“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Elanikelt oodatakse ideid Kass Augusti promenaadi kujundamiseks (0)
24. jaanuar 2022
Foto: Põhja-Tallinna LOV

Põhja-Tallinnasse rajatava Kass Augusti nimelise promenaadi rajamiseks kogutakse elanikelt ideid, kuidas muuta ala meeldivaks avalikuks linnaruumiks. 

Tallinna kaasava eelarve 2020/2021 raames Põhja-Tallinnas rahvahääletuse  võitnud idee oli Kass Augusti  promenaadi rajamine Kopli tänavale.  Võidutöö täpsustatud ideekavandile tuginedes korraldab Tallinna Strateegiakeskuse ruumiloome kompetentsikeskus nüüd täiendava ideekorje, mis annab elanikele võimaluse loodava tänava-ala kujundamises kaasa rääkida.

Kass Augusti peremehe Silver Solnaski sõnul on tegu väga hea mõttega. „Mulle ja ma arvan, et ka Augustile meeldib see mõte väga, sest see parandab siinset linnaelu ja aitab piirata autostumist,“ ütles ta. „Siin pakuti välja ka väliraamatukogu ja erinevad spordiatraktsioonid.“

Kass käis igasugustes baarides

Kohalik tüdruk Siisi loetles Augustile meelepäraseid kohti, kus kass patseerida armastab. „Ükskord ta käis Kalamaja Põhikooli ees ja siis ta käib siin igasugustes baarides ka, kus on palju inimesi.“

Ettepanekuid ja täiendusi oodatakse promenaadi  liikumiskorralduse, parkimise, valgustuse, väikevormide (nt pingid ja näituseraamid), katendimaterjali ning haljastuse kohta.  

Põhja-Tallinna vanema Manuela Pihlapi sõnul annab promenaadi ideekorje linnaelanikele taaskord võimaluse oma kodukandi kujundamisel sõna sekka öelda. 

“Põhjatallinlastele läheb oma elukoha ümbruses ja sellest kaugemalgi linnaruumis toimuv üha enam korda. Nii on ka Kopli trammiteega külgneva tänavalõigu muutmine mitmekülgseks promenaadiks üks suurepärane näide kogukonna koosloomest ja avaliku ruumi inimkesksemaks muutmisest. Eriti rõõmustab mind, et loodav promenaad toob veelgi tuntust ja tähelepanu meie linnaosa kuulsusele, muhedale kass Augustile, kes on omamoodi Kalamaja loomade eestkõneleja. Julgustan kõiki promenaadi kujundamises oma mõtteid ja arvamusi avaldama, et sellest saaks üks turvaline ja mõnus koosolemise koht,” rääkis Pihlap. 

Kass Augustile püstitatakse betoonkuju

Kass Augusti promenaad saab alguse Telliskivi Rimi kõrvalt ning kulgeb mööda tänav-parklana kasutavat ala paralleelselt Kopli tänava trammiteega Kopli poolsaare suunas Malmi tänavast Graniidi tänavani. Trammitee ja ärihoonete vaheline ala muudetakse multifunktsionaalseks õuealaks, mis on mõeldud eelkõige jalakäijatele ning kergliiklejatele. Autode liikumiskiirust planeeritakse promenaadi kõrval piirata 20 kilomeetrini tunnis.  

Kavandatava promenaadi jaoks muudetakse sõidutee ühesuunaliseks ja kitsendatakse parkimisala. Eristuvate katenditega kergliiklejate ala ja autoteed hakkab visiooni järgi eraldama meetrilaiune haljastatud riba, millele paigutatakse galerii, istepingid, prügikastid, kiiged, rattaparklad, joogikraan, välimüügiletid ning muidugi piirkonnas elava legendaarse Kass Augusti betoonkuju.  

Ettepanekuid Kass Augusti promenaadi täiendavaks kujundamiseks oodatakse linlastelt interaktiivse rakenduse Maptionnaire kaudu alates tänasestkuni 24. veebruarini 2022

Kass Augusti promenaad on pühendatud Kopli tänaval elavale kassile nimega Kalamaja August, kes on Põhja-Tallinna elanike seas tuntud oma koheva punase kasuka ja sõbraliku oleku poolest. Kass Augustist on saanud Kalamaja kuulsus ning tal on isegi omanimeline Facebooki lehekülg ja Instagrami konto.  
 
Tallinna kaasava eelarve 2020/2021 võiduideede realiseerimiseks on linnaosadesse kavandatud 800 000 eurot, millest Põhja-Tallinnasse rajatava promenaadi jaoks eraldati 102 020 eurot. Võiduidee poolt hääletas 755 inimest.  

Kass Augusti promenaadi ideekavandi autorid on Ülle Maiste, Ivika Holm ja Meelis Luukas. Täpsemat infot Kass Augusti promenaadi kohta leiab promenaadi Facebooki lehelt

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.