"Kõik head või halvad asjad maailmas on kiiksuga inimeste tehtud."

Urmas Sõõrumaa, ärimees
video Volikogu kiitis heaks Rail Baltica terminali rajamiseks vajaliku maa ostu (0)
28. jaanuar 2022

Tallinna linnavolikogu kiitis tänasel istungil heaks koostöökokkuleppe sõlmimise Tallinna linna ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi vahel. Lepingu sisuks on eeskätt Rail Baltica Ülemiste terminali rajamiseks vajaliku maa võimalikult kiire omandamine linna poolt, samuti raudteealuste tunnelite rajamine linna ja riigi koostöös.

Linnavolikogu esimehe Jevgeni Ossinovski sõnul on Rail Baltica projektil arvestatav mõju Tallinna linnaruumile ja -keskkonnale. „Meie ühine huvi on, et kavandatav reisiterminal oleks hästi lõimitud olemasoleva linnaruumiga ning sinna oleks tagatud hea ligipääs jalgsi, ratta ja ühistranspordiga,“ lausus ta.

Ossinovski sõnul on piirkonna liikuvusuuring toonud suurima kitsaskohana välja olemasoleva raudtee, mis on kujunenud füüsiliseks tõkkeks Ülemiste ja ülejäänud linna vahel. “Seetõttu on esmatähtis raudteealuste tunnelite võrgustiku rajamine,” lausus ta. “Konkreetne kokkulepe näeb ette Ülemiste tee tunneli ehitamise linna ja riigi koostöös. Kokku on kavandatud seitse tunnelit, ülejäänute rajamiseks vahendite leidmiseks läbirääkimised jätkuvad.“

“Laias laastus on seal kaks asja, esiteks lepime kokku riigiga, kuidas rahastatakse Rail Baltica tunneli number 5 ehitus. See on tunnel, mis on piltlikult öeldes T1 ja Ülemiste keskuse vahel,” selgitas Tallinna abilinnapea Vladimir Svet lepingu sisu. “Teiseks on seal sätestatud, milliseid maatükke terminali rajamiseks hakkab kokku ostma linn ja milliseid riik.”

Kinnistute omandamisega on üsna kiire kuna ehituse alguse ajaks peavad kõik territooriumid käes olema. Teede alla jääb kümmekond maatükki ja kokku omandab linn maad 7195 ruutmeetri ulatuses. Peterburi tee kinnistute omanikud on teadlikud kust teed läbi tulevad ning loodetakse, et omastamine kulgeb libedalt.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi Rail Balticu Eesti koordinaator Kristjan Kaunissaare ütles, et tuleb teha maaomanikele pakkumus, hinnata maade väärtus ära, mõõta nad välja ja selle alusel pakkumus teha.

“Loodetavasti kokkuleppes see maade omandamine ka sünnib,” sõnas ta. “Meil on kavas ehitushange välja kuulutada veel käesoleva aasta esimeses pooles ja jõuda lepingusse aasta teises pooles.”

Kavandatav Rail Baltica Ülemiste reisiterminal on osa Rail Baltica projektist, mille edukaks elluviimiseks on tarvis detailplaneering kehtestada hiljemalt 31. maiks 2022. Linn on algatanud detailplaneeringu, kus nähakse ette terminali ühendamine linnaruumiga mitme tee kaudu. Kuna planeeritav trammitee, kergliiklusteed ja tänavad on osaliselt kavandatud erakinnistutele, tuleb need projekti elluviimiseks omandada linnale.

Sõlmitava koostööleppe kohaselt toetab ministeerium linna rahaliste vahenditega, et juurdepääsuteede ja trammitee rajamiseks vajalike kinnisasjade omandamist kiirendada. Samuti on kindlaks määratud, millises ulatuses kumbki osapool finantseerib Ülemiste tee kergliiklustunneli ehitamist.

Selleks, et tagada Ülemiste tänava avaliku kasutamise võimalus, omandab linn Ülemiste tee 5 ja Peterburi tee 2 kinnistust moodustatavad osad, kuhu kavandatakse avalikult kasutatav juurdepääsutee terminalile. Kuna Rail Baltica terminali ehitusega muudetakse olemasoleva trammitee asukohta, omandab linn uue trammitee rajamiseks vajaliku osa samuti Peterburi tee 2 kinnistust. Peterburi tee 6a ja 6b kinnistutele rajatakse avalikult kasutatav parkla ja väljapääs Peterburi teele. Kokku omandab linn maad 7195 m² ulatuses. Osa kinnistuid asub peale lepingu sõlmimist soetama ka riik.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.