"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
UURING: Rahulolu pealinna ühistranspordiga on läbi aastate kõrgeim (0)
24. jaanuar 2022
Foto Mats Õun

AS-i Tallinna Linnatransport (TLT) ja Turu-uuringute AS-i rahulolu-uuringust selgus, et 85% pealinlastest on ühistranspordi korraldusega rahul, mis on viimase viie aasta parim tulemus.

TLT juhatuse esimees Deniss Boroditš ütles, et iga-aastane rahulolu-uuring näitab hästi, mis on linlastele ühistranspordi korralduse puhul oluline, ning annab omakorda võimaluse vastavalt tegutseda. Ta lisas, et rahulolu Tallinna ühistranspordiga on jõudsalt kasvanud.

Kui 2010. aastal hinnati ühistransporti 5 punkti skaalal 3,6-ga ja 2014. aastal 3,93-ga, siis 2017. aastal jõudis see 4,12-ni, 2020. aastal 4,13-ni ja viimati 4,25-ni. Juhatuse esimees nentis, et koroonaajal olid sõitjate ootused ühistranspordi puhtuse ja ohutuse osas eriti kõrged, kuid TLT teenusepakkujana suutis taset kõrgel hoida ning see ei jäänud pealinna elanikele märkamata.

Bussi kui ühistranspordiliigi populaarsust on kasvatanud uute gaasibusside liinile toomine, lausus Boroditš, lisades, et uuring kinnitab, et positiivsed arengud on muutnud Tallinnas ühistranspordi sõitjatele mugavamaks ja logistiliselt kasulikumaks.

“Ühissõidukid on pealinna elanike jaoks endiselt oluliseks liikumisvahendiks,” lausus Boroditš. “Ühistransporti kasutab lausa 81% vastanutest, 2020. aastal oli see protsent 77. Kõige sagedamini sõidetakse endiselt bussiga, millel on igapäevaseid kasutajaid 32%, sellele järgnevad võrdselt troll (8%) ja tramm (8%).”

Lisaks suurele kasutatavusele näitab häid tulemusi ka ühistranspordiga rahulolu – 85% uuringus osalejatest on pealinna ühistranspordiga rahul olnud. Kõrgemaid hindeid kogusid trammid, kuid ka busside ning trollide tulemused on väga head.

Ühistranspordi korraldust hindas kõrgemalt noorem siht-rühm vanuses 15-19 ja kaks vanemat vanuserühma vanuses 50-59 ja 60+. Rahulolu on suurim just nende rühmade seas, kes TLT andmetel ka kõige rohkem ühistranspordiga sõidavad. Sõitjaid näeb kõige rohkem Mustamäel, Põhja-Tallinnas ja Lasnamäel, rahulolu on kõrgeim Põhja-Tallinnas ja Haaberstis.

Linnatranspordi uuendustest kerkisid esile elektribussid, mida pooldab 70% ühistranspordi asutajatest. Lisaks toetab 67% sõitjatest surugaasil sõitvaid busse ning 63% uute trammiühenduste rajamist.
Uuring viidi silmast-silma küsitlusena läbi 18. oktoobrist 18. novembrini.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.