"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Uuring Ohutunne kasvab nakatumisnäitajatest aeglasemalt (0)
28. jaanuar 2022
Kolmapäevahommikuse seisuga on haiglas 510 koroonaviirusega nakatunud patsienti. Foto: Scanpix

„Jaanuaris on nakatumisnäitajad pidevalt tõusnud ja koos nendega tajuvad inimesed ka olukorda kriitilisemana. Kõige enam nähti olukorda kriitilisena oktoobris, mil nii vastas suisa 72% vastajatest. Ehkki praegu on iga päev nakatunuid rohkem, kui toona, ei ole ohutunnetus praegu aga nii kõrgele tõusnud,“ kommenteeris Turu-Uuringute AS-i uuringujuht Karin Reivart.

Viiruse leviku tõusuga on tõusnud Eesti elanike ohutunnetus ja langenud rahulolu olukorra lahendusega, veidi kasvas ka toetus karmimatele meetmetele, selgus riigikantselei tellimusel Turu-uuringute AS-i tehtud elanikkonna küsitlusest, vahendab BNS.

Viirusega seotud olukorda hindab kriitiliseks 43% vastajatest (novembris 34%, detsembris 27%). Lisaks on 30% hinnangul terav kriis küll möödas, kuid ohutusabinõude järgimine jätkuvalt vajalik (novembri lõpus 42%, detsembris 48%). Muutunud pole nende inimeste osakaal, kelle hinnangul on oht möödas ( 5%), või kelle arvates pole olukord kriitiline olnudki ja sellele on üle reageeritud (detsembri keskel 15%, nüüd 16%). Keskmisest sagedamini hindavad olukorda kriitiliseks 75-aastased ja eakamad ning Kesk- ja Lõuna-Eesti elanikud. Seda, et olukorrale on üle reageeritud, arvavad keskmisest sagedamini 35-49-aastased, mehed, Kirde-Eestis või Tallinnas elavad või enda vaktsineerimist mitte soovivad inimesed.

Taas on langenud rahulolu olukorra lahendamisega. Detsembri keskel oli viiruse levikuga seotud olukorra lahendamisega rahul 51% elanikest, nüüd aga 43%. Rahulolematuid on 53%. Keskmisest sagedamini on olukorra lahendamisega rahul 50-aastased ja eakamad, muudest rahvustest, 3. taseme haridusega või COVIDi vastu vaktsineeritud inimesed.

Inimeste hinnang enda teadlikkusele koroonapiirangutest on mõnevõrra muutunud: 37% elanikest on enda hinnangul kehtivate meetmetega hästi kursis (viimati 42%) ning 48% üldjoontes kursis (viimati 46%). 8% on enda hinnangul veidi kursis, 1% pole üldse kursis ning 5% ei tunne selle teema vastu huvi.

Veidi suurenenud on elanike osakaal, kes soovib kehtivate koroonapiirangute karmistamist – detsembris soovis piirangute karmistamist 26%, praegu 29% vastajatest. 34% on kehtivate meetmetega rahul, kuid 32% soovib nende leevendamist. Meetmete leevendamist pooldavad keskmisest sagedamini 25-49-aastased või enda vaktsineerimist mitte soovivad inimesed, samas kui meetmete karmistamise poolt on keskmisest sagedamini 15-24-aastased ning 65-aastased ja eakamad või vaktsineeritud inimesed.

Võrreldes novembriga on märgatavalt suurenenud majanduslike toimetulekuraskustega inimeste osakaal – kui novembri lõpus hindas 23% elanikest, et neil on oma praeguse sissetuleku juures raske hakkama saada, siis jaanuaris on see näitaja 29%, mis on viimase aasta kõrgeim protsent. Toimetulekuraskustega inimeste osakaal on keskmisest kõrgem 65-aastaste ja eakamate, muudest rahvustest, madalama haridusega, Kirde-Eestis elavate või ühe liikmega leibkonnas elavate inimeste seas. Oluliselt on vähenenud nende elanike osakaal, kes hindab, et elavad mugavalt praeguse sissetuleku juures – kui novembris oli neid 20%, siis jaanuaris 12%.

Viimase poolaasta jooksul on kohaliku omavalitsuse poole toetuse või abi saamiseks pöördunud 8% elanikest, nende hulgas on nii energiahindade hüvitise kui muude toetuste taotlejad. Kohaliku omavalitsuse poole pöördunutest sai täiel määral abi 25%, 31% sai osaliselt, kuid 15% abi ei pakutud. Paljud ei oska veel öelda, kas nad abi saavad, kuna protsess on tõenäoliselt pooleli. Nendest vastajatest, kes ei ole seni KOV poole pöördunud, märkis 53%, et nad ei vajagi abi, 13% aga, et kuigi vajavad abi, ei ole teada, kas nende pere seda saab. 7% sellest sihtrühmast kinnitas, et ei pöördu kohaliu omavalitsuse poole, sest ei tea, kuidas seda teha, 20 % aga ei pöördu, sest ei usu abi saavat.

COVID-19 teemalise elanikkonnaküsitluse tellis riigikantselei ja viis läbi Turu-uuringute AS. Uuringu 37. küsitluslaine viidi läbi 15.-18. jaanuaril 2022.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.