“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Möödunud nädal lisas taaskord 84 A-gripiviiruse juhtu (0)
23. jaanuar 2022
Rene Suurkaev

Ajal, mil koroonaviirusesse nakatunute arv püsib stabiilselt kõrge, on grippi nakatumine hakanud tuure koguma, lisades aasta teisel nädalal Eesti taaskord 84 A-gripiviiruse juhtu.

Möödunud nädalal pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 4372 inimest, neist 23 protsenti olid lapsed. Võrreldes eelmise nädalaga vähenes arstide poole pöördunute üldarv ühe protsendi võrra. Kõige enam pöördumisi oli Läänemaal, Tartumaal, Viljandimaal ja Narvas.

Kõikidest hingamisteede viirusnakkuste tõttu laborisse saadetud positiivse kinnituse saanud proovidest moodustasid 42 protsenti gripiviirused, mis eelmisel nädalal oli 33 protsenti. Laboratoorselt kinnitati möödunud nädalal 84 A-gripiviirust.

Muud olulised haigestumise põhjustajad on RS viirus 40 protsenti ja rinoviirus 11 protsenti. Võrreldes eelmise nädalaga kasvas haigestumus gripilaadsetesse haigustesse väikelaste seas vanuses nulli kuni neli 19 protsenti, koolilaste seas vanuses viis kuni 14 kasvas üheksa protsenti, 15-64-aastaste seas kasvas 93 protsenti ja vanemaealiste seas kasvas haigestumus kuue protsendi võrra.

Haigestumuse intensiivsust saab kogu Eesti kohta hetkel hinnata veel madalaks ning gripilevikut lokaalseks. Tallinnas, Ida-Virumaal ja Narvas võib hinnata haigestumuse intensiivsust keskmiseks ja viiruse levikut piiratuks. Teistes maakondades registreeritakse üksikuid gripiviirusega seotud juhtumeid. Registreeritud on mitu gripiviirusega seotud puhangut Tallinnas, Ida-Virumaal ja Narvas.

Vaatamata sellele, et viiruse levik on veel piiratud, hakkas TEHIK-u andmetel hospitaliseeritute arv kasvama. Hooaja algusest on vajanud gripiviiruse tõttu haiglaravi 50, neist eelmisel nädalal 39 patsienti. Peamiselt on patsiendid vanuses 65+, seejärel lapsed vanuses null kuni neli ja patsiendid vanuses 15-64.

Käesoleva hooaja jooksul on gripist tingitud tüsistuste tõttu surnud kolm inimest, kõik vanuses üle 70-aasta ning tõsiste kaasuvate haigustega. Keegi ei olnud gripi vastu vaktsineeritud.

Kokku on hooaja algusest laboratoorselt kinnitatud  440 gripijuhtumit, kõik on A-gripiviirused, alatüübiga A(H3).

Terviseameti andmetel ringleb Eestis A-gripiviiruse alatüüp (H3). Selle viiruse alatüübiga seotud grippi haigestumise kulgu loetakse raskemaks ja seda just kõrgenenud tüsistuste ning suremuse ohu tõttu eriti vanemealiste inimeste seas.

Euroopa regioonis on hakanud haigestumine kasvama. Gripiseirevõrgustiku andmetel on Euroopa regioonis ringlemas peamiselt A(H3) gripiviirused. Praeguseks on avastatud üksikuid A(H1N1)pdm09- või B-gripiviirused, aga ei saa välistada muutust viiruste ringlemises hooaja teisel poolel, kus näiteks domineerivaks saavad ja haigestumise kasvu hakkavad mõjutama A(H1N1) pdm09 gripiviiruse alatüüp või B-gripiviirus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.