“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Uuring Koolitoidu seas on laste lemmikuks pastaroad (0)
20. jaanuar 2022
Daily koolisöökla. Foto: Juta Kübarsepp

Eestimaa õpilased valisid kaheksandat aastat järjest lemmik koolilõunaks pasta. Lisaks leiab lemmiktoitude esikolmikust boršisupi ja kanaroad, selgub värskest koolitoidu uuringust. 

Daily kaubamärgi all toitlustust pakkuv Baltic Restaurants Estonia AS viis läinud aasta lõpus 10296 õpilase, koolitöötaja ja lapsevanema seas läbi iga-aastase küsitluse, et selgitada välja laste lemmiktoidud, neile kõige vähem meeldivad road ning laste ja lapsevanemate üleüldine rahulolu toidu kvaliteediga.       

Mahe tooraine ja toidu kodumaine päritolu pole prioriteetsed

„Enam kui 60 protsenti vastanutest peavad koolilõunat mitmekesise toiduvalikuga toidukorraks, rahul ollakse ka toidu maitse ja välimusega. Kaheksa õpilast kümnest peavad koolitoidu juures oluliseks seda, et lõuna oleks toitev. Pisut üle poolte vastanutest peavad tähtsaks koolitoidu tervislikkust. Toidu kodumaist päritolu pidasid oluliseks vähem kui viiendik ning mahe tooraine kasutamist lõunate valmistamisel soovis 10 protsenti vastanutest,“ jagas uuringu tulemusi Baltic Restaurants Estonia AS müügi- ja turundusjuht Tiiu Endrikson.

Kaheksandat aastat toimunud rahulolu-uuringu lemmiktoitude edetabeli väärikat esimest kohta hoiavad endiselt pastaroad. Pearoogade populaarsuse tabelis järgnevad makaronidele boršisupp, kanalihatoidud, pikkpoiss ja frikadellisupp. Vähem populaarsed on kalatoidud ja hakkliharoad.

Toitlustaja sõnul on pasta ideaalseks lõuendiks maitsvale ja täisväärtuslikule lõunale.  Energiaküllaseks ja tasakaalustatud toidukorraks lisavad kokad pastale näiteks liha ja köögivilju, lisaks saavad õpilased valida viiest erinevast salatist koosneva valiku seast endale prae juurde meelepäraseima.

„Usun, et meie kokkadel on eriliselt hea meel näha suppide võidukäiku lemmiktoitude edetabelis. Kuna mõned aastad tagasi see nii ei olnud, siis oleme püüdnud retsepte vastavalt õpilastelt saadud tagasisidele muuta ning tundub, et nüüd on õnnestunud legendaarsed borši- ja frikadellisupp nii maitselt kui ka koostiselt ideaalseteks lihvida,“ rõõmustas toitlustaja.

Koolikokkade järgmiseks väljakutseks on kalaroogade populariseerimine ning lemmiktoitude edetabelis ettepoole toomine.

Lapsevanemad ei ole toiduvalikutest teadlikud

Lisaks õpilastele osalesid rahulolu-uuringus ka lapsevanemad, keda toitlustaja ootab einestama ja tagasisidet andma kui piirangud vähegi lubavad. Kahjuks kasutas seda väärt võimalust eelmisel aastal üksnes 15 protsenti küsitluses osalenud lapsevanematest.

„Iga lapsevanem võiks käia aasta jooksul lausa mitu korda koolisööklas lõunatamas. Nii saaksid nad meile toidu kvaliteedi ja maitsete osas väärt tagasisidet anda ning oleksid ka lastega toidu üle arutledes koolitoidust ja pakutavatest valikutest teadlikumad. Põnev fakt uuringust: enam kui 80 protsenti lapsevanematest ei tea, et nende lastele pakutakse koolilõuna juurde viite erinevat salatit või salatikomponenti. Paljud arvasid, et valikus on vaid paar salatit,“ tõi toitlustaja välja ning julgustas lapsevanemaid koolis lõunatama.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.