"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TEE 15 MINUTI LINNANI Elanikud jõuavad kiiremini sihtkohta ja kiidavad mänguplatse (0)
31. jaanuar 2022
Albert Truuväärt

Tallinlased armastavad üha enam jalutada ja jalgrattaga sõita ning jõuavad ka üha kiiremini sihtkohta. Muret valmistavad aga parkimine liiklusmüra ja avalike tualettide puudus.

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on vähenenud inimeste ajakulu peamisesse sihtkohta jõudmisel. “Tekkinud on positiivne tendents – suurem osa inimestest jõuab kiiremini sihtkohta,” lausus ta. “See omakorda tähendab, et linn viib ellu arengustrateegias välja toodud eesmärki ehk siis 15-minuti-linna kontseptsiooni kujundamist.”

Uuringust selgub, et pool Tallinna elanikest jõuab sihtkohta iga päev kuni 20 minuti ja 22% kuni 10 minuti jooksul. “Ümberistumiste arv on langenud ja see on üks tähtsamatest näitajatest, mille alusel saab ühistranspordi kvaliteeti hinnata,” lausus Kõlvart. “Oleme käivitanud mõned uued ühistranspordi marsruudid läbi linna ja mõned marsruudid on üle vaadatud.”

96% uuringus osalenud inimestest on rahul ka ühistranspordipeatuse kaugusega kodust. “Statistika näitab, et rohkem kasutatakse ühissõdukitest autobusse, aga emotsionaalselt hindavad inimesed kõige populaarsemaks tramme,” lausus linnapea.

Kõlvarti sõnul näitab uuring ka seda, et inimesed liiguvad varasemast rohkem jalgsi ja peavad Tallinna jätkuvalt jalakäijasõbralikuks linnaks.
Ühe uuringu koostaja, Tallinna strateegiakeskuse sotsioloogi Anu Renteli sõnul on inimeste igapäevaseid liikumisi linnas oluliselt mõjutanud koroonakriis. “Suurenenud on jalgsi tehtud käikude arv,” rõhutas ka Rentel. “Ühistranspordi kasutussagedus on aga koroonaajal oluliselt väiksem kui pandeemia eel. Samas on rahulolu ühistranspordiga kõrge. Viimase aastaga võrreldes on veidi vähenenud autoga liikumine – kas sellest saab trend, näitab aeg.”

Puhtus on meie uhkus

Küsitluse järgi hindavad elanikud kõige kõrgemalt linna puhtust, millega on väga rahul või pigem rahul kokku 87% küsitletutest. “Meie uhkus on meie linna puhtus, seda näevad ka linna elanikud,” lausus linnapea. “Minu arvates on oluline, et seda toovad alati välja ka meie külalised.”

Enim on tallinlased rahul linnaväljakute seisukorraga kesklinnas. “Samuti on kõrge hinnangu saanud ühistransport, tänavalgustus ning haljasalad ja pargid,” lisas Rentel. “Näiteks rahulolu avalike mänguväljakutega on kõrge kõigis linnaosades.”

Haljasalade ja parkide seisukorraga oli küsitletutest rahul 88% ning avalike mänguväljakute, tervise- ja liikumisradadega 76%. “See ei ole kindlasti juhuslik, sest viimase kolme aasta jooksul oleme haljasaladesse ja mänguväljakutesse väga palju panustanud. Mul on hea meel, et ka linlased on seda märganud,” kommenteeris Kõlvart.
Müra, vibratsioon, tolm ja õhu puhtus on ootuspäraselt kõige suurem probleem kesklinnas. Suurte sõiduteede ja magistraalide olukorraga on inimesed küsitluse põhjal suures plaanis rahul.

Elanikele teevad muret autode parkimine ning avalike tualettruumide ebapiisavus ja seisukord. “Inimesed ei ole rahul avalike tualettruumide hulgaga,” rääkis linnapea. “Seda tuleb tunnistada ja meil on ka plaanis selles osas täiendavaid võimalusi luua – eelkõige kesklinnas, aga ka parkides, sõltumata linnaosast.”

Ka jalgratastega liikumise osas kohtab palju rahulolematust. “Jalgrattateede hooldamine talvel ja liikumise ohutus elektritõukeratturi seisukohalt – siin näevad tallinlased väga suurt arenguruumi,” lausus linnapea. “Elektritõukerattad on eraldi probleem. Üks asi on ratturite hinnang, aga teine asi jalakäijate ja autojuhtide hinnang, ja kõik kolm ei ole positiivsed, see on praegu objektiivne reaalsus.”

Parandamist vajavad linlaste arvates jalgrataste parkimisvõimalused kodu juures, jalgrattateede hooldamine talvel ning jalg- ja elektritõukeratturi ohutus liikluses. Samas on tallinlaste arvates jalgrattateede piisavus, jalgrataste parkimisvõimalused kesklinnas ja liikumise ohutus jalgratturi seisukohast eelmise aastaga võrreldes veidi paranenud. “Nii et siin on näha positiivset muutust, kuigi veel on pikk tee minna, et jalgratturid ennast Tallinnas mugavalt ja turvaliselt tunneksid,” nentis Rentel.

Mustamäega rahul enim elanikke

Linnaosavalitsuse tööga on enim rahul Mustamäe elanikud (89% vastanutest). “Meie jaoks on võtmeküsimus, et elanikud oleksid kaasatud ja saaksid neile olulistes küsimustes igapäevaselt kaasa rääkida,” rõhutas Mustamäe vanem Lauri Laats. “Oleme kogu aeg inimestelt nõu küsinud, mis suunas edasi minna ja kuidas eri küsimusi lahendada. Lumevabal ajal on elanikud saanud tagasisidet anda linnaosa valitsuse välikontorites, samuti saab sõna sekka öelda sotsiaalmeedia (Facebooki) kaudu ja linnaosavalitsuse lehes.”

Üldine rahulolu linna elukeskkonnaga on viimastel aastatel püsinud stabiilne: 2015-2021 on Tallinna elukeskkonda üldiselt hinnatud neljapallisel skaalal 3,2-3,3 palliga. Ka 2021. aastal oli keskmine hinnang 3,3 palli neljast. Rahulolu linnaosa elukeskkonnaga püsib tallinlaste seas samuti üsna stabiilne väikse kasvutrendiga – rahul on suisa 93% ning eriti kõrgelt hindavad inimesed tänavavalgustust, heakorda ja puhast õhku.

Tallinlaste rahuloluküsitluses küsitles linna strateegiakeskuse tellimusel Turu-uuringute AS telefonitsi möödunud aasta novembris ja detsembris kokku 1533 15-aastast ja vanemat elanikku. Hinnang Tallinna linna juhtimisele pärineb Eesti Uuringukeskuse telefoniküsitlusest, millele vastas mullu novembris ja detsembris 800 15-aastast ja vanemat Tallinna elanikku.

SVET: Mitmekordistame paari aasta jooksul püsivate tualettide arvu

“Tallinlaste rahuloluküsitlused, mida linn igal aastal läbi viib, on tegelikult üks paljudest meetmetest, kuidas me mõõdame, mida inimesed arvavad ja soovivad, mida linnas peaks muutma,” lausus abilinnapea Vladimir Svet.

“Mõistagi on peamine mõõdupuu, kuidas kohalik võim oma tegevusi hindab, kohalikud valimised, aga ka näiteks kaasava eelarve programm ja eri osalus- ja kaasamismeetmed,” lisas Svet. “Võiks öelda, et selliste uuringute läbiviimine – eriti kui nad on regulaarsed ja kui küsimused on ühed ja samad – on üks viis teada saada, mis linnas töötab hästi ja mis halvasti.”

Svet avaldas heameelt, et investeeringud rohelise keskkonna arendamisse ja parkidesse, samuti keskkonnamurede lahendamine on linlaste seas poolehoidu võitnud. “Aeg on ka nii kaugel, et liikuda aina rohkem rohelistest plastmassist bio-WC-dest mõne statsionaarsema variandi poole,” selgitas ta.

“Tegelikult on esimesed sammud juba tehtud: esimesed avalikud korralikud konteinertualetid on tekkinud näiteks Reidi teele, Tondiraba parki ja vanalinna parkidesse. Nüüd on selge, et tallinlased soovivad selle praktika laienemist üle kogu linna. Seetõttu ongi linn valmistanud ette plaani, kuidas me mitmekordistame paari aastaga statsionaarsete WC-de arvu, mis on avalikult kättesaadavad. See on üks praktiline näide, et rahuloluküsitlused on väga kasulikud.”

Elanikud soovivad jalakäijatele ja ühistranspordile lisaruumi

• Uuring küsis ka, millistele liikumisvõimalustele tuleks Tallinnas tänavaruumi juurde anda.
• 2/3 vastanutest leidis, et tänavaruumi peaksid juurde saama jalakäijad, ja enam kui pooled, et seda tuleks lisada ka ühistranspordile ja jalgratastele.
• Jalakäijatele sooviksid rohkem ruumi anda eelkõige naised (31%) ja eestlased (29%). Mehed ja mitte-eestlased aga ühistranspordile (vastavalt 28% ja 30%).
• Jalakäijatele soovivad tänavaruumi juurde anda eelkõige kesklinna elanikud (40%), nõmmelased aga jalgratastele (33%), Lasnamäe elanikud ühistranspordile (30%) ja Haabersti/Õismäe elanikud autodele (25%).

TUDENG: Kõik asub Tallinnas väga lähedal

“Minul kulub vaid neli minutit, et jõuda ülikooli, kümme minutit, et jõuda poodi, ja 15 minutit, et jõuda suuremasse kaubanduskeskusesse,” lausus Kiievist Tallinna õppima kolinud Daria.

“Kõik asub Tallinnas väga lähedal. Tallinn on tõesti 15-minuti-linn!” Enamikul tallinlastest kulubki oma peamisse sihtkohta jõudmiseks 11-20 minutit, neljandikul aga alla 11 minuti. “Tekkinud on positiivne tendents – suurem osa inimestest jõuab iga päev kiiremini sihtkohta,” lausus linnapea Mihhail Kõlvart. “Meie eesmärk on 15-minuti-linna kujundamine.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.