“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Riik soovib suurendada kohalike omavalitsuste rolli (0)
21. jaanuar 2022
Foto: Albert Truuväärt

„Tihtipeale tuleb leida lahendused kohapeal isikute vajadustest lähtuvalt ja selliseid otsuseid peaksid langetama omavalitsused ise. Ministeeriumite roll peaks suurenema rohkem valdkondade arengu suunamisel ja omavalitsuste nõustamisel ning mis peamine, riigi ja omavalitsuste tihedas partnerluses on võimalik parimal moel Eesti inimeste heaolu suurendada,“ ütles riigihalduse minister Jaak Aab, kelle sõnul on Eesti omavalitsused pärast haldusreformi keskmiselt suuremad kui näiteks Soomes ja Norras ning nende võimekus on kasvanud. Seega võiksid omavalitsused täita rohkemaid ülesandeid kui seni.

„Näiteks on haldusreformijärgsete uute ülesannetena omavalitsustele antud ühistranspordi üle otsustamine ja maakonna arengu kavandamine, millega nad on hästi hakkama saanud. Varem olid need ülesanded maavalitsuste pädevuses,“ tõi Aab välja.

Valitsuskabinet vaatas neljapäeval üle ministeeriumite ettepanekud kohalike omavalitsuste rolli suurendamiseks kuni aastani 2035, mille keskmeks on tegevussuunad, mis toetavad omavalitsuste õiguste ja kohustuste laiendamist ning riigi üleüldist liikumist detsentraliseeritud valitsemise suunas. 

Ettepanekud esitati tulenevalt valitsuse tegevusprogrammist 2021–2023, mis seab muu hulgas ülesandeks riigipoolse omavalitsuste ülesannete ja rahastamise ülevaatamise, suurendades omavalitsuste rolli detsentraliseerimise ja piirkondliku koostöö edendamise kaudu. Mitmete riikide kogemused ja empiirilised uuringud näitavad, et detsentraliseerimine edendab avalikus sektoris muuhulgas poliitilist stabiilsust, demokratiseerumist, avalike teenuste kvaliteeti ja efektiivsust.

Kohalike omavalitsuse ülesannete ja otsustusõiguse suurendamise ning detsentraliseerimisega seotud ettepanekud antakse üle omavalitsustega eelarve läbirääkimisteks moodustatud valitsuskomisjoni ning Eesti Linnade ja Valdade Liidule.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.