“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
fotod ja video Püha Jüri kabelile Põhja-Tallinnas asetati nurgakivi (0)
27. jaanuar 2022

Tallinn taastab Koplis Loodearmee kalmistul (Pelguranna 2a) asuva Püha Jüri kabeli ja memoriaalala. Täna, 27. jaanuari südapäeval asetati kabelile nurgakivi.

Vaata galeriid (71)

Nurgakivi asetasid Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart, Põhja-Tallinna vanem Manuela Pihlap, MPEÕK Tallinna ja kogu Eesti metropoliit Eugeni ning Enska ehitus OÜ esindajad. Ajakapslisse pandi ehitise joonised, tänane ajaleht Postimees ja Põhja-Tallinna Sõnumite jaanuarinumber ning mõned meened ja euromündid.

Kabelit ehitati kunagi seepärast, et sõdurid tuli olude sunnil matta kiiresti ning seetõttu ei olnud neil korralikku haudagi. Nüüd rajatakse nõukogude ajal lammutatud kabeli asemele uus ja pärast sisseõnnistamist pandi sellele nurgakivi.

“Seetõttu nad maeti tranšeedesse – pandi kraavi ja sinna maeti. Ma olen vaadanud neid matmispabereid ja seal oli kolm ohvitseri, kes selle aja jooksul vahetus, kes seda kamandasid – lihtsalt kaks tükki surid ära,” meenutas õigusajaloolane Peeter Järvelaid.

Muuseas, ime läbi säilis üks kabeli kunagisi ikoone, mis küll torgati täägiga läbi, kuid viidi Nikolai kirikusse peitu ja taastati.

“Üht-teist on veelgi sisustusest säilinud, sest kui kabel lammutati… see on alati nii olnud, et keegi lihtsatest inimestest püüdis midagi säilitada, hoides seda enda juures ja pühakojas seda hoitigi. Seepärast osa neist antakse tagasi,” jutustas metropoliit Eugeni.

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on Püha Jüri kabelil Eesti ajaloos oluline koht. „Kabel oli pühendatud Loodearmee sõduritele, kes andsid olulise panuse Vabadussõjas,“ ütles Kõlvart. „Eriti sümboolne on see, et nurgakivi asetamine toimub enne Tartu rahu aastapäeva, mille saavutamisse panustasid ka Loodearmee sõdurid. Samuti on märkimisväärne, et memoriaali taastamist jõukohase toetasid jõukohase annetusega paljud inimesed, nii tuntud ühiskonnategelased kui ka tavainimesed.“

Loodearmee oli Vabadussõjast Eesti poolel osa võtnud valgekaartlaste relvaformeering, mis koosnes Vene tsaariarmee sõjaväelastest ja vabatahtlikest. 1919. aasta novembris andsid Eesti võimud taganenud Loodearmee üksustele, sõdurite peredele ja põgenikele loa tulla üle Narva jõe Eestisse. Üheks ajutiseks elamispaigaks sai neile Kopli. Paraku haigestusid tuhanded loodearmeelased tüüfusesse, mille tagajärjel suri sadu inimesi. Surnud sõjaväelaste matmiseks eraldati Kopli kalmistul maatükk, mis asub praeguse Kopli kalmistupargi ja Pelguranna tänava vahel. Hinnanguliselt maeti sinna 700 inimest. 1936. aastal rajati kalmistule arhitekt Aleksandr Vladovski projekti järgi püha Jüri kabel. 1946. aastal hävitati Loodearmee kalmistu nõukogude võimu poolt, tugevalt sai kahjustada ka kabelis olnud püha Jüri ikoon.

1992. aastal püstitasid Eestimaa Vene Muinsuskaitse Seltsi aktivistid hävitatud Loodearmee kalmistu territooriumile mälestuskivi ja istutasid tamme. Väärtuslik ikoon restaureeriti 2013. aastal ja see asub praegu Kopli Nikolause kirikus. Samas asub ka üks kabelist päästetud seinaplaatidest osa maetute nimedega.

Uus püha Jüri kabel rajatakse võimalikult sarnaselt algsele hoonele. Kabeli projekteeris AB Ansambel OÜ, kes teostab ka projekteerija järelevalvet, ehitus- ja taastamistöid teevad ühiselt Enska ehitus OÜ ja Enska OÜ. Ehitustööde maksumus 530 000 eurot ja tööde lepinguline lõpptähtaeg on august 2022.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.