"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Uuring 68 protsenti inimestest oleksid nõus kaaluma tuumajaama Eestisse rajamist (0)
31. jaanuar 2022
Foto: Pixabay

Jaanuaris Kantar Emori poolt läbi viidud küsitluse tulemuste põhjal toetab või pigem toetab uue põlvkonna tuumajaama kasutamise kaalumist Eesti elektriga varustuskindluse tagamiseks 68 protsenti küsitluses osalenuist.

Seejuures on võrreldes 2021. aasta augusti küsitlusega “pigem jah” vastanute osakaal kasvanud 30 protsendilt 32 protsendini ning selgelt “jah” vastanute osakaal kasvanud 27 protsendilt 36 protsendini, teatas Eestisse uue põlvkonna väikereaktoriga tuumajaama planeeriv Fermi Energia, vahendab BNS.

Ühtlasi on tõusnud ka tuumaenergiat pooldavate naiste osakaal – kui augustis pooldas või pigem pooldas tuumajaama kaalumist 40 protsenti, siis jaanuaris 54 protsenti. Meeste toetus on püsinud aastate jooksul märgatavalt kõrgem, küündides viimati 83 protsendini.

“Kõrged gaasi- ja elektrihinnad sel sügistalvel on pannud inimesi tõsiselt energiast huvituma ja aduma, et põhjamaal ainult heale ilmale loota ei saa. Eesti on piisavalt küps kaalumaks tõsiselt kümne aasta perspektiivis 20. sajandi põlevkivienergeetika asendamist 21. sajandi uue põlvkonna tuumaenergeetikaga,” märkis Fermi Energia tegevjuht Kalev Kallemets.

Küsitluses küsiti ka, millist elektri tootmise liigi arendamist vastaja Eestis pooldab, arvestades põlevkivist elektri tootmise vähendamisega. Eelistatuim oli tuuleenergia 57 protsendiga, järgnesid uue põlvkonna tuumajaam 52 protsendiga ning päikeseenergia 50 protsendiga. Põlevkivielektrit õli tootmise kõrvalt toetaks 20 protsenti, hakkepuidu põletamist 15 protsenti ning maagaasi arendamist 10 protsenti küsitletuist.

Küsitletud said tuua välja ka peamised väikese moodulreaktori Eestis arendamise plussid ja miinused. Peamisteks positiivseteks mõjudeks peeti elektri varustuskindluse tagamist iga ilmaga ja soodsamaid elektri hindu, kõhklusi tekitas aga tuumajäätmete hoiustamise teema ning veidi väiksemal määral avariirisk. 

Kantar Emor viib Fermi Energia tellimusel küsitlusi läbi kaks korda aastas mõõtmaks Eesti ühiskonna hoiakuid uue põlvkonna väikese moodulreaktoriga tuumajaama kaalumiseks ja kasutuselevõtuks Eestis.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.