"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
Valitsus kiitis heaks tööhõiveprogrammi täiendamise (0)
28. jaanuar 2022
Foto: Scanpix

Valitsus kinnitas neljapäevasel istungil määruse eelnõu, millega lisatakse tööhõiveprogrammi teenuste paketti alaealise töötamise toetus tööandjatele ja tasemeõppes osalemise toetus töötajatele ning võimaldatakse karjäärinõustamise teenuse osutamist kõigile soovijatele.

Eelnevalt on Eesti Töötukassa rahastanud neid teenuseid Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo. Eelnõu kohaselt kehtestatakse programmi rahaliseks mahuks 2022. aastal kuni 43,3 miljonit eurot ja 2023. aastal 51,9 miljonit eurot. Muudatustel ei ole otsest mõju riigieelarvele, kuna tööturuteenused rahastatakse tööturuteenuste ja -toetuste sihtkapitalist.

Alaealise töötamise toetus annab töötukassale võimaluse lisaks karjäärinõustamisele toetada ka juba põhikooli kolmanda astme noori esimese töökogemuse saamisel, muutes nende tööle võtmise tööandjale soodsamaks.

Toetust makstakse tööandjale, kes on eelmise kalendriaasta jooksul tasunud alaealistele töötajatele brutotöötasudena kokku vähemalt 1000 eurot. Toetuse suurus on iga alaealise töötaja eest 30 protsenti tema brutotöötasust eelmisel kalendriaastal. Toetust makstakse tagasiulatuvalt eelmise kalendriaasta eest, avaldus tuleb esitada jooksva kalendriaasta 31. märtsiks.

Meede aitab kaasa noorte töötuse ennetamisele, toetades sujuvat üleminekut koolist tööle ja puudutab noori vanuses 13–16 aastat. Aastatel 2017–2020 on kasutanud tööandjad alaealise töötamise toetust 17 804 noore eest, mis näitab, et meede on tööandjate seas nõutud.

Tasemeõppes osalemise toetus on oluline meede töötuse ennetamiseks, võimaldades erialase hariduseta inimestel omandada kutse- või kõrgharidus kasvava tööjõunõudlusega alal. Toetust saavad töötud ja 16-aastased kuni vanaduspensioniealised töötajad, kes töötavad töölepingu või võlaõigusliku lepingu alusel või on avalikus teenistuses ning kellel puudub või on aegunud erialane haridus või on terviseprobleemid, mille tõttu on vajalik omandada uus eriala. Toetuse suurus ühes kuus on 292 eurot.

Karjäärinõustamine kõigile soovijatele, sõltumata tööturustaatusest, toetab teadlike õpitee- ja töövalikute tegemist, lähtudes inimese ja tööturu vajadustest. Aastatel 2015–2020 on lisaks registreeritud töötutele karjäärinõustamist pakutud 42 671 korral töötavale ja mitteaktiivsele isikule ning 2019–2020. aastast 35 115 korral koolinoorele.

Kavandatud muudatused jõustuvad üldises korras, välja arvatud tasemeõppes osalemise toetusega seotud muudatused, mis jõustuvad 1. jaanuaril 2023.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.