"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Maxima valis välja uue Merivälja kaupluse arhitektuurilahenduse (0)
24. jaanuar 2022
Selline hakkab välja nägema Meriväljale plaanitav kõige kaasaegsem Maxima kauplus Eestis. Allikas: Maxima Eesti

Asjatundjatest koosnenud žürii valis välja uue arhitektuurilahenduse Piritale plaanitavale Maxima kauplusele.

Avaliku arhitektuurikonkurssi Piritale, aadressile Merivälja tee 80 rajatavale Maxima kauplusehoonele kuulutas ettevõte välja mullu 25. augustil. Konkurss kestis enam kui kolm kuud, tööde esitamise lõpptähtaeg oli 13. detsember. Konkursitingimused nägid ette, et uue kaupluse hoone peab olema arhitektuuriliselt esinduslik, vältima tüüpilise kaubanduskasti lahendust, harmoneeruma naabruses oleva TTP hoonega ning säilitama kõrghaljastuse Puki tee poolses krundi küljes.

Konkursi võidutööks valis eriala asjatundjatest koosnev žürii üksmeelselt arhitektuuribüroo MOI lahenduse „Mere“. Selle eelistena tõid žüriiliikmed välja, et hoonele on antud lisafunktsioone, mis mitmekesistavad hoone kasutamist asumi keskuse hoonena. Võimalus rajada selle teisele korrusele spordisaal, restoran, väike hambakliinik või ilusalong mõjub linnaehituslikult hästi, sealt avanevad kaunid vaated mere suunas. Ka toodi välja, et hoone kujustus ja liigendatus mängib kokku naaberhoonestusega ja sobitub TTP peahoonega.

„Suurimaks väljakutseks oli hoida tasakaalu kahe olulise kvaliteedi vahel. Esiteks tuli lahendada suure hoonemahu liigendamine väiksemateks üksusteks inimliku mõõtkava saavutamiseks. Samas on püütud hoiduda ülearusest seinapinna “voltimisest“, mis raskendaks müügisaali selgelt sisustamist ja lahjendaks oluliselt hoone energiatõhusust joonkülmasildade näol,“ rääkis võidutöö autor, arhitektuuribüroo MOI arhitekt Margus Paut.

Tema sõnul iseloomustab hoonet püüd suhestuda ja suhelda teda ümbritseva keskkonnaga mängulisel, kuid vaoshoitud viisil. „Peasissepääsu kohal hõljuv valge spordisaaliga tahukas vaatab läbi suure klaasseina puudesalu taga lookleva Pirita rannajoone suunas. Välja poole avatud lahendusega on ka esimese korruse lillepood ning apteek. Endasse tõmbunud tumma fassaadi asemel on loodud suhtluskanal tänaval liikleja ja keskusekülastaja vahel,“ kirjeldas Paut.

Pirita linnaosavanema Tõnis Liinati sõnul on Maxima astunud eelmise aasta lõpus toimunud arhitektuurikonkursiga Meriväljale kaupluse rajamisel suure sammu edasi. „Maxima on elanike soovidele vastu tulnud ja vähendanud hoone mahtu ning viinud läbi arhitektuurikonkursi. Minule on visuaal sümpaatne, kindlasti tuleb seda aga tutvustada ka Pirita elanikele,“ märkis ta.

Arhitektuurikonkursi tingimustele sobivaima lahenduse aitas konkursile laekunud töödes hulgast välja valida 8-liikmeline žürii, kuhu kuulusid erinevad Eesti linnaarhitektid ja Pirita linnaosavalitsuse esindajad. Nüüd tegeleb Maxima kaupluse rajamiseks vajaliku lahenduse leidmisega edasi.

„Mul on väga hea meel, et oleme jõudnud oma Merivälja tee äärde kavandatava kaupluse rajamisel arhitektuurilahenduse välja valimiseni. Võidutöö alusel saab sellest kindlasti kõige kaasaegsem Maxima kauplus Eestis. Usun, et leidsime lahenduse, millega ka enamik kohalikest elanikest rahul on,“ sõnas Maxima Eesti tegevjuht Edvinas Volkas.

Maxima on Baltikumi suurim jaekaubandusettevõte. Eestis annab ettevõte tööd ligi 3700 inimesele. Igapäevaselt teenindavad 83 siinset Maxima kauplust keskmiselt 140 000 inimest. Ettevõte tegutseb Eestis 2001. aastast, olles tänaseks üks suuremaid siinseid tööandjaid ja maksumaksjaid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.