“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
leevendusmeede kehtib kolm kuud Kodutarbijate kehtestatakse elektri- ja gaasihinna lagi (0)
20. jaanuar 2022
Foto Mats Õun

Koalitsioonipartnerid Keskerakond ja Reformierakond jõudsid kokkuleppele energia hinnatõusu leevendamise täiendavates meetmetes, millega kehtestatakse kodutarbijatele elektri- ja gaasi hinnalagi ning viiakse äritarbijate elektri võrgutasu nulli.

Kodutarbijate elektri ja gaasi leevendusmeede kehtib jaanuarist märtsini ning see peaks kajastuma juba inimeste jaanuarikuu arvetel. 

Peaminister Kaja Kallas ütles neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et äsja kokku lepitud energihindade tõusu hüvitamise lisameetmete kogumaksumus on hinnanguliselt 79,1 miljonit eurot. Meetmete kulu kaetakse valitsuse reservi vahenditest, lisas Kallas. 

Varasemalt on valitsus teinud otsuseid meetmete kohta 245 miljoni euro ulatuses, mis kaetakse osaliselt käibemaksu ja süsinikdioksiidi kvoodi müügitulu ülelaekumisest, osaliselt samuti reservidest. 

Vajadusel tehakse lisaeelarves

Riigihalduse minister Jaak Aab kinnitas, et valitsuse reservide vahendid peaksid üldplaanis katma otsuste maksumuse. “Kas me suudame selle ülejäänud reserviga aasta otsa ära elada, ärge minu käest küsige,” nentis ta samas. 

Vajadusel tuleb Aabi sõnul teha lisaeelarve, märkides, et sama on öelnud ka rahandusminister. “Kui see vajadus veel tekib,” toonitas ta. 

Meetmete pakett koosneb kolmest osast. Esiteks hinnalagi kodutarbijatele 12 senti kilovatt-tunni kohta elektritarbimisele kuni 650 kilovatt-tundi.

See tähendab, et kui elektri hind kas börsil või fikshinnaga paketis ületab 12 senti kilovatt-tunnist, maksab selle osa elektriarvest kinni riik. Tarbija ise midagi tegema ei pea, elektrimüüja edastab talle juba arve, kus hinnalage ületav osa on juba maha arvestatud. 

Teiseks hinnalagi gaasihinnale. See on kodutarbijatele 65 eurot megavatt-tunni kohta, seda ületava osa kompenseerib riik 100 protsenti kuni tarbimiseni  2,75 megavatt-tundi.  

Pakett peaks olema lihtne, tõhus ja nullbürokraatiaga rakendatav

Kolmandaks kompenseeritakse äritarbijatele jaanuarist märtsini 100 protsenti elektri võrgutasu, seni oli võrgutasu alandatud 50 protsenti.

“Lähtusime põhimõttest, et mitte keegi ei peaks ootamatult kerkinud kõrgete energiahindade pärast und kaotama. Seetõttu lõime juba kehtinud paketi kõrvale veel täiendavad leevendusmeetmed, mis rakenduvad automaatselt,” ütles Reformierakonna fraktsiooni juht Mart Võrklaev.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid lausus, et praeguses kiire hinnatõusu tingimustes on oluline, et lisameetmete pakett oleks lihtne, tõhus ja nullbürokraatiaga rakendatav. 

“Keskerakond peab tähtsaks, et hinnašoki tingimustes saaksid vajalikku tuge nii eratarbijad kui ka ettevõtjad. Tuleb vältida olukorda, et inimesed satuksid erakordsetes oludes võlaorjusesse ja ettevõtlussektorit tabaks pankrotilaine. Oma inimestele on abikäe ulatanud paljud Euroopa riigid, Eesti ei saa jääda kõrvaltvaatajaks,” rõhutas Karilaid.

Koalitsioonipartnerid jätkavad tööd ettevõtetele gaasi hinnatõusu leevendusmeetme kokku panemisel.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.