“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Uus turismistrateegia soovib 2025. aastaks ületada kriisieelset taset (0)
20. jaanuar 2022
Foto: Albert Truuväärt

Turismistrateegia 2022–2025 seab eesmärgiks, et Eesti külastatavus ja turismiteenuste eksport ületavad kriisieelset taset aastal 2025; selleks ette nähtud nelja aasta eelarve on kokku ligi 126,3 miljonit eurot.

Turismistrateegia pikkuseks valis majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) neli aastat, kuna pikemaajalisi plaane on ministeeriumi sõnul COVID-19 pandeemia jätkuva ebakindluse ajal keeruline teha ning lühiajaline plaan võimaldab strateegiasse paindlikult sisse viia mõjudest tulnud muudatusi, vahendab BNS.

Reisipiirangute ja nõudluse suure languse tõttu vähenes Maailma Turismiorganisatsiooni (UNWTO) baromeetri andmetel rahvusvaheline turism 2020. aastal võrreldes 2019. aastaga maailmas keskmiselt 73 protsenti, Eestis langesid välisturistide ööbimised ligi 70 protsenti. Viimati oli välisturismi maht Eestis nii madal aastatel 1999 ja 2000.

Strateegia lähtub eeldustest, et pandeemia kestab, kuid äritegevust ja piire ei suleta, äriturism taastub aeglasemalt. Eesmärkide seadmisel tuleb seega arvestada ka maailmas kujunevaid üldisi trende, mis mõjutavad külastaja käitumist ning otsuste tegemist. Kuigi piirid sihtrühmade vahel hägustuvad, siis põhifookusena hoiab strateegia sihikul looduse, kultuuri, toidu ja äriturismi eesmärkidel reisijaid.

Peamiseks strateegias seatud sihiks on 2025. aasta lõpuks ületada kriisieelset ehk 2019. aasta taset, mis oli Eesti turismile edukas. Seejuures ei ole eesmärk samas mahus ööbimiste arvu saavutamine, vaid eksporditulu kasv tuleneb pikemast külastuse kestusest ja suuremast keskmisest kulutusest külastaja kohta. 

Plaan näeb 2025. aastaks ette sise- ja välisturistide ööbimiste arvu taastumise 6,8 miljoni ööbimiseni. Välisturistide Eestis viibimise kestvus peaks aga tõusma 2019. aasta 3,3 öölt nelja aasta jooksul 3,9 ööni. Väliskülastaja keskmised kulutused reisi kohta peaksid sealjuures tõusma 255 eurolt 331 euroni.

Samuti on oluliseks eesmärgiks seatud mugava ühenduse tagamine peamiste sihtturgudega, mistõttu peaks Tallinna lennujaama regulaarliinide arv aasta jooksul kasvama 50 liinini.

Turismiteenuste ekspordisihiks on 2025. aastaks seatud 2,3 miljardit eurot. 

Strateegia eest vastutab MKM, selle peamine elluviija on Turismiarenduskeskus ning turismisektor koos seotud valdkondade esindajatega on turisminõukojana kaasatud.

Nõudluse taastamise tegevused viiakse ellu kasutatades sõnumit “Estonia. It’s about time”.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.