“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Luminor Kiire inflatsioon sunnib keskpanku rahapoliitikat muutma (2)
22. jaanuar 2022
Geni.com/Pildil on Luminori privaatpanganduse varahaldur Kalle Kose

Kui varem peeti Luminori privaatpanganduse varahalduri Kalle Kose sõnul tarneahelate katkemisest tekkinud kiiret inflatsiooni mööduvaks, siis nüüd räägitakse üha enam ennaktempos intresside tõstmisest.

“Maailma juhtivate riikide keskpankade poolt viimase kuu jooksul tehtud avaldused on muutnud investorid murelikuks ning toonud aasta alguses turgudele müügihuvi,” nentis Kose. 

Seitsme maailma juhtiva tööstusriigi (G7) keskpankadest teatas Bank of England esimesena otsusest tõsta intressimäära 0,1 protsendilt 0,25 protsendini. USA Föderaalreservi juht Jerome Powell viitas samaaegselt, et kõrge inflatsioonimäär võib riigi majanduskasvu löögi alla seada.

“Sellised sammud ja seisukohad viitavad, et kiire inflatsioon on kõike muud kui ajutine nähtus,” ütles Kose. Selle kinnituseks lühendas USA keskpank ka oma varade ostu programmi lõpetamiseks mõeldud perioodi, prognoosides 2022. aastaks intresside tõusu.

Pandeemiaaegsete majanduse elavdamise meetmete kokkutõmbumise mõju leevendamiseks otsustas Euroopa Keskpank suurendada ajutiselt igakuiste võlakirjaostude mahtu.

“Kuumahtu kahekordistatakse 2022. aasta teises kvatalis, mil see jõuab 40 miljardi euroni. Aasta teises pooles langeb see taas järk-järgult 20 miljardi euroni. See samm on mõeldud pehmendama 1,85 triljoni euro suuruse kriisiabiprogrammi lõppu 2022. aasta märtsis,” selgitas Luminori privaatpanganduse varahaldur. Tervikuna prognoosib Euroopa Keskpank alanud aastaks majanduse kiiret taastumist ühes kiirenenud inflatsiooniga.

Investorite murelikkusele annab lisajõudu ka Hiina ühe suurima kinnisvaraarendaja Evergrande maksejõuetuks kuulutamine, mis on ohuks nii riigi kinnisvarasektori püsimisele kui ka ülemaailmse finantssüsteemi stabiilsusele.

“264 miljardi euro piiri ületav Evergrande võlakoorem ning likviidsuse probleemidest ja maksejõuetusest järgemööda teatavad väiksemad kinnisvaraarendajad on pannud tegutsema ka Hiina keskpanga. Aasta lõpus vähendati enamiku pankade reservimäära, vabastades ca 165 miljardit euro väärtuses likviidsust,” kirjeldas Kose.

Majanduse taastumise seisukohalt ei saa üle ega ümber ka COVID-19 jätkuvast kiirest levikust, mis võib edaspidigi uusi pudelikaelu tekitada. Kose hinnangul oleks majandusele kõige valusam uute karmide piirangumeetmete kehtestamine haiglate koormuse minimeerimiseks.

Luminori varahalduri hinnangul on investeerimiskeskkonda mõjutavad riskid siiski hetkel tasakaalus. “Ühest küljest võivad rahapoliitika oodatust agressiivsem karmistamine ja võimalikud pandeemia tekitatavad järjekordsed negatiivsed üllatused investorite riskivalmidust veelgi enam surve alla viia,” ütles Kose.

Ta lisas, et vaatamata majanduskasvu ootuspärasele aeglustumisele on suuremad tagasilöögid majandusaktiivsuses vähetõenäolised ning negatiivsete reaalintresside tõttu on aktsiate varaklassi suhteline atraktiivsus püsimas.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

SU rbl
23. jaan. 2022 11:15
Oh neid lepalehti küll! Keskealised peaks ju mäletama veel. Üks asi oli nõukogude olmes kaubapuudus. Kuid iseasi oli katteta raha küllus. Mäletan, et ENSV-s hakkas seitsmekümnendate keskpaigast märgatav olema, et osadel kaasmaalastel oli raha vabamalt kulutamiseks. Sedasi läks vähehaaval tosinkond aastat ja siis juba läks kiiresti. Kui 100 ja 50 rublased kupüürid tühistati, siis hakkasid ka riigitruud nõukogude eestlased vähe-haaval õlgu kehitama. 1991. oli rubla devalveerumine käibes 1.400%. Weimari vabariigist teatakse XX sajandi Euroopas veelgi markantsemat raha väärtuse vähenemist. Nii ka euro ning USD praegu. Kas keegi usub tõesti, et raha mille väärtus väheneb järsult, saab kuidagiviisi oma endise väärtuse tagasi. Meenutagem FIM-i. Soome keskpank devalveeris sealset marka kahel korral rajult, et edasist langust peatada. Pidurdada õnnestus, mitte peatada. Kõik see, mis on "pesu vahel", ämma kapis ja pangakontol on eilsega võrreldes ... Aga juba homme on ...
mängur
23. jaan. 2022 11:15
https://makroskoop.ee/iisraelis-toimunud-oppustel-simuleeriti-maailma-finantssusteemi-kokkuvarisemist/ Kui läbi mängitud rünnak reaalsuses aset leiab, kaotavad inimesed mõneks ajaks ligipääsu kõikidele oma elektroonilistele varadele (sh kõikidele pangaarvetele), mis viiks välja olukorrani, kus tarbimine seiskub sisuliselt täielikult.