“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Läti kaitseminister käskis esitada sõjaväe suurendamise plaani (0)
20. jaanuar 2022
Läti kaitseminister Artis Pabriks. Foto: Scanpix

Läti kaitseminister Artis Pabriks andis oma ametkonnale ja Läti kaitseväe ülemale kindralleitnant Leonids Kalniņšile korralduse valmistada ette plaan relvajõudude ja vabatahtliku riigikaitseorganisatsiooni Zemessardze arvukuse suurendamiseks, vahendab BNS.

Praegu kaalutakse mitut viisi, sealhulgas tsiviilkaitse intensiivõpet. “Tulemust veel töödeldakse ja meil tuleb seda arutada,” ütles minister. 

Demograafilise olukorra tõttu ja muil põhjusil õnnestus Lätil mullu väkke kutsuda vähem sõjaväelasi kui tunamullu.

2021. aastal tuli kutselisse teenistusse 475 inimest, Zemessardzesse 639. Mullu suurenes sõjaväkke võetud naiste arv 20,5 protsendini. Varasematel aastatel on see näitaja olnud 17 protsenti.

Mullu arvati Zemessardze koosseisu 639 võitlejat, reservi 569, peamiselt omal soovil, pikaajalise õppusele mitteilmumise tõttu või kutseliseks sõjaväelaseks mineku tõttu. Kokku on Zemessardzes praegu 8000 inimest.

Kalniņši sõnul on mullusel teenistusse tuleku vähenemisel mitu põhjust.

“Kõige vahetumat mõju sellele avaldab 20 aasta tagune sündimus – praeguseks on kujunenud auk ja värvata ei ole kusagilt. Lisaks on umbes 40 protsenti tänavusi kutsealuseid ligi 30-aastased, küpsed ja teavad täpselt, mida tahavad. Endiselt on tugev võistlus erastruktuuridega, samuti lahkuvad noored Lätist õppima välismaale,” ütles Kalniņš. 

Riigikaitse kontseptsiooni kohaselt vajab Läti vägi vähemalt 8000 kutselist sõjaväelast, praegu on neid 6600.

Zemessardzesse peaks 2024. aastaks kuuluma 10 000 inimest, 2027. aastaks 12 000. Selleks ajaks välja õpetatud ja teenistusse kutsumiseks kõlbulikke reservväelasi peaks kontseptsiooni kohaselt olema 6000.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.