“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Raivo Vare: Hinnalagi on hea, aga vigast süsteemi muutmata kordub järgmine aasta sama pull! (1)
21. jaanuar 2022
Urmas Mardi ja Raivo Vare.

„Valitsuse kehtestatud hinnalagi on väga teretulnud, aga kahjuks on kogu energiasüsteem jätkuvalt vigane,“ ütles majandusekspert Raivo Vare. „ Selle parandamine võtab meeletult aega, ümber tuleb vaadata kogu hindade kujunemise mehhanism. “

Peale olemasolevate tootmisvõimsuste ei ole meil Vare sõnul järgmised viis aastat midagi juurde tulemas. „Tootmisdefitsiit piirkonnas süveneb,“ hoiatas ta. „Meil on vaja midagi vahepealse aja jaoks – me ei jaksa kõike lõpmatult kinni maksta, see on ka fakt.“

Vare selgitas, et lahendused ei pea piirduma ka ainult uute tootmisvõimsuste juurde ehitamisega. „Võibolla tuleks üle vaadata ikkagi ka olemasolev hinnakujundusmehhanism,“ ütles ta. „Hinnakujundusmehhanism on täiesti mööda. Sellel on oma loogika, miks see omal ajal nii kavandati, aga täna ta enam sellisel kujul ei tööta.“

Vare meelest oli hinnalae kehtestamine samm õiges suunas, kuid see peaks kehtima pikaajaliselt. „Põhimõtteliselt peaks hinnalae loogika olema alaline,“ sõnas ta. „Need ajutised meetmed on poliitilise kompromissi jooksva konjunktuuri küsimus – palju raha on, palju seda loodetakse kokku hoida, palju loodetakse, et see asi läheb üle. Süsteem on ikkagi vigane ja meil on järgmine aasta jälle sama pull!“

Toetuste taotlemisel kaob bürokraatia ära

Korteriühistute Liidu juhatuse liige Urmas Mardi hinnangul oleme jõudnud ühe väga olulise murdepunktini. „See murdepunkt on justnimelt selles, et need hinnalaed kehtestati ja toetuste taotlemisel kaob bürokraatia ära,“ selgitas ta. „Nüüd hüvitatakse need kõrgendatud hinnad otse tootjatele ja inimestele tulevad juba väiksemad arved. Kas nüüd need megavatid ja piirmäärad on piisavad, siin peaks natuke analüüsima ja vaatama tarbimist. Kindlasti ei ole need laest võetud.“

Mardi sõnul pole aga Eesti praegune energiajulgeolek kuidagi vastuvõetav. „Seda valdkonda tundvad inimesed peavad väga tõsiselt tegutsema, et meil ei tekiks järjekordselt sellist olukorda, kus praktiliselt pool Eesti elanikkonnast satub vaesusriski,“ ütles ta. „See, kui inimene lülitab külmutuskapi välja ja paneb oma lihakäntsaka rõdule, ei ole tänapäeval enam mõistlik asi.“

Lisaks gaasi- ja elektrihindade leevendamisele, tuleks Mardi sõnul käsile võtta ka kesk- ja kaugküte. „Soovitaksin valitsusele järgmise sammuna panna lauale ka keskkütte hinna kompenseerimise,“ rääkis ta. „Minu hinnangul on see täna jäänud meetmest välja. Lisaks ka kaugküte ning sellega seonduv hinnatõus – need on kõige olulisemad mured korteriühistutele.“

Kolm kuud leevendusmeedet

Koalitsioonipartnerid Keskerakond ja Reformierakond jõudsid kokkuleppele energia hinnatõusu leevendamise täiendavates meetmetes, millega kehtestatakse kodutarbijatele elektri- ja gaasi hinnalagi ning viiakse äritarbijate elektri võrgutasu nulli.

Kodutarbijate elektri ja gaasi leevendusmeede kehtib jaanuarist märtsini ning see peaks kajastuma juba inimeste jaanuarikuu arvetel. 

Peaminister Kaja Kallas ütles neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et äsja kokku lepitud energihindade tõusu hüvitamise lisameetmete kogumaksumus on hinnanguliselt 79,1 miljonit eurot. Meetmete kulu kaetakse valitsuse reservi vahenditest, lisas Kallas. 

Varasemalt on valitsus teinud otsuseid meetmete kohta 245 miljoni euro ulatuses, mis kaetakse osaliselt käibemaksu ja süsinikdioksiidi kvoodi müügitulu ülelaekumisest, osaliselt samuti reservidest. 

Riigihalduse minister Jaak Aab kinnitas, et valitsuse reservide vahendid peaksid üldplaanis katma otsuste maksumuse. “Kas me suudame selle ülejäänud reserviga aasta otsa ära elada, ärge minu käest küsige,” nentis ta samas. 

Vajadusel tuleb Aabi sõnul teha lisaeelarve, märkides, et sama on öelnud ka rahandusminister. “Kui see vajadus veel tekib,” toonitas ta. 

Meetmete pakett koosneb kolmest osast. Esiteks hinnalagi kodutarbijatele 12 senti kilovatt-tunni kohta elektritarbimisele kuni 650 kilovatt-tundi.

See tähendab, et kui elektri hind kas börsil või fikshinnaga paketis ületab 12 senti kilovatt-tunnist, maksab selle osa elektriarvest kinni riik. Tarbija ise midagi tegema ei pea, elektrimüüja edastab talle juba arve, kus hinnalage ületav osa on juba maha arvestatud. 

Teiseks hinnalagi gaasihinnale. See on kodutarbijatele 65 eurot megavatt-tunni kohta, seda ületava osa kompenseerib riik 100 protsenti kuni tarbimiseni  2,75 megavatt-tundi.  

Pakett peaks olema lihtne, tõhus ja nullbürokraatiaga rakendatav

Kolmandaks kompenseeritakse äritarbijatele jaanuarist märtsini 100 protsenti elektri võrgutasu, seni oli võrgutasu alandatud 50 protsenti.

“Lähtusime põhimõttest, et mitte keegi ei peaks ootamatult kerkinud kõrgete energiahindade pärast und kaotama. Seetõttu lõime juba kehtinud paketi kõrvale veel täiendavad leevendusmeetmed, mis rakenduvad automaatselt,” ütles Reformierakonna fraktsiooni juht Mart Võrklaev.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid lausus, et praeguses kiire hinnatõusu tingimustes on oluline, et lisameetmete pakett oleks lihtne, tõhus ja nullbürokraatiaga rakendatav. 

“Keskerakond peab tähtsaks, et hinnašoki tingimustes saaksid vajalikku tuge nii eratarbijad kui ka ettevõtjad. Tuleb vältida olukorda, et inimesed satuksid erakordsetes oludes võlaorjusesse ja ettevõtlussektorit tabaks pankrotilaine. Oma inimestele on abikäe ulatanud paljud Euroopa riigid, Eesti ei saa jääda kõrvaltvaatajaks,” rõhutas Karilaid.

Koalitsioonipartnerid jätkavad tööd ettevõtetele gaasi hinnatõusu leevendusmeetme kokku panemisel.

Juba varasemalt saab taotleda energiatoetust. Selle saamiseks on soovitav taotlus esitada iseteeninduse taotlen.tallinn.ee kaudu. Elektroonilise taotlemise juures on esitatud ka suures mahus abistavat ja selgitavat materjali, mida paberist taotlusvormile ei ole võimalik lisada, kuid mis teevad elektroonilise taotluse esitamise lihtsamaks. Taotluse esitamiseks kohapeal on aga tungiv soovitus eelregistreerida telefoni teel oma rahvastikuregistri järgses linnaosa sotsiaalhoolekande osakonnas, seeläbi saavad linnaosad tagada inimeste hajutamise ning hoida linlaste ja ka töötajate tervist.

Energiatoetuse infotoe telefonilt 600 6300 saavad energiatoetuse kohta nõu küsida nii linlased kui ka korteriühistud. Energiatoetuse telefon on avatud esmaspäeviti kell 8.15–17.45, teisipäevast neljapäevani kell 8.15–16.45 ja reedeti kell 8.15–15.45.

Toetust saab mullu septembrist tänavu 31. märtsini tehtud kulutuste kompenseerimiseks

Energiahüvitise eesmärk on toetada väikse ja keskmise sissetulekuga leibkondi kallinenud energiakulude tasumisel, et hinnatõusu mõju leevendada. Toetust saab taotleda möödunud aasta septembrist kuni tänavu 31. märtsini tehtud ja tehtavate kulutuste osaliseks kompenseerimiseks. Septembri energiakulude hüvitamiseks tuleb taotlus esitada hiljemalt veebruaris. Märtsis saab taotleda hüvitist kulude katmiseks, mis on tehtud oktoobrist alates.

Toetust hakkab maksma selle linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakond, kelle territooriumil inimene rahvastikuregistri andmetel elab. Toetust saab taotleda maksimaalselt viie kuu eest korraga. Toetust makstakse inimestele või peredele, kelle keskmine netosissetulek jääb alla 2021. aasta mediaanpalga. See on 2022. aastal üksi elaval inimesel 1126 eurot, kahest täiskasvanust koosneval leibkonnal 1689 eurot ning kahe täiskasvanu ja kahe alla 14-aastase lapsega perel 2365 eurot.

Kas ja kui palju tema pere toetust võiks saada, saab igaüks kontrollida kalkulaatori abil rahandusministeeriumi koduleheküljel, kus on kättesaadavad ka vastused kõige tihedamini esitatud küsimustele: rahandusministeerium.ee/et/energiakulude-huvitamine 

Lähemalt leiab infot https://www.tallinn.ee/Energiatoetus 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Toomas
23. jaan. 2022 00:23
Tuleks juba kevad.