"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Hooldekodureform: osa koormast riigi õlule (0)
24. jaanuar 2022
Paunküla Hooldekodu juhataja Triinu Sõelsepp ja hoolealune Erich Konsa. Foto: Scanpix

Sügisel jõuab loodetavasti valitsusse eelnõu, mille saamisel seaduseks oleks ka keskmise pensioniga inimesel võimalik saada hooldekodu koht ilma laste või kellegi teise rahalise abita.

Praegu maksab kuu aega hooldekodus inimesele 700-1000 eurot. Plaani järgi kuluks seega hooldekodule inimese pension, aga puudu jääv osa tuleks riigieelarvest. Kokku läheks see maksma aastas ligikaudu 50 mln eurot. Eelnõuga on seda pakilisem, et sügisel alles tõstsid hooldekodud hinda 50-100 eurot.

Lähiajal tõusevad hinnad aga veelgi, sest tööjõud muutub üha kallimaks – nii nagu ka energia. Mõistagi tähendab pensioni ja hooldekodukoha 300-500-eurone hinnavahe vanainimese omastele suurt rahalist survet. Nõnda püüavad paljud kuidagi kodus ja järeltulijate hooldusega läbi ajada.

Ajal, mil järjest enam räägitakse tööjõupuudusest kui majandusarengu ühest põhitakistajast, võimaldaks odavam hooldekoduvõimalus täie jõuga tööd teha umbes 50 000 inimesel. Ja see on väga suur arv. Just nii palju arvatakse olevat kodus hooldamisega rohkem või vähem seotuid. Oluline on veel psühholoogiline aspekt – vanainimesed vabanevad koormaks olemise tundest. Saadakse suurepäraselt aru, kui kurnav võib mõnegi pere jaoks olla praegune hirmkallis igakuine kohatasu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.