“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
piirangutest vabaks Keskerakond soovib tühistada alaealiste karantiininõude ja vaktsiinipassi kasutamise ning arvestada kiirtestide tulemusega (0)
27. jaanuar 2022
Foto Albert Truuväärt

“COVID-tõendi kaotamist tuleks alustada alaealistest, et kõik lapsed saaksid vabalt ühiskonnaelus osaleda,” lausus Riigikogu fraktsiooni esimees Jaanus Karilaid pärast avalikku koosolekut õiguskantsleri nõuniku Martin Kadaiga.

Kadai sõnul vajavad pandeemia senine käsitlus ja kehtivad piirangud terviklikku ülevaatamist. „Põhjuseid, miks on vaja terviklikult kehtivad piirangud üle vaadata, on suures pildis kaks, on muutunud üldine pandeemia kontekst ning üldine epidemioloogiline olukord, kus me täna oleme,“ ütles ta.

Olukorras, kus meil vaktsiine veel ei olnud, oli Kadai sõnul piirangutel hoopis teistsugune eesmärk. „Seetõttu tuleb arvestada, et täna kehtivate covid piirangute legitiimseks eesmärgiks ei saa olla miski muu kui haiglaravi toimepidavuse tagamine,“ ütles ta.

Kadai sõnul tuleks keskenduda nakkuse põhjustatud haigusele. „Siin peabki kasutama emotsioonideta tervisehoiu ökonoomika vaadet,“ ütles ta. „Arvestades seda, mis täna toimub, ei ole mõistlik enam ainult sellele nakkusele keskenduda, vaid keskenduda ka nakkuse põhjustatud haigusele.“

Eesti elanikkonnas on kujunenud esmane immuunkrunt

„Kui vaatame Eesti olukorda, siis võime veendunult öelda, et enamik Eesti elanikkonnast on täna kas vaktsineeritud või haiguse läbipõdenud,“ sõnas Kadai. „See tähendab epidemioloogiliselt vaadates on kujunenud selline esmane immuunkrunt.“

Kadai ütles, et Tartu Ülikooli seireuuringu andmed näitavad, et antikehade hulk täiskasvanud elanikkonnas on üle 80% protsendi. „Ehk antikehade levimus inimestel on üsna ulatuslik,“ lausus ta.

Elanikkonnal tekkinud immuunkrunt on Kadai sõnul loonud nähtuse, mida bioloogias tuntakse valikulise surve all. „See on teada tuntud nähtus, kus viirus tänu oma mutatsioonidele ja muutumisvõimele saavad levikueelise, mis suudavad juba kujunenud immuunsusest läbi tungida,“ ütles ta. „Omikrontüve näitel näeme seda suurepäraselt.“

Piirangud tuleks kaotada ja ühiskond avada

Peaks võtma arvesse, et igal meetmel on oma aeg ja ta sobitub teatud tingimustel teatud konteksti. „Kui meil algselt oli vaktsiinipasside küsimus, siis nägime, et sel oli oma aeg,“ lausus ta. „Seda oli mõistlik rakendada sellisel üleminekufaasil, kui toimus ulatuslik vaktsineerimine, aga olukorras, kus tegelikult enamus inimestel on covid pass juba olemas või võimalik kohe saada, siis tekib praktilise kaalutluse küsimus, milleks seda vaja on.“

Karilaid ütles, et peaksime liikuma piirangute kaotamise ja ühiskonna avamise poole. “Samuti on kujunenud olukorda arvestades mõistlik tühistada alaealiste karantiininõue, sest lapsed põevad viirust valdavalt kergemas vormis ja haiglaravi vajatakse üliharva,” rääkis ta. “Isolatsioon on olulisel määral avaldanud mõju õpitulemustele ja vaimsele tervisele. Peame keskenduma nakatumise asemel haigestumisele ja võtma fookusesse eelkõige riskirühmad, et hoida ära raskete haigusvormide tekkimist. Oluline on tagada haiglaravi ja raviteenuste kättesaadavus.”

Ka vaktsineerimata inimestel oleks ligipääs spordiklubidele ja spaadele

Karilaidi sõnul avaldas ka Martin Kadai toetust Keskerakonna fraktsiooni ettepanekule alustada ettevalmistusi COVID-tõendi siseriiklikuks kaotamiseks. “Vaadates nakatumise näitajaid, siis peame nentima, et praegused meetmed enam ei tööta,” lausus ta. “Vaja on uutmoodi lähenemist. Vaktsiinipass annab inimesele turvavõrgu vältimaks rasket haigestumist, kuid praeguses olukorras ei näita vaktsiinipass, et seda omav inimene ei nakatu. Keskerakond toetab jätkuvalt vaktsineerimist, kuid statistika kohaselt oleme ühiskonna eripärasid arvestades jõudnud maksimumi lähedase tulemuseni.”

Karilaid lisas, et Martin Kadai poolt välja käidud argumendid süvendasid veendumust, et Eestis peab hakkama jälle arvestama kiirtestide tulemusi. “Testimise põhimõtete muutmine on möödapääsmatu, sest viiruse leviku tingimustes ei ole võimalik täielikku järelevalvet teha,” rääkis ta. “Igal meetmel on oma aeg ja murdepunkt on kätte jõudnud.”

Karilaid ütles, et ettevõtted on kandnud märkimisväärseid kahjusid ning suur hulk inimesi on olnud pikka aega ühiskonnaelust ära lõigatud. “Seetõttu tuleb kõikidele inimestele tagada ligipääs vabas õhus toimuvatele üritustele ning arvestada kiirtestide tulemusi, et ka vaktsineerimata inimestel oleks ligipääs spordiklubidele, spaadele ja meelelahutusasutustele,” lausus ta. “Siinkohal tuleb arvesse võtta ka asjaolu, et PCR-testimine läheb riigile ühes kuus maksma neli miljonit eurot ja see kulutus ei ole kõrgete energiahindade võrdluses mõistlik.”

Karilaid ütles arutelu lõpus, et koos tervise- ja tööminister Tanel Kiigega on nad kokku leppinud neljas olulises sõnumis.

  • Oleme korduvalt tõstatanud kiirtestide tagasitoomise ning seisame jätkuvalt selle eest.
  • Keskerakonna seisukoht on, et väliürituste puhul ei tuleks covid tõendit nõuda.
  • Covid tõendi kaotamist tuleks alustada alaealistest, et kõik lapsed saaksid vabalt ühiskonnaelus osaleda.
  • Oleme välja öelnud, et peame alustama siseriiklikult ettevalmistusi covid tõendi kaotamiseks.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.