“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Ehitushinnad kerkisid neljandas kvartalis rekordilised 14,7 protsenti (0)
21. jaanuar 2022
Foto: Mats Õun

2021. aasta neljandas kvartalis tõusis ehitushinnaindeks võrreldes 2020. aasta neljanda kvartaliga rekordilised 14,7 protsenti, kolmanda kvartaliga võrreldes aga 3 protsenti. 

Ehitushinnaindeks tõusis möödunud aastal võrreldes 2020. aasta keskmisega 8,3 protsenti,  ehitushindade kasvu tõukas eelmisel aastal tagant ehitusmaterjalide hinnatõus, vahendab BNS.

Statistikaameti analüütiku Ülo Pauluse sõnul mõjutas ehitushinnaindeksi tõusu eelmise aasta neljandas kvartalis võrreldes eelneva kvartaliga enim materjalide kallinemine. Indeksi kogutõusu toetas ka palgakasv, mis andis indeksi tõusust kolmandiku.

“Võrreldes 2020. aasta keskmisega kallines tööjõud 2021. aastal 3,2 protsenti, masinate kasutamise maksumus tõusis 1,8 protsenti ja materjalide hinnad 11,6 protsenti,” täpsustas Paulus.

Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeks tõusis 2021. aasta neljandas kvartalis võrreldes kolmanda kvartaliga samuti 3 protsenti. Võrreldes 2020. aasta keskmisega tõusis indeks 2021. aastal 7 protsenti, sealhulgas kallines tööjõud 3,2 protsenti, masinate kasutamine 0,9 protsenti ja materjalide hinnad 9,7 protsenti.

Ehitushinnaindeks väljendab ehitustegevuse maksumuse muutust ehitusplatsi otsekulude tasemel, mis jaotatakse kolme põhigruppi: tööjõud, ehitusmasinad ja -materjal.

Ehitushinnaindeksi arvutamisel kaasatakse neli ehitiste gruppi: eramud, korruselamud, tööstus- ja ametihooned. Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi puhul on vaatluse all ametihooned.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.