, et ka varanduslikud kontrastid Tallinnas on üsnagi teravad – palju on inimesi, kel on väga raske ots otsaga kokku tulla. „Ja kui siia lisada praegune järsk hinnatõus…,” jättis professor lause lõpetamata.   

Kommentaarid (8)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

sündmuste käik
12. veebr. 2022 21:52
https://pandoraopen.ru/2022-01-16/kazaxstanskie-sobytiya-dlya-rossii-ne-byli-neozhidannostyu/
ajalugu
6. veebr. 2022 12:33
ht tp://www.stoletie.ru/territoriya_istorii/predatelej_objavlajut_borcami_za_nezavisimost_401.htm Kasahhid Saksa poolel. ht tps://www.google.ee/search?q=OsttürkischerWaffenverbandderSS&ie=UTF-8&hl=et
ei keegi
6. veebr. 2022 09:32
RADIKAALSEM VAADE: RIIGIPÖÖRDEKATSE (värvilise revolutsiooni) VÕIMALIKUD MOTIIVID „Lõpuni ei ole selge täpselt kes ja millise maani oli rahvarahutuste taga. Motiivide seas võib üles lugeda: Venemaa/Hiina sõbraliku valitsuse saboteerimine, Uue Siiditee algatuse saboteerimine, ligipääs maavaradele, viia riigis kiirkorras läbi Saudi koja tüüpi "islamiseerumine". [ Suure siiditee peamine raudteeharu kulgeks plaanide kohaselt marsruudil Almatõ–Bishkek–Teheran–Istanbul–Euroopa] Pepe Escobar: Kasahstani sündmustega sai otsa värviliste revolutsioonide aeg https://objektiiv.ee/pepe-escobar-kasahstani-sundmustega-sai-otsa-varviliste-revolutsioonide-aeg/
ei keegi
6. veebr. 2022 09:30
mässu ajal nagu maa alla kadunud Elbasõ (toosama „Isa“) ilmus avalikkuse ette 18.01.2022 oma pensionäristaatust rõhutava videopöördumisega; tema ja ta lähikondlased,, sealhulgas julgeolekuboss Massimov koos asetäitjatega (arreteeritud süüdistustega riigipöörde ettevalmistamises), peaminister Mamin, rahvusliku õlikompanii juhatuse esimees Dossanov (Nazarbajevi väimees) ja mitmed teised kaotasid kõik oma kohad; kaksikvõimuga on nüüd kõik, Nazarbajevi epohhist sai minevik
ei keegi
6. veebr. 2022 09:27
rahvusliku julgeolekunõukogu hoone koos relvaarsenaliga jäeti selle töötajate poolt enne märatsevate masside rünnakut ülalt tulnud käsu korras maha, politsei tegutses passiivselt, mõningane osa läks mässajate poolele, lennujaam vallutati (milleks „rahulikele“ protestijatele see?), „Isa“ vaikis kui haud – mida järeldada? – stiihiliselt (?) alanud mässu edasiarendamisega kaoseks loodi tingimused Tokajevi asendamiseks?; olukorra pööras ametliku presidendi kasuks Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsiooni (Venemaa, Valgevene, Armeenia, …) kiire sekkumine Tokajevi palvel, pärast seda hakkasid ka kohalikud juhtimisele kuuletuma
paša
3. veebr. 2022 21:13
Kasahstani klannidest. https://rusidea.org/250968553
ei keegi
22. jaan. 2022 19:31
Algas see nagu ikka – autokütuseks kasutatava gaasi (eriti maa läänerajoonides) järsk hinnatõus tõi noored mehed tänavatele aga edasi pole kõik nii selge. Välja ilmusid relvastatud jõugud ja ka loosungid muutusid. Isegi kogenud ajakirjanik Mary Dejevsky on nüüd segaduses: MIS SEE SIIS OLI? Kui klannitüli, siis ebaselge liiniga (kes keda kukutada püüdis, Tokajev Nazarbajevit (Kasahstanis eksisteeris sisuliselt kaksikvõim endise ja praeguse presidendiga) või julgeolekuboss Massimov, kes seadusliku presidendi korraldusi eriti ei täitnud, kui üldse (uiguur, seega ühtegi hordi kuuluma ei peaks) mõlemaid? Või rajataguse juhtimisega VÄRVILINE REVOLUTSIOON nagu Maidan? Mistõttu, ja ka kohalike julgeolekuõudude passiivsuse ja isegi ülemineku tõttu, tuligi sõbrad appi kutsuda.
araabia kevad
20. jaan. 2022 21:24
Valgevene ja Kazastani maidanid on läbi kukkunud.