“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
fotod ja video Endover alustas Volta kvartalis 172 meetri pikkuse ajaloolise paekivihoone taastamist (0)
26. jaanuar 2022

Täna asetati Põhja-Tallinnas Volta kvartalis nurgakivi uue arendusetapi esimesele hoonele. Taastama asuti ajaloolist peakivihoonet aastast 1912 ning see valmib juba käesoleva aasta suvel. Hiigelsuurte kaarakendega ja läbi kolme korruse planeeringutega loft-tüüpi ridaelamute kõrvale tuleb ka 30 ühikut äripindasid.

Vaata galeriid (26)

„Volta kvartali uue arendusetapi avab võimas 172 meetri pikkune ajalooline hoone, mis hakkab kandma nime Volta Galerii Loftid, kus elupindasid on 25 ja äripindasid 30 ühikut,“ sõnas Endoveri juhatuse liige Robert Laud. „Neist üle kolmandiku on tänaseks juba müüdud.“

„Selle projekti puhul on tegemist unikaalsete kuni 6,4 meetri kõrguste lagede, suurte ruudustatud kaarakendega ja läbi kolme korruse planeeringutega loft-tüüpi ridaelamutega, millel on privaatses suletud hoovis oma isiklik terrass ja muruala suurusega kuni 100 m². Sellised elupinnad on Tallinnas haruldased. Elupindade suuruseks on kuni 157 m² ja äripinnad jäävad vahemikku 13 – 393 m²,“ lisas Robert Laud.

“Oma nime – Volta – sai ta kakssada aastat tagasi elanud Itaalia füüsiku Alessandro Volta järgi. Seesama isand Volta mõtles omal ajal välja volta samba, mida me täna teame patareina. Ja tema on pärandanud meile ka pingeühiku volt,” jutustas ajaloolane Jaak Juske, “Kuna ülemöödunud sajandivahetus ju käis just täie hooga tööstuslik pööre, siis toodeti elektriseadmeid: elektrimootoreid, elektrigeneraatoreid ja näiteks kui Esimese maailmasõja päevil sealsamas kõrval mere ääres alustas tegevust Noblessneri sõjalaevatehas, kus toodeti ka väiksetüübilisi allveelaevu, siis nende allveelaevade elektrisisseseade tehti seal kõrval Volta vabrikus.”

Vaata galeriid (22)

„Ajaloolise tööstushoone konverteerimisel pidasime silmas hoone algupärast jõulist vormi ja paekivi kasutust ning oleme seda esile toonud kergete ja õhuliste lisandustega. Hoone silmapaistvamaks elemendiks on just suured klaaspinnad. Algselt kahe lööviga tehasehoonest jääb üks lööv tulevikus täielikult avatuks ning endise tööstushoone sisse rajatakse haljastatud sisehoov. Hoovi tagaosas säilitame kaaravadega paekivimüüri, mis loob elanikele täiendavat privaatsust ja lisab hoonele isikupära,” kirjeldas hoone arhitektuuri kujunemist peaarhitekt Janar Blehner Apex arhitektuuribüroost.

Kvartalisse kerkib 29 hoonet

11 hektari suurusele endise Volta tehase territooriumile kerkib tervikliku mikroinfrastruktuuriga kvartal kokku 29 hoonega, millest 2 on juba valmis. Kvartalit hakkab iseloomustama 15 minuti linna kontseptsioon ehk elanikele on kõik eluks vajalik 15minutilise rattasõidu või jalutuskäigu kaugusel. Põhja-Tallinn arenes kunagi välja ennekõike tänu tööstusele ja uuenduslikule tehnoloogiale ning nüüd avaneb populaarsel linnaosal võimalus ajaloolist edulugu korrata.

Volta kvartali arendus lähtub töö- ja elukoha ning ühiskondliku taristu samasse piirkonda toomise ehk WoHo (Work and Home) ideest. Juba mõne aasta pärast leiab kvartalist isikupäraseid äripindasid nii büroodeks, toitlustuseks kui teeninduseks. Voltasse on planeeritud toidutänav, vaba aja veetmise võimalused ja ka lasteaed. Kogu parkimine hakkab tulevikus toimuma kvartali keskele rajatavas maa-aluses parklas.

Volta Galerii Loftide interjöörid kujundavad Aet Piel ja Maarja-Linda Taur ning hoone ehitajaks on Metropoli Ehitus. Ehitust finantseerib Bigbank.

Paralleelselt on juba alanud ka uute A-energiaklassi korterelamute Volta Residentsid rajamine. Residentside esimese etapi raames valmib käesoleva aasta lõpuks 6 kortermaja kokku 148 korteriga.


Volta kvartali faktid:       
–     detailplaneering hõlmab 11,25 ha

–          arendusmaht 142 000 m²

–          elupinnad 90 000  ja äripinnad 52 000 m²

–          valmib aastaks 2025

Endoveri arendusmahud:

–          hooneid kokku 29, sh 2 juba valmis

–          Korterite arv 755

–          parkimiskohti üle 1360, lisaks rattaparkla

–          lasteaed ja 15 000 m2 suurune pargiala 

–          2025 elab ja töötab kvartalis ligi 3000 inimest

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.