“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
elu 150 euroga Abilinnapea Beškina: toimetulekupiirmäära tuleb riigil tõsta (0)
28. jaanuar 2022

Tallinna abilinnapea Betina Beškina sõnul ei kata praegune toimetulekupiirmäär 150 eurot raskustesse sattunud inimeste tegelikke vajadusi juba mõnda aega. “Oleme pöördunud nii sotsiaalministeeriumisse kui ka riigikogu sotsiaalkomisjoni poole ettepanekuga see piir üle vaadata,“ lausus ta.

„See 150 eurot on väga tagasihoidlik summa ja see ei ole praegu aktuaalne, see tuleb kiiremas korra üle vaadata ja toimetulekupiiri tuleb tõsta,” lausus Beškina.

Toimetulekutoetus puudutab erinevaid inimgruppe: pensionäre, paljulapselisi peresid või üksi elavaid inimesi – kõik sõltub sissetuleku suurusest. Toimetulekutoetuse arvestamisel peetakse silmas, et pere esimesele või ainsale liikmele peab pärast eluaseme kulude katmist jääma kätte 150 eurot, mis ongi toimetulekupiirmääraks. Sellest peab jätkuma nii ravimite, toidu, majapidamistarvete, riiete ja muuks eluks vajaliku eest tasumiseks.

“Nii energiakulude kasv kui ka üleüldine hinnatõus kindlasti mõjutab inimeste toimetulekut,” selgitas Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti juhataja Raimo Saadi. „Majanduslikud probleemid on süvenemas. Jaanuaris on varasemast rohkem toimetulekutoetust taotletud.”

Toimetulekupiiri suuruse kehtestab riigikogu riigieelarves. Viimati tõsteti seda 2019. aastal. Ka sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo nendib, et toimetulekupiirmäär on tänaseks oma ostujõudu kaotanud ja valitsuses on nüüd põhimõtteline üksmeel olemas, et seda tuleb tõsta. Kuni aga lisaeelarvet ei avata, ei ole võimalik toimetulekupiiri tõstmisest rääkida.

“Kui lisaeelarve võimalus sel aastal veel tuleb, siis kindlasti uuesti selle palvega ka valitsuse poole pöördun,“ lubas minister. „Kui me läheme riigieelarve strateegia läbirääkimistesse järgmiseks aastaks, siis ma samamoodi teen ettepaneku. Eesmärk on toimetulekupiiri tõsta 50 euro võrra 150 eurolt 200-le.”

Toimetulekupiiri tõus parandab eelkõige nende inimeste olukorda, kes on tänased toimetulekutoetuse saajad või jäävad sellest praegu napilt ilma. Eestis on kokku umbes 10 000 leibkonda, kes saavad  toimetulekutoetust, piirmäära tõstmisega kahesajale eurole tuleks juurde ligi 1000 leibkonda, Tallinna kohta teeks see umbes 350 uut leibkonda. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.